Uit foarte repede?

30-07-2016
fabinho
Nu este medic/terapeut
fabinho
De ceva timp cam un an si ceva uit foarte repede :) in sensul ca ma gandesc la un lucru schimb rapid ideea si uit total la ce ma gandeam inainte:) Sau am o conversatie cu cineva si ma gandesc la un lucru pe care sa il spun si uit dintr-o data lucrul respectiv.Imi aduc aminte ce fac in ziua respectiva in detaliu sau ce am facut cand eram mic dar nu stiu ce sa fac pur si simplu nu mai suport chestia asta. La licenta nu am fost in stare sa invat 3 pagini in 5 ore in ultima zii inainte de examen:) desi invatam cu ceva timp in urma si memoram usor. Sa iau vitamina b6 si lecitina?
3 comentarii
0
31-07-2016, ora 09:43
Psiholog Berdei Roxana
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Berdei Roxana
Buna, cred ca important este sa mergi la medicul de familie, sa faci si un set de analize si abia pe urma sa iei vitaminele prescrise se medic. Sanatate multa!
1
31-07-2016, ora 10:35
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Ca o informatie sa fie "memorata" este nevoie de un anumit timp petrecut pe ea. Circuitul informatiei este de fapt: atentie->concentrare->memorie.
Mintea incarcata cu prea multe nu mai are resursele necesare pentru operatiile de baza etc. Sunt mai multe perspective care trebuie analizate inainte de a se trece la un tratament medicamentos.
0
04-08-2016, ora 16:29
Psiholog Camelia Stavarache
Psihologie, BUCURESTI
Psiholog Camelia Stavarache
Tulburarile de memorie la varsta dvs ( 20 si ceva, presupun) sunt cauzate de depresie, consum alcool si/ sau droguri
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • E normal să uiți ce ai făcut ieri?
  • Lapsus - ce este, de ce apare și ce poate însemna
  • Când uitarea devine patologică?
  • Combinarea a două strategii de învățare reprezintă cheia succesului pentru reținerea mai ușoară a informațiilor
  •