Unde mai pot sa gasesc o solutie? ametit si fara putere, fara pofta de viata

01-08-2020
F. Adrian
Nu este medic/terapeut
F. Adrian
Buna ziua,

Incep prin a multumi anticipat celor care imi vor raspunde si sper, cu ajutorul vostru sa reusesc sa-mi recapat viata.
In urma cu 5 luni am tinut o dieta conceputa de un medic nutritionist deoarece aveam transaminazele marite si eram si supraponderal, bineinteles dupa ce am consultat inainte un medic gastroenterologist si am facut o gramada de analize si ecografii. Am tinut dieta respectiva vreme de 2 luni, timp in care am slabit aproximativ 14kg, acum am 90kg si inaltimea de 180cm. De cand tineam dieta a inceput si calvarul meu daca pot sa zic asa. Ma simteam ametit, slabit cu mintea tulbure, dar am zis ca poate asa reactioneaza organismul meu la dieta respectiva. Aveam starile astea odata la cateva zile. Apoi am renuntat la dieta si am incercat sa incep sa mananc normal si de atunci pana acum starile respective sunt zilnice am ajuns sa nu mai pot merge la munca. Ma simt foarte slabit, transpir abundent din senin, nu am pofta de mancare, mintea imi este in ceata, am ameteli si am senzatia ca mai am putin si lesin, am insomnii, nu mai am pofta de nimic stau aproape toata ziua in casa. Am fost internat in spital pentru analize si investigatii pe sectia de interne, dar de acolo am fost si la neurologie, cardiologie, endocrinologie. Am facut o gramada de analize de sange, ecografii, rmn abdominal si cerebral si toate au iesit in parametrii. La recomandarea medicului internist am fost si la psihiatru si psiholog, dar din pacate tot asa nu observ nicio schimbare a starii mele de sanatate. Am urmat tratament cu Xanax si Cipralex, recomandate de catre psihiatru si apoi vazand ca ma simt tot asa am fost iarasi la psihiatru si mi-a schimbat tratamentul cu Anxiar si Venlafaxina, tratament pe care il urmez si acum de 2 saptamani, dar tot asa fara a vedea o schimbare. Eu personal tot tind sa cred ca este o problema organica in cazul meu. Ce ma sfatuiti sa fac, unde sa mai merg? M-am saturat sa fiu ca si o leguma toata ziua ametit si fara putere, fara pofta de viata.
Va multumesc si astept cu interes parerile voastre!
8 comentarii
1
02-08-2020, ora 13:32
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Venlafaxina isi face efectul in 2-4 saptamani. Mai aveti putina rabdare. Aveti somatizari de anxietate. Tratamentul e bun!
0
02-08-2020, ora 14:35
F. Adrian
Nu este medic/terapeut
F. Adrian
Multumesc de raspuns! Sper din suflet sa fie asta problema si sa inceapa sa-si faca efectul medicamentul.
0
05-12-2022, ora 13:19
Elenuc
Nu este medic/terapeut
Elenuc
Si eu sunt la fel...am urmat f multe tratamente pentru anxietate dar fara niciun.rezultat...am perioade mai bune...dar niciodata ca inainte si.perioade f proaste.eu sincer va spun ca nu mai scapam.de siptomele astea niciodata...
0
05-12-2022, ora 17:13
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Eu am scapat de anxietate cu Venlafaxina.
0
14-06-2023, ora 12:25
Linasta
Nu este medic/terapeut
Linasta
Bună ziua Clara, cât timp ai luat tratamentul și după cât timp ai simțit îmbunătățiri? Acum cum ești, ai scăpat de anxietate? Eu am 3 săptămâni de când iau mirtazapina pentru anxietate parcă simt ceva îmbunătățiri dar tot sunt fără vlagă și ma doare mereu capul și mie frica ca nu voi fi niciodată ca înainte, sunt încă tristă și fără chef de viață
0
14-06-2023, ora 14:28
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Eu am simtit imbunatatiri din primele zile de Venlafaxina. Reactionez f repede la antidepresive. Mai ai rabdare o saptamana, doua cu Mirtazapina. Antidepresivele isi fac efectul cam intr-o luna.
0
14-06-2023, ora 17:34
Linasta
Nu este medic/terapeut
Linasta
Mulțumesc frumos Clara
0
05-07-2023, ora 06:45
Vic77
Nu este medic/terapeut
Vic77
Persoana cu postarea, , as dori sa stiu daca a gasit remedii?? Solutii?
La acest moment sunt si eu in situatia la postarea de mai sus
Ameteli, stres, frica, ceata mentala
Ajutorrrrr
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  • Amețeala - cele mai frecvente cauze
  • Cum tratezi amețeala (vertijul, amețelile frecvente)
  • Legătura dintre amețeală și COVID-19: unul din zece pacienți infectați cu virusul SARS-CoV-2 prezintă amețeală
  • Ameţeli în timpul somnului (înainte să adormi) - cauze posibile
  • Terapia fizică poate scădea riscul de accidentare cazată de amețeală
  • Amețeala - un simptom asiciat cu un risc crescut de deces
  •