tulburarea schizo-afectiva este o forma de schizofrenie?

194 comentarii 1 2 ..... 6 7
0
03-02-2014, ora 01:13
gifromeo
Nu este medic/terapeut
gifromeo
Buna ziua dragii mei. Am vazut comentariile de mai sus si intr-adevar m-au atins la suflet. In 2003 m-am imbolnavut si eu de tulburare schizo afectiva si a inceput calvarul. In primii doi ani am fost lipsit de orice speranta fiindca am inceput cu Zyprexa care pe vremea aceea nu se prea gasea prin farmacii. Problema mea era cu somnul pt.ca efectiv nu reuseam sa dorm deloc. Dupa ce am luat Zyprexa m-am simtit mai rau in sensul ca mi se dadau ochii peste cap. Am renuntat la Zyprexa si am inceput cu Seroquel dupa care in decurs se aproximativ doua saptamani am inceput sa dorm bineinteles dublat de Stilnox si alte somnifere. In acel moment am inceput sa prind putere si ca pot sa lupt cu aceasta boala mizerabila. Desi m-am ingrasat cu 40 de kg in vreo 5 ani nu m-a prea deranjat avand si inaltimea de 1 m 87 de cm si nu se prea vede. Am inceput sa caut pe internet tot ce se putea despre bolile psihice, mi-am luat tratate de psihiatrie, am comunicat si i cu persoane din SUA cunoscand si limba engleza. In prezent ma tin de Seroquel pentru ca este cel mai timic dintre toate si pe langa el mai iau Depakine si Rivotril insa reusesc sa duc o viata relativ normala. Dorm, lucrez si m-am casatorit.Acuma ce vreau eu sa spun este ca in intreaga lume tratamentele de linia intai, antipsihoticele sunt. Zyprexa, Seroquel, Rispolept, Leponex in ultima instanta. Vad ca se prefera din ce in ce mai mult Seroquel in detrimentul Zyprexey de ex. Zicea cineva mai sus ca de ce se ia Depakine. Pai simplu, pentru ca se merge pe trei linii de atac incazul acestor boli. Eu unul imi fac oarecum singur tratamentul, mai reglez cu ce doze se poate iar legatura cu medicul meu curant este foarte buna. Am uitat sa spun ca mai iau si Cipralex.Daca iti cunosti boala stii cum sa lupti mai bine cu ea. Am vazut de ex ca in occident se merge si pe Seroquel Xr dar si pe I R, eliberare instant si am jncercat si eu si merge. In acelasi timp iau mult magneziu si calciu pentru sustinerea sistemului nervos dar iau si multe hepatoprotectoare pentru sustinerea ficatului in scoaerea substantelor din corp. Eu unul sunt constient ca nu ma voi recupera suta la suta dar poate sa spunem in 10 ani vor aparea akte medicamente. Daca va pot ajuta cu ceva va stau la dispozitie si va multumesc pt. atentie. Cu respect.
0
03-02-2014, ora 01:19
gifromeo
Nu este medic/terapeut
gifromeo
Imi cer scuze pt.greseli. am scris din pat de pe telefonul mobil.
0
05-05-2014, ora 11:13
gigi76
Nu este medic/terapeut
gigi76
Sotia mea face tratament cu zypadhera, e in al patru-lea an de tratamennt, as vrea sa stiu daca poate avea copii si daca da in ce conditii.
0
23-02-2015, ora 22:02
h0us3ritza
Nu este medic/terapeut
h0us3ritza
buna seara..

Am trecut printrun episod de tulburare afectiva. ma simt mai bine dupa tratamentul cu solian. Insa sunt totusi nemultumita de prietenul meu si ma face sa ma simt in nesiguranta. Nu vrea deloc sa se schimbe. imi doresc mai mult de la viata si el tot baga la pariuri si pierde bani aiurea. Ma face sa nu mai vreau sa mai fiu cu el imi da o stare de neliniste. Am trecut prin episoade de delir aveam impresia ca toata lumea are ceva cu mine. si ca imi vrea raul. urata senzatie. imi venea sa plang din orice aveam impresia ca nu ma descurc cu nimik. totusi am reusit sa trec peste mau inteles colegi mei ca fac un tratament pentru asa ceva. dar totusi... am ajuns sa imi dau demisia. poate si inainte aveam aceaasi sintome dar nu mi-am dat seama ca le am asa de grave. pana sau agravat nu mi-am dat seama ca am o problema. Fie. vrea cineva sa tinem legatura pe facebook sau prin telefon mi-ar prinde bine niste prieteni noi. am impresia ca numai am nici un prieten.
0
11-05-2015, ora 21:52
shangrila222
Nu este medic/terapeut
shangrila222
Sunteti niste oameni fantastici...cu atat mai mult ma impresioneaza acuratetea gandirii si exprimarii voastre..RESPECT...
0
29-05-2015, ora 17:12
alondras
Nu este medic/terapeut
alondras
Buna ziua!Am 32 ani, un copil nascut sanatos de 9 ani, din 2010 am fost diagnosticata cu Tulburare schizo-afectiva si am luat mai multe feluri de antidepresive.Din 2013 fac tratament neintrerupt cu Seroquel 300mg 1cp/seara si Trittico 150mg 2/3 cp/seara.Am ramas insarcinata cu o sarcina de doua luni si vreau sa pastrez copilul, insa psihiatra mea doreste sau sa intrerup tretamentul de tot sau sa-l reduca sau sa fac intrerupere.Apelez la toti medicii sau oamenii ce au alte pareri sa ma informeze cum ar fi mai bine.Daca pastrez sarcina va fi afectat cumva copilul?Sau sunt nevoita sa intrerup sarcina?Deocamdata e dezvoltata normal.Astept raspuns urgent, va rog!
0
04-06-2015, ora 11:30
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
@alondras e bine sa ai incredere in medicul ce te consulta...in fond iti doreste binele, nu? poti sa-l intrebi eventual si daca ar fi sau nu util sa urmezi sesiuni de psihoterapie in perioada in care vei reduce/intrerupe tratamentul.

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata familiala & profesionala
1
10-07-2015, ora 18:36
gifromeo
Nu este medic/terapeut
gifromeo
Buna ziua tuturor. Am citit aproape toate comentariile legate de tulburarea schizoafectiva si schizofrenie. Si eu am primit acest diagnostic, tulburare schizoafectiva la varsta de 25 de ani si asta se intampla in 2003. Simptomele mele erau ca nu puteam sa dorm si plangeam aproape tot timpul. am slabit atunci mult. Am fost internat doua saptamani in Cluj la Clinica de Psihiatrie. Acuma as avea mai multe de spus. Desi m-am simtit foarte rau am reusit sa muncesc pana in prezent insa simt ca ma lasa puterile, ca nu mai pot, ca sunt foarte stresat. Ma stiu o fire stresata si tensionata. Am luat si eu kilograme de medicamente si m-am ingrasat foarte tare. De la 80 de kg am ajuns la 135 de kg. Norocul meu ca sa spun asa este ca sunt inalt si nu se prea vede la 1m 90. Legat de medicatie. Am luat si eu Zyprexa dar la mine nu a avut efect. Am mers pe Zyprexa vreo un an si am schimbat medicul dar si tratamentul. acuma iau 800 mg de Seroquel, 500 mg Depakine si 300 mg Venlafaxin. Uneori iau la nevoie Distonocalm sau Xanax. Dupa ultimele doua insa, fiind benzodiazepine, pe moment ma simt mine dar am avut reactii adverse puternice asa ca am decis sa nu mai iau. Bun. Continui. Cineva spunea ca fiul ei a avut reactii gen grimase, contractii musculare, tremuraturi, etc. Acela este sindrom neuroleptic malign si nu stiu cum de medicul nu a intrerupt tratamentul. Apoi, altcineva se intreba de ce i-a fost prescris Depakine cand acesta este antiepileptic. Raspuns. In astfel de boli se merge cu trament pe trei linii de atac. Depakine este si un timostabilizator sau Carbamazepina. Ideea este de a va informa cat de cat despre tratamente. Eu unul am inceput sa ma simt mai bine abia dupa vreo doi ani. Nu am mai fost internat si am inceput sa ma informez cat de mult despre acest diagnostic sau boala cum vreti sa ii spuneti. Legat de diagnostic, tulburare schizoafectiva si eu ma mir de ce am primit acest diagnostic deoarece nu am avut niciodata halucinatii sau depersonalizari. Doar ca sunt tot timpul depresiv. Eu unul mi-as da diagnosticul de tulburare unipolara predominant depresiva. Colaborez bine cu medicul. Am vb. Pe forumuri chiar si cu bolnavi din SUA fiind absolvent de litere cunosc lb. Engleza. Problema este ca pe medici nu ii prea intereseaza fiecare caz in parte, te iau la gramada. In rest iau foarte multe medicamente pentru a sustine ficatul, lunar iau Lagosa sau orice altceva pt ficat, nu mai le enumar acuma. Apoi. Pentru creier iau Omega 3 si Magneziu cu B6 original, Magne B6.Recunosc ca fumez foarte mult, alcool nu consum deloc, ocazional consum cafea dar ma agita si cred ca o sa renunt la cafea. De curand insa am inceput sa dezvolt Sindrom Metabolic dupa tonele de medicamente luate. Am fost pe la internisti, pe la cardiolog. Am steatoza hepatica, cu inima sunt in regula. Voi munci atat cat voi putea iar apoi ma retrag, la 37 de ani ca nu mai pot. Fac eu ceva pe langa casa. Ce vreau sa va mai spun este ca tratamentul trebuie luat, in cazul meu sunt constient ca pe viata dar nu am ce sa fac. De vindecat aceasta boala nu se vindeca, nu va faceti va rog iluzii ci doar se amelioreaza. Fiecare pacient raspunde diferit la medicatie. Eu consider ca m-am recuperat bine fata de alti pacienti cu acelasi diagnostic. Credinta in Dumnezeu trebuie sa ne ghideze pe toti cei cu boli sufletesti. Sa speram ca in viitor vor aparea noi medicamente revolutionare care sa vindece bolile psihice si sunt convins de asta. De ex. Am citit un articol cum ca rusii dezvolta un tratament revolutionar pe baza de argila pt. Schizofrenie. Deci pe final, din experienta mea va sfatuiesc sa va tineti de tratament, luati multe suplimente pt. Sustinerea ficatului, Magneziu mult deasemenea. Daca Dumnezeu ne-a dat aceasta boala trebuie sa o ducem pana la capat. Va multumesc pt. Atentia acordata. Multa sanatate!
0
10-11-2017, ora 17:37
Utilizator16071986
Nu este medic/terapeut
Utilizator16071986
salutare.am fost diagnosticat si eu cu tulburare schizoafectiva in 2014 si de atunci nu am mai reusit sa lucrez, am incercat de multe ori dar nu rezistam la munca, acum stau cu ai mei acasa.Cred ca m ar ajuta mult sa am o prietena care sa sufere si ea de aceasta tulburare sau de altceva, sa ne incurajam unul pe altul.Daca sunt fete care intra pe site si vad anuntul asta lasati un comment si poate ne putem cunoaste.
0
27-03-2018, ora 19:03
alexa198
Nu este medic/terapeut
alexa198
Salut,

ma ajuta si pe cineva careva? A-ti imagina lucruri groaznice in legatura cu copilul tau (ca o agresez sexual, ca o omor etc.) inseamna a halucina vizual? E TOC sau schizo?
Pur si simplu simt ca imaginile trec una dupa alta si nu ma pot abtine sa nu ma gandesc la ele sau sa creez altele noi continuu.

sunt o proaspata mamica a unei fetite de aprox. 4 luni, dar in ultimele doua luni de sarcina si dupa nastere mi-au reaparut simptomele TOC-ului. Eu am mai avut episoade in trecut de tulburare obsesiva, ganduri intruzive si deranjante..Dar dupa nastere am capatat o frica de cutite si obiecte ascutite foarte mare, pe care nu o aveam inainte, gandul ca daca ii fac rau fetitei mele, ganduri obsesive in care imi imaginez ca ii tai capul, ii tai gatul, ii infig cutitul in cap, ganduri groaznice pentru mine.
Nu stiu de ce apar si cum ar putea pleca de tot din mintea mea. Eu am perceput mai demult si multa neliniste cand o luam in brate...Cand ma uitam la capsorul ei mic, imi imaginam lucrurile de mai sus. Fara sa ma pot abtine sa nu ma gandesc la ele.
Mai ales scenariilede imaginatia mea mergeau ca pe o banda rulanta.
Am inceput sa ma atasez de fiica mea, inainte o evitam de frica ca iar o sa imi reapara gandurile acelea urate.
0
05-04-2018, ora 12:44
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Imi pare rau pentru starile tale Alexa…dar nu o sa gasesti raspunsuri, si nici alinare pe forum.
Consulta in primul rand un medic psihiatru, pentru a evalua daca nu ar fi nevoie sa incepi un tratament medicamentos.
Apeleaza dupa aceea la sesiunile de psihoterapie.

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata
0
05-04-2018, ora 13:32
alexa198
Nu este medic/terapeut
alexa198
Sunt pe tratament medicamentos si fac si psihoterapie si momentan nu simt imbunatatiri. Eu eram curioasa daca e schizofrenie sau TOC.
0
15-06-2018, ora 16:47
Nesstyy
Nu este medic/terapeut
Nesstyy
Bună ziua. Am poposit și eu aici cu diagnosticul tsa de 4 ani. Recomand mult de tot meditație și moderație în toate. Exista o speranță de a ne face bine. Problema pe care vreau sa o ridic pentru discuție este urmatoarea: de ce trebuie sa mințim pentru a munci, pentru a lucra la înălțime, pentru a conduce un automobil?. Avem dreptul sau nu ? Mulțumesc anticipat.
0
15-06-2018, ora 17:27
CatincaR
Nu este medic/terapeut
CatincaR
Andreas Lubitz lucra si el la inaltime, pe un avion Germanwings, pana s-a decis sa-l zdrobeasca de Alpi, impreuna cu toti pasagerii din el. Avea depresie si ascundea asta, cica la serviciu la el acolo in Germanika cea muttiperfecta nu se stia, desi se trata de multa vreme. Sper sa nu aveti dreptul sa munciti la inaltime si nici sa conduceti un automobil, ma intreb cati oare sufera de depresie dintre cei ce brusc si inexplicabil se infig cu viteza maxima in automobilul ce vine din sens opus si mor toti gramada, vinovati si nevinovati?
De muncit insa in locuri, servicii care nu presupun riscuri pentru cei din jur in caz ca va decompensati...da, ar trebui sa aveti dreptul. Doar ca la noi e destul de usor sa angajezi pe cineva si greu sa scapi de el, in cazul in care iti face probleme. Asa ca e de inteles reticenta angajatorilor de a angaja persoane cu probleme psihice cronice. Exista insa, pentru multe locuri de munca, o metoda de a ocoli controlul medical la angajare sau obligativitatea de a duce adeverinta de la medicul de familie: sa te "angajezi" ca persoana fizica autorizata -de fapt sa semnezi un contract de prestari servicii si lunar sa emiti catre "angajator" o factura pe baza careia sa fii platit. Convine si angajatorului.
Adaugă un comentariu / răspuns
194 comentarii 1 2 ..... 6 7

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Exercițiile de aerobic ar putea ajuta persoanele cu schizofrenie
  • Frații persoanelor cu schizofrenie au un risc mai mare pentru același diagnostic
  • Schizofrenia
  • Mutațiile genetice care cresc riscul de schizofrenie
  • Tehnica neurologică ce îmbunătățește performanțele cognitive
  • Vitaminele din complexul B luate împreună cu tratamentul reduc simptomele schizofreniei
  • Primul test fiziologic pentru depresie și schizofrenie
  •