tulburari cardiace: palpitatii, tahicardie...

18-06-2009
dan_bulat
Nu este medic/terapeut
dan_bulat
Buna ziua. Numele meu este Dan si am 32 de ani. In urma cu vreo 5 ani am avut vreo doua - trei serii de palpitatii iar medicul de familie mi-a spus ca este vorba de o tahicardie si mi-a recomandat propranolol. Am luat medicamentele si apoi totul a fost bine. Tin sa precizez ca sunt o fire care se consuma mult in interior desi exteriorul este foarte vesel si am lucrat intr-un mediu foarte stresant si care ma consuma foarte mult. De anul trecut din decembrie am fost diagnosticat cu "anxietate cu tulburari ipohondriace" si mi s-a prescris medicamentatie (XANAX si CIPRALEX) si psihoterapie. Le-am urmat pe amandoua dar tot am ramas cu palpitatii destul de frecvent, tensiunea diastolica nu scade mai deloc sub 85 - 90, dureri de cap destul de des, oboseala(nu ma mai pot odihni cum trebuie din cauza ca ma trezesc destul de des noaptea agitat), cearcane maro la ochi, dureri ale bratului stang, am si o tuse sacaitoare acum, ochiul stang mi se zbate destul de des si ma cam doare la o apasare mai tare, ceea ce cu ochiul drept nu se intampla. Am facut analize la Spitalul Militar la un domn prof. dr., iar in martie am fost la doamna conf. dr. Daniela Bartos unde am facut setul complet de analize si teste pentru afectiuni cardio. Va voi rezuma din rezultate. Fun de ochi : normal, fara leziuni, ECO cardiaca : valori normale, ECO toracica : totul normal mai putin...chiste mici pe rinichiul stang, ficatul gras, test de efort : rezultate bune, Holter 24 ore : asistole, electrocardiograma : hemibloc de ram stang din nastere, analiza sangelui : bune in afara de : colesterol total 210, trigliceride 265. Am luat doua luni lipantil si nolipril si tot nu am reusit sa scap de palpitatii sau sa reduc Diasistola sub 85. Pulsul il am deasemenea intre 85 si 100, iar tensiunea cel mai des o am 130/90. Am 1, 87 si 104 kg. Nu stiu ce sa mai fac?!?Imi este si rusine sa mai merg la doctor sa nu par ipohondru sau cine stie cum. As dori sa-mi spuneti care este opinia dumneavostra sau daca mai este cineva in situatia mea sa-mi spuna ce face sa scape de starile astea. Poate fi de la anxietate? Mutumesc pentru ca imi acordati timp citind acest post.
10 comentarii
0
18-06-2009, ora 21:22
andreea28
Nu este medic/terapeut
andreea28
ai incredere in tot ceea ce iti recomanda dna doctor daniela bartos, este f buna!! eventual te sfatuiesc sa te duci inapoi si sa ii explici ca nu au fost prea multe modificari in urma tratamentului si daca dansa va considera, ti-l schimba. nu incerca sa te duci la 100 medici fiindca fiecare iti va recomanda altceva si te vor aiuri de tot. continua sa te duci la dansa, este f buna.nu era bine cu propranololul acela de la inceput fiindca esti prea tanar pt el, la un mom dat poate da impotenta..
0
18-06-2009, ora 21:24
andreea28
Nu este medic/terapeut
andreea28
cel mai indicat ar fi sa te duci la dansa chiar in timpul unei crize, ca sa poata sa iti faca ekg atunci, in criza. sa isi dea seama exact ce se intampla.
0
19-06-2009, ora 10:09
dan_bulat
Nu este medic/terapeut
dan_bulat
Multumesc din suflet pentru sfaturi si pentru atentia data mesajului.
Numai bine!
0
19-06-2009, ora 12:09
dan_bulat
Nu este medic/terapeut
dan_bulat
Am fost azi la doamna conf. dr. Daniela Bartos pentru un control si mi-a dat verdictul "hipertensiune arteriala".Sunt cam tanar(32 ani) pentru afectiunea asta si as vrea sa aflu cat de grav este si daca am vreo sansa sa o vindec. TA se invarte undeva intre 130/85 si 150/100, in functie de cat de odihnit sunt sau stresat. Tin sa precizez ca tatal meu a facut 2 preinfarturi pana acum dar fuma 3 pachete de tigari pe zi. As dori daca se poate cateva sfaturi de la cineva care sufera de HiperTensiuneArteriala au de la cineva care este in domeniu. Multumesc.
0
19-06-2009, ora 17:30
andreea28
Nu este medic/terapeut
andreea28
in primul rand SAREA este f importanta si sunt sigura ca si dna prof bartos ti-a spus. nu mai manca cu sare, redu-o cat poti de mult. ideal este sa nu se puna decat putina sare la gatit iar tu in farfurie sa nu iti mai pui deloc. exista posibilitatea ca eliminand sarea tensiunea sa revina la normal. de asemenea exista posibilitatea ca tensiunea ta sa fie crescuta datorita stressului. din ce povestesti tu observ ca ai un fel de atacuri de panica. acestea provoaca aceasta crestere de tensiune. daca reusesti sa te relaxezi, sa nu te mai sperii, sa nu te mai gandesti la tot felul de lucruri rele este posibil sa revina in limite normale. fii mai relaxat, HTA (hiperetensiunea) ta nu este un lucru grav, toata lumea ajunge sa faca aceasta boal, .mai devreme sau mai tarziu. si nu vei avea nicio problema daca te vei ingriji corespunzator cu tratament, fara sare, fara stress. si ar fi bine sa iti cumperi si un tensiometru de la farmacie sa iti urmaresti tensiunea. ca idee, tensiunea este prea mare cand depaseste 140/90, pana atunci este considerata normala.
0
19-06-2009, ora 17:39
andreea28
Nu este medic/terapeut
andreea28
aaaa si inca ceva, imi cer scuze ca iti spun, sper sa nu te deranjeze dar ar trebui si sa mai slabesti putin daca poti. in mod normal indicele de masa corporala (greutatea/ inaltimea in metri la patrat) trebuie sa fie intre 18 si 25. tu ai 104/ 1, 87*1, 87= 29.74 ceea ce este mult, se numeste preobezitate, chiar obezitate dupa unii autori. acest lucru iti afecteaza inima si vasele de sange. grasimea se depune pe vase si in timp ti le infunda. aceasta este principala cauza pt preinfarct respectiv infarct (cum a facut tatal tau). asa ca incearca sa slabesti cat poti, incearca sa eviti grasimile, colesterolul in exces. sper ca am reusit sa ma fac inteleasa, sper ca am reusit sa iti explic cat de cat.sanatate
0
19-06-2009, ora 17:49
andreea28
Nu este medic/terapeut
andreea28
din cauza greutatii ai si analizele de sange modificate (colesterol, trigliceride) si tot de aici ti se trage si ficatul gras. daca nu itit modifici stilul de viata vei avea de tras foarte mult. in schimb daca vei reusi incet incet sa ajungi la o greutate acceptabila si sa revina la normal si analizele, iti garantez ca si tensiunea isi va reveni. sper ca nu fumezi!
0
21-06-2009, ora 10:19
dan_bulat
Nu este medic/terapeut
dan_bulat
Multumesc din suflet pentru sfaturile utile. Este adevarat ca si d-na prof Bartos mi-a spus sa reduc sarea ceea ce am si facut imediat. Oricum eu nu mancam foarte sarat(dupa standardele unora mancam chair nesarat). Greutatea a inceput sa apara cand la 19-20 ani am luat o punga de vitamine(haotic, fara prescriptie), deoarece eram foarte slab. Acest lucru sunt convins ca mi-a dat metabolismul peste cap. Acasa gatim destul de dietetic, fara carne de porc, fara mezeluri, fara sucuri carbogazoase, fara prajeli multe, ulei extravirgin, fara unt si margarina...dar totusi kg-mele s-au asezat. Nu fumez si nici nu stau in medii cu fum de tigara. Nu beau cafea(nu imi place gustul).
Am inceput tratamentul doamnei prof Bartos, care consta in eneas, aspenter, nebilet si crestor(pentru doua saptamani de proba) si deja tensiunea mea sta numai la 11/7. Au inceput sa-mi treaca si durerile de cap dar intr-adevar am cateva ganduri negre legate de chestia asta, ganduri care ma fac sa ma simt "foarte bolnav". Trebuie sa scap si de aceste ganduri dar nu este deloc usor. Am luat din decembrie pana in mai cipralex pentru stare de panica cu tulburare ipohondrica si credeam ca am scapat. HTA este posibil sa fie si de la anxietate? De Paste am fost la Muntele Athos cu niste prieteni si m-am simtit perfect atat cat am stat acolo cat si vreo doua saptamani dupa ce m-am intors.
0
21-06-2009, ora 15:15
andreea28
Nu este medic/terapeut
andreea28
da, este FOARTE posibil ca tensiunea ta sa fie datorita anxietatii, cum te gandesti cum faci niste pseudo-atacuri de panica ce au facut ca in timp tensiunea ta sa stea numai crescuta. tratamentul este foarte bun, de utlima ora as putea spune si observ ca are si efectul asteptat, ai o tensiune f buna. cu greutatea vad ca nu incalci reguli grave de alimentatie asa ca nu ma pricep mai mult de atat in acest domeniu, poate ar fi bine sa treci si pe la un nutritionist sau poate nu (ei de obicei cu dietele lor te cam dau peste cap )- mai bine cand te duci data viitoare la dna prof bartos o intrebi pe dansa ce parere are despre subiectul acesta. fiindca totusi analizele tale (colesterolul si trigliceridele) sunt maricele si ar fi bine daca am reusi sa le aducem cat de cat la un nivel mai scazut. dar acestea sunt deja amanunte. acum trebuie sa intelegi un singur lucru: NU ESTI GRAV BOLNAV, ai doar o tensiune care cateodata sare peste limita. nimanui nu ii sta tensiunea mereu in niste limite fixe, toti cand ne stresam sau cand suntem f obositi, f alergati avem tensiunea crescuta. tratamentul deja ti-a adus-o in limite normale. si nu este o problema asa mare ca ai Hta la varsta ta atata timp cat ai grija de tine, multi au Hta la varsta ta numai ca marea majoritate nu-si dau seama si nu se cauta. de asemenea vei vedea ca odata ce te relaxezi din punct de vedere emotional (fara stress, fara panici, repet NU AI NICIO BOALA GRAVA) tensiunea ta va reveni la normal fara tratament. asa ca incearca sa te relaxezi, sa dormi, sa privesti problemele mai detasat, sa te plimbi, ia-ti tratamentul si nu-ti mai crea probleme. eventual gaseste pe cineva apropiat cu care sa vorbesti cand te apuca panica, cu cineva care poate sa te relaxeze si sa iti spuna ca frica e doar in mintea ta, nu ai de ce sa te temi. este f important sa stai cu cineva de vorba in momentele de teama. si daca nici asa nu trece, poate ar fi bine sa mai treci pe la un medic in domeniu sa mai incerci un tratament. ceea ce iti cauzeaza tie totul este panica. cand scapi de ea, scapi de tot, garantat!sanatate!
0
22-06-2009, ora 10:14
dan_bulat
Nu este medic/terapeut
dan_bulat
Multumesc din nou pentru aceste mesaje pline de incredere care m-au ajutat mult sa-mi pun gandurile intr-o ordine cu privire la gravitatea afectiunii mele. Cand reusesc sa ma relaxez(mai reusesc si eu din cand in cand...:))) sunt alta persoana, sunt cel care am fost pana acum 10 luni, optimist, plin de speranta si de idei. E destul de greu sa te bati cu propriul creier dar sper sa reusesc prin diverse metode de relaxare. Multa sanatate tuturor si Doamne ajuta!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Palpitații - când ar trebui să-ți faci griji?
  • Cauzele tahicardiei (bătăilor rapide ale inimii și pulsului crescut)
  • Pacienții cu tahicardie ar putea avea un nou tratament, sub forma unui spray nazal
  • Puls mare/mărit temporar/continuu - cauze, explicații, tratament
  •