ten uscat cu mancarimi

22-03-2010
allexaa
Nu este medic/terapeut
allexaa
Buna ziua!
Am 21 de ani si am o mare problema cu tenul.Este uscat, pielea de pe nas imi luceste de uscata ce e si am puncte negre care se imflameaza sub piele si se umfla si sunt extrem de dureroase mai ales pe frunte langa sprancene si in partea de sus a fruntii langa par, dar nu ies cosuri cu aspect galben la suprafata. In zona pometilor punctele negre se imflameaza des si se inrosesc si dupa ce le storc se acumuleaza imediat sebum. PE CORP NU AM NICIUN FEL DE COS.doar pelea picioarelor mai este uscata si am mancarimi.
Nu pot sa folosesc o crema hidratanta pt k se inmultesc punctele negre.am incercat de la roche-posay la avene, ulei de catina, argila etc. Dupa ce folosesc ulei de catina(seara) nu mai am mancarimea atat de pronuntata dar imi afecteza punctele pline de sebum. Efectiv cand vreau sa "curat" un por aglomerat de sebum care nu arata a cos dar este destul de tensionat explodeaza tot ceea ce s-a acumulat si raman gauri care acumuleaza din ce in ce mai mult.Tin sa precizez ca am aceleasi puncte care acumuleaza de 5 ani.
Ridurile fine si-au facut aparitia pe tenul meu si sunt destul de adanci, mai ales in zona obrajilor.
Va rog foarte mult sa ma ajutati.
Multumesc!
3 comentarii
0
24-03-2010, ora 18:22
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Trebuie sa ajungeti intr-un cabinet de dermatocosmetica.
0
26-03-2010, ora 10:44
Carmenn7ion
Nu este medic/terapeut
Carmenn7ion
Si eu am o problema cu tenul si chiar as vrea daca se poate sa rimesc un raspuns de la d-l doctor.Am 39 de ani si de primavara pana toamna tarziu cat este soare am probleme.Am mers anul acesta la un dermatolog, am facut analize de sange care au iesit bune, am facut si analiza ptr lupus-nu a iesit nimic si a fost pus diagnosticul de rozacee cu tratament local crema Metroroboril.Cum ies afara si este soare, merg pe strada ca orice om ;apar pete rosii care dau si mancarimi si dureza 3, 4 zile sa se estompeze cu acest unguent.Nu fumez, nu mananc condimentat, mai beau care o cafea la serviciu, alcool nu beau decat foarte rarsi nu stiu ce sa fac sa nu imi mai para aceste pete care ma uratesc.o crema cu protectie solara de la bioderma cu SPF 50 este buna?Va multumesc si astept un raspuns de la dvs daca se poate.
0
01-04-2010, ora 18:07
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Este foarte buna crema de la Bioderma!
In plus, ar trebui sa va feriti fata de soare purtand o palarie sau o sapca cu cozorocul mai mare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum să-ți îngrijești fața uscată (sfaturi pentru bărbați)
  • Mi se usucă pielea după ce mă spăl pe față - ce să fac?
  • O cercetare recentă dezvăluie structura receptorilor care determină mâncărimile pielii
  • Uleiul de lavandă ar putea fi răspunsul la tratamentul mâncărimii pielii
  •