Trebuie sa slabesc 9 kg.. ce imi recomandati?

17-03-2009
delya_gabriela
Nu este medic/terapeut
delya_gabriela
Am 168 cm, 32 ani, si 71 kg. Activitatea pe care o practic zilnic e mai mult sedentara, doar servici si atata. O data pe saptamana fac 1 ora bicicleta. Acum 2 ani si jumatate am tinut regimul disociat, aveam 80kg si am ajuns la 65 kg, in an, fara sport prea mult, doar sauna o data pe sapt. si bicicleta 15 min pe zi. M-am mentinut 1 an, calculandu-mi caloriile. Si acum, de 5 luni am luat 5 kg si nu am facut cine stie ce excese alimentare.
Nu stiu cum sa slabesc iar.
Am consultat si dr endocrin, nu am afectiuni de acest gen.
ce imi recomanadati?
Va multumesc mult.
4 comentarii
0
20-03-2009, ora 08:41
dannyelle
Nu este medic/terapeut
dannyelle
chiar nu ai mult de slabit, nu e cazul sa fii dezamagita. incearca cu mai mult sport. impuneti minim 30 min pe zi, mergi pe jos daca poti, dar la pas mai alert. eu personal nu te sfatuiesc sa tii o dieta anume ptr ca nu functioneaza, iar daca totusi ai rezultate o perioada, cum ai terminat-o incepi sa recapeti si kg. (vorbesc din propria experienta) asa ca stabileste-ti un meniu cu care sa nu flamanzesti, ceva de genul : dim.-cereale integrale cu iaurt dietetic sau fructe, pranz- o friptura pui cu salata sau o supa cu o felie paine, seara- o salata asortata, poti pune in ea un ou fiert, sunca presata, etc. sau peste, sau legume fierte. incearca sa bei apa, ceai antiadipos, evita dulciurile, sucurile. nu mai numara caloriile si nu te mai gandi ca trebuie sa slabesti repede. e foarte bine ca n-ai probl.hormonale, iar faptul ca te-ai ingrasat 5 kg in 5 luni poti sa-l pui pe seama faptului ca asta e tendinta organismului in perioada de iarna, sa acumuleze. iti doresc mult succes!
0
25-03-2009, ora 13:46
pestisoruldeaur
Nu este medic/terapeut
pestisoruldeaur
Daca nu sunt prob endocrinologice, consultati un ginecolog sa nu fie determinata ingrasarea de la vreo dereglare hormonala, apoi un psiholog pt k ati mai avut o data kilograme in exces, ceea ce inseamna k aveti in permanenta o sursa de stres pe care nu o puteti gestiona.Daca ar fi dupa mine, v-as recomanda sa rasfoiti " DIETA MINTII ", scrisa de Bogdan Tudor si apoi sa vedeti singura unde este buba. Oricum, 5 kg nu sunt multe dar pot fi extrem de stresante !
0
25-03-2009, ora 16:28
delya_gabriela
Nu este medic/terapeut
delya_gabriela
Draga pestisorule de aur (care, banuiesc ca nu vei indeplini 3 dorinte, dar eu macar incerc marea cu degetul...) o adresa de net pe care sa gasesc si eu cartea asta sa o comand, ai avea?
As incerca.
Asa.din curiozitatea.
0
30-03-2009, ora 20:21
pestisoruldeaur
Nu este medic/terapeut
pestisoruldeaur
Buna, delya_gabriela, da si tu un search "DIETA MINTII ", autor Bogdan Tudor si o gasesti pe esoteric, sau cam asa ceva. eu am dat si am gasit-o in primele motoarele de cautare sau in librarii. In privinta celor 3 dorinte...hmm cine stie ? poate as putea sa te ajut daca mi le spui, numai sa nu imi ceri nr la loto : ))
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.