tumora vezicala - recomadari privind un tratament, regim alimentar

23-04-2008
alina.a
Nu este medic/terapeut
alina.a
Buna ziua! Daca cineva ne poate oferi orice informatie referitoare la urmatorul rezultat histopatologic: "carcinom urotelial G1, papilar si solid, infiltrand tesutul muscular neted" - este vorba despre o "tumora vezicala infiltrativa T2 operata TUR-TV. HTA st.II ap. silentioasa", de 48/39 mm, vascularizata Doppler color, operata de 2 ori (cazul mamei mele, 67 de ani, si cu alte afectiuni: insuficienta renala, a avut creatinina 10, acum a scazut la 3, 7; afectiuni cardiace).
Stiu ca G1 reprezinta gradul de diferentiere si ca este pronosticul cel mai bun; ce alte informatii mai ofera rezultatul histopatologic?
Se pot face recomandari privind un tratament, un regim alimentar etc, cunoaste cineva cazuri similare, este necesara rezectia vezicii urinare? Din cate am inteles, nu da metastaze?

Va multumesc foarte, foarte mult!
Alina A.
5 comentarii
0
26-04-2008, ora 00:00
alina.a
Nu este medic/terapeut
alina.a
Revin. Problema mea este urmatoarea: dupa 2 saptamani de internare in sectia Oncologie intr-un spital (in provincie) si dupa nenumarate intrebari puse d-nei dr. care a tratat-o pe mama, nu am reusit sa aflam in ce stadiu este boala (nici bolnava, nici membrii familiei). Am intrebat-o pe d-na dr. daca "st.II" din biletul de externare dupa operatiile de la Bucuresti inseamna "stadiul II", si a spus ca este posibil; dar in fisa de internare la Oncologie, o saptamana mai tarziu, apare "std.III"? Mi-a raspuns "de ce ma intrebati pe mine, n-am scris eu" (nu apare niciun nume si nicio parafa) si a zis ca e posibil sa fie o greseala de copiere?? Deci este intr-adevar vorba de "stadiu", si este II? Poate cineva sa ne spuna?
Alina A.
0
28-04-2008, ora 00:00
florianceacaru@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
florianceacaru@yahoo.com
Acelasi diagnostic am si eu ca si mama ta, dar ma fost operat in 2004 si am urmat pas cu pas toate tratamentele necesare;radioterapie, chimioterapie, cistectomie si toate analizele periodice care au fost recomandate de doctorul oncolog la care sunt arondat.Nu cred ca a fost schimbat diagnosticul de la gradul2 la 3, deoarece ar fi continuat cu alt tratament.Nici mie nu mi s-a spus ca aceasta forma de cancer poate recidiva in acelasi stadiu si ce tratament trebuie sa urmez in continuare, sau daca mai exista alt tratament care trebuie urmat.Nu urmez nici un regim alimentar fiindca mi s-a zis ca nu este necesar, dar orice bauturi racoritoare acidulate i-mi fac rau si nu beau decit apa fiarta si racita.Sunt si unele alimente care imi produce senzatii de greata, dar fiecare organism reactioneaza in felul lui, asa ca le-am eliminat din meniu.Deci acum la 3, 5ani de la operatie ma simt la fel ca inainte de operatie.
0
29-04-2008, ora 00:00
alina.a
Nu este medic/terapeut
alina.a
Multumesc pentru raspuns.
Din pacate mama nu a facut si nu poate face niciun fel de tratament, deoarece rinichii nu ar putea suporta; abia in momentul in care acestia isi vor relua functia, se va putea incerca un tratament.
Eu citesc tot ce gasesc pe net, mi se pare totul destul de contradictoriu - ma refer la tratamente alternative, regimuri alimentare... pana acum, un oarecare consens (si cunosc chiar eu 2 persoane care au obtinut rezultate) am gasit doar in cazul pastilelor cu cartilaj de rechin.
Multa sanatate si va multumesc mult!
0
08-02-2009, ora 18:07
rezemica
Nu este medic/terapeut
rezemica
nu stiu unde anume in provincie ati fost operata. daca mai aveti curaj incercati cu toata increderea inCluj-Napoca la prof. dr. Lucan de la INstitutul de Urologie. aici va veti lamuri cu siguranta si asupra diagnosticului si asupra tratamentului de urmat. din ceea ce stiu eu rezultatul va spune marimea tumorii adica 48-39 mm, ceea ce inseamna o tumora medie spre mare, care evolueaza lent (silentioasa) dar care a atacat tesuturile din jur (infiltrativa). Operatia a urmarit revectia (adica inlaturarea, taierea) tumorii transvezical TUR TV.


tratamentul in tumorile vezicale se bazeaza pe rezectia, inlaturarea tumorilor, in mod repetat (de cate ori apar) pana cand aceasta manopera nu mai este posibila, datorita vezicii, a peretilor, sau starii ei.
atunci se recurge la eliminareea vezicii, adica cistectomie. aceasta manopera nu este influentata de gradul de afectare al rinichilor. nu exista interdictii alimentare specifice in tumora vazicala, dar afectarea rinichilor, care exista in acest caz, cere o atentie marita la regimul alimentar.

dar insist, sa mergeti la Cluj, si informatiile, diagnosticul si tratamentul vor fi mult mai lamuritoare. sper sa fi fost de folos
0
29-11-2009, ora 19:12
karttman
Nu este medic/terapeut
karttman
Din cate observ eu St II, se refera la hipertensiunea arteriala, care asociaza celelalte afectiuni ale mamei dumneavoastra.
Referitor la rezultatul histologic:
G1 - reprezinta gradul de diferentiere(malignitate) - 1 - este scazut - prognostic favorabil
T2 - reprezinta stadializarea tumorii - inseamna ca este un carcinom infiltrativ, care ajunge pana la peretele muscular al vezicii (T3- invadeaza grasimea perivezicala, T4 invadeaza organele invecinate - uter, vagin, intestin subtire etc)
48X39 mm - reprezinta marimea tumorii, care fiind mai mica de 5 cm, G1 si probabil unifocala a permis tratamentul prin TUR(la stadiul T2 standard este cistectomia radicala, exceptand cazurile in care tumora este mica, unifocala, fara implicatii renale - fara hidronefroza, hidroureter).

Multa sanatate.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: