Vă rog să mă ajutați! Mama mea este suspectă de poliartrită reumatoidă

18-05-2021
Acuta
Nu este medic/terapeut
Acuta
Bună ziua! Mama mea a făcut recent niște analize, deoarece este suspectă de poliartrită reumatoidă. Vă rog să îmi explicați pe înțelesul meu valorile analizelor pentru că sunt foarte îngrijorată. V-aș fi tare recunoscătoare.
EO 8, 5
MCHC 31, 9
Aceste două valori mă îngrijorează.
Vă mulțumesc anticipat pentru eventualele răspunsuri.
Multă sănătate!
4 comentarii
0
18-05-2021, ora 10:04
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Aceste analize nu pot fi interpretate izolat, ci doar in context clinic si in contextul altor analize.
Poliartrita reumatoida se diagnosticheaza predominant prin examinare clinica, deoarece adesea evolueaza cu analize perfect normale (analizele normale nu exclud poliartrita reumatoida, care poate fi sero-negativa, adica are analize normale).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
18-05-2021, ora 11:02
Acuta
Nu este medic/terapeut
Acuta
Vă mulțumesc frumos pentru răspuns!
0
01-06-2021, ora 08:42
Acuta
Nu este medic/terapeut
Acuta
Bună ziua! Revin din nou cu niște nelămuriri. V-aș fi recunoscătoare dacă m-ați putea îndruma pt că nu știu ce e de făcut în continuare.
În urma analizelor și a radiologiei la mâini mama mea a fost diagnosticată cu Poliartroză. A primit ca tratament Doreta, Celebrex și Muvon plus. Înainte, același medic i-a recomandat Dicloreum, Medrol și Leflon. Dar acum a spus că nu mai trebuie acel tratament.
După 6 zile de când ia actualul tratament se simte mult mai rău, are dureri în tot corpul, în umeri, șolduri, spate... Nu poate sta nici în șezut nici în picioare.
Vă rog o recomandare! Ar trebui să ne întoarcem din nou la medic sau ar trebui să cerem o a doua părere?
Menționez că d-na doctor s-a uitat doar pe analize, nu s-a uitat deloc la mâini sau la picioare.
Vă mulțumesc anticipat pt eventualele răspunsuri!
0
01-06-2021, ora 08:52
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Va rspund punctul:
- artroza reprezinta distrugerea definitiva a articulatiilor. Nu s-a inventat inca vreun medicament pentru articulatii.
- tratamentul mentionat de D-voastra este unul anti-inflamator nespecific: nu vindeca articulatiile distruse, ci amelioreaza temporar durerea;
- analizele au o foarte mica importanta in diagnosticul poliartritei reumatoida. Esentiala este examinarea clinica directa a articulatiilor.
- daca medicul nu a practicat examinarea clinica, inseamna ca nu aveti un diagnostic. Puteti consulta un alt reumatolog.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.