Stare de agitatie

16-01-2017
korra
Nu este medic/terapeut
korra
Buna seara
Am o problema cu care ma confrunt si nu stiu cum sa trec peste.De fiecare data cand vorbesc cu cineva sau stau in preajma altor oameni(exceptia facand familia mea)am senzatia ca ma uit ciudat la ei, ca ma comport ciudat, dupa ce spun ceva ma gandesc ca am spus ceva total stupid, ma tot gandesc la situatii din trecut si daca luam alte decizii cum mi-ar fi viata acum.stiu ca toate astea sunt doar fricile mele dar nu le pot depasi.ce parere aveti?cum as putea depasi starea asta?
multumesc anticipat
1 comentarii
2
17-01-2017, ora 10:34
Psiholog Pătraşcu Roxana
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pătraşcu Roxana
Buna ziua,

Din cele relatate de dvs, prezentati manifestari specifice anxietatii sociale. Aceasta se manifesta prin ingrijorare excesiva, teama, frica fata de situatiile care implica evaluare, conversatii, sentimente de inadecvare. Cand anxietatea este excesiva, consuma energetic, oboseste, inhiba, produce dificultati de concentrare, emotii negative intense, reduce performantele etc.
Anxietatea se manifesta mai des la persoanele timide, cu incredere redusa in fortele proprii etc.

In aceasta situatie, psihoterapia cognitiv-comportamentala va poate ajuta in mod semnificativ. Aceasta terapie prezinta o eficienta sporita in tratarea problemelor de anxietate, fapt dovedit stiintific prin numeroase studii si cercetari de specialitate
Psihoterapia abordeaza cauzele anxietati si timiditatii, care, de regula, sunt: redusa incredere in sine, imagine de sine negativa, convingerile disfuntctionale, atitudinile nerealiste fata de noi insine etc.
In cadrul sedintelor de psihoterapie invatati urmatoarele:
-sa va eliberati de ingrijorare si teama;
-sa aveti un mai bun autocontrol asupra starilor psihice si a gandurilor;
-sa va relaxati in diverse situatii sociale;
-sa deprindeti spontaneitatea in comunicare;

In concluzie, important e sa actionati pentru a rezolva problema si sa nu o lasati sa se cronicizeze.
Sedintele de psihoterapie se pot tine la cabinet, dar si online daca nu puteti ajunge la cabinet.

Multa speranta si incredere!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Singurătatea și anxietatea socială: două condiții similare determinate de stări diferite ale creierului
  • Stresul psihosocial și anxietate se reduc și după efectuarea virtuală a unor exerciții fizice
  • Factorii de predicție pentru anxietate sau depresie în adolescență sau în viața de adult
  • Experimentarea JOMO poate amplifica anxietatea socială
  •