poliartrita reumatoida seronegativa st II

19-03-2014
albiciucstela
Nu este medic/terapeut
albiciucstela
Am fost diagnosticata curand de aceasta boala care mi se pare oribila. Boala a debutat cu dureri insuportabile ale degetelor mainii si dupa 2 luni de luat pastile antiinflamatorii si contra durerii care nu numai ca nu au avut nici un.efect pozitiv m au durut tot mai rau.asa am ajuns sa imi fac analize si sa descoper aceasta boal oribila. De vreo doua sapt durerile m au lasat durerile dar a ramas o amorteala si furnicaturi ale degetelor. Ce mi se pare straniu ca si durerile si restul simptomelor le am doar noaptea. Pe de o parte e bine ca pot lucra daca nu ma dor ziua dar pe de alta parte nu pot dormi. Ca tratament mi a fost prescris Methrotexat, Celebrex si acid folic. Inca nu l am inceput ca vreau sa consult o a doua opinie, asa ca sapt viitoare v oi merge la alt medic, alta clinica chiar alta tara. Nu stiu de unde sa incep si ce sa fac..inca nu sunt nici constienta de ce va urma cu toate ca am citit mult pe net despre boala, despre pastile si vad ca nu are nici un remediu. Ma rog sa fie totusi o progresie cat se poate de lenta. As vrea sa aflu pareri ale celor care se confrunta cu aceasta boala si daca cineva a avut rezultate pozitive. Sau poate vreun tratament alternativ sau o dieta stricta poate ajuta de o forma. Va multumesc si va doresc sanatate.
2 comentarii
0
20-03-2014, ora 09:08
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
buna ziua Stela
urmeaza sfatul SI altui medic.e f bine cum ai gandit
(masoara de 2 ori si taie o data - se zice-n croitorie)

propunere (pt dureri DOAR.noaptea..zici ca ziua nu mai ai):
fa un ceai concentrat din apa si frunze de nuci...
si in ceaiul caldut tine-ti mainile...5-10 minute
il poti REincalzi...
matusa mea s-a vindecat de tot...dupa o luna...
incearca macar sa scapi de dureri

sanatate sa ai
0
20-03-2014, ora 22:59
albiciucstela
Nu este medic/terapeut
albiciucstela
Multumesc mult Maria!! Nu, ziua nu m au durut si nu ma dor. Asa a inceput durerea noaptea si m a tinut vreo 3 luni in care am luat analgezice si antiinflamatorii fara nici un rezultat. O sa incerc cu ceva natural pana voi avea parerea altui medic.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.