Posibile atacuri de panica sau fobii?!

11-10-2020
Mario82
Nu este medic/terapeut
Mario82
Buna seara! Ma numesc Marius si am 37 de ani. Ma comfrunt de 5, 6 ani cu ceva proble:mentionez ca am cateodata probleme de respiratie, pe care intre timp le tin sub control, un tiuit continuu, in urechi, senzatia de cap greu. Problema cea mai mare ar fi u emotivitate accentuata, chiar si cand vorbesc la telefon colaborata cu schimbarea vocii, transpiratie, inrosirea gatului, gaul devine foarte fierbinte. Tot timpul traiesc cu frica de a ma intalni cu persoane atat cunoscute cat si necunoscute, sufocare pe scaunul de la fizerie. Mentionez ca am fost o persoana mai sensibila, sufletista. In decursul anilor am incercat anumite tratamente fie ele naturiste fie anxiolitice, fie homeopate. Ideea e ca starea mea e la fel cu mentiunea ca acum sunt un pic mai ok. Cineva care ar putea sa ma ajute cu ceva sfaturi?! Mentionez ca am facut majoritatea analizelor, in principiu normale pentru varsta mea. Ficatul ar fi mai gras. Astept ceva recomandari. Seara buna!
3 comentarii
1
12-10-2020, ora 08:51
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Buna ziua. Faceti tratament de la psihiatru pentru anxietate si psihoterapie. Alte posibilitati nu exista.
0
16-10-2020, ora 04:15
Cristi1999
Nu este medic/terapeut
Cristi1999
Mergeti la un psihiatru
0
09-03-2021, ora 21:11
Alexandra
Nu este medic/terapeut
Alexandra
Aveam exact aceleași stări, senzatie de teama, emoție si stes comtinuu si nejustificat, oarecum aveam o teamă de tot ce era in jurul meu, de oameni, de absolut orice, m-am gândit sa merg la un psiholog sau psihiatru, dar inainte sa fac pasul acesta am vrut sa încerc sa rezolve singură aceasta problema si am realizat ca era vorba de o încredere în mine foarte scăzută, de teama de tot ce insemna nou si teama de ce ar putea spune ceilalți, stresul, timiditatea si teama provocand panica excesivă. Singurul mod prin care am reușit sa scap de aceste stări a fost sa ma autocontrolez, sa încerc sa capat încredere si sa merg oriunde cu gândul ca nimic rau nu se poate întâmpla si încercati sa va faceti curaj sa vorbiti cu oamenii din jur, sa comunicati fara teama, sa nu va fie frica de respingere, depasiti-va temerile!Sper că v am ajutat! Multă sănătate !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Singurătatea și anxietatea socială: două condiții similare determinate de stări diferite ale creierului
  • Stresul psihosocial și anxietate se reduc și după efectuarea virtuală a unor exerciții fizice
  • Factorii de predicție pentru anxietate sau depresie în adolescență sau în viața de adult
  • Experimentarea JOMO poate amplifica anxietatea socială
  •