cum pot sa ii spun persoanei iubite ca am hiv fara sa il pierd? ajutor!

09-07-2011
rithaa
Nu este medic/terapeut
rithaa
l-am inselat din pacate. nu o sa ma credeti il iubesc cu adevarat.cred ca m-am contaminat cu hiv, si e posibil sa aiba si el.cum sa iı dau vestea cea proasta?:( il iubesc din tot sufletul si mi-e teama sa nu plece, nu mai pot continua fara el dupa multi ani impreuna.va rog ajutati-ma cu un sfat. de judecat ma judec singura constiinta imi e patata si sufletul.astept ziua testului si daca iese pozitiv cum sa iı spun? cum sa procedez?
5 comentarii
0
09-07-2011, ora 16:16
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
De ce esti sigura ca esti seropozitiva?
Daca banuiai e mare bai ca ai facut-o neprotejat. Risti nu numai sa-l pierzi, risti mult mai multe, dar nu iti raspund ca sa-ti fac morala...
Spune-i acum ca ai facut un test si sa mearga cu tine, varianta mai cinstita nu stiu.
Sper sa fie numai o obsesie, am mai intalnit aici cateva cazuri care erau sigure de rezultatul pozitiv si pana la urma a fost negativ.
Dar, macar in al 100-lea ceas protejeaza-ti partenerul daca faci sex!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Sanatate!
0
09-07-2011, ora 17:27
rithaa
Nu este medic/terapeut
rithaa
dar nu am banuit la inceput ca as fi contaminata si nici nu am avut o relatie sexuala cu prietenul meu, e posibil sa se fi molipsit folosit trusa mea de pedichiura, plus sapun... masaj la picior unde aveam o mica rana.si am avut sex protejat cu persoana necunoscuta, numai cred ca s-a gaurit prezervativul..as vrea sa fie o obsesie, insa cred ca nu e:(
0
09-07-2011, ora 17:31
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Mari sanse sa fie obsesie.
Chiar sa dai semn cand ai rezultatul.
Numai Bine!
0
09-07-2011, ora 17:32
rithaa
Nu este medic/terapeut
rithaa
sunt disperata, va rog oameni buni spuneti fiecare cate o parere ce sa fac daca iese la test ca nu sunt bine.repet ca nu am avut contact sexual cu prietenul meu dupa.el nu pare bine, nici eu. ce sa fac?repet ca imi iubesc prietenul foarte mult.
0
09-07-2011, ora 20:03
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Vezi ca ti-am raspuns la mesaj...stai linistita si gandeste pozitiv, da-i posibilitate corpului tau sa se apere contra infectiilor pe care le ai acum...Contaminarea cu virusul HIV nu se face atat de usor, te culci odata cu un necunoscut si gata, esti seropozitiva.ia tratamentul pe care ti l-am spus si nu te mai panica, daca nu te controlezi s-ar putea ca pana in septembrie, cand vei avea un rezultat cert la test sa strici relatia cu prietenul tau vechi si o sa-ti para rau ca nu ai gandit mai matur.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul