gonartroza. ciocuri la genunchi

31-05-2012
alejandro_g6
Nu este medic/terapeut
alejandro_g6
buna ziua. sunt nou pe acest site
mama mea (50 ani ) a fost diagnosticata cu gonartroza la genunchi.in urma unei radiografi de genunchi i au fost descoperite acele 'ciocuri' la genunchi.medicul i a recomandat fizioterapie.ma poate ajuta cineva cu niste informatii, mai multe detalii in legatura cu tratamentul.
ast.rasp va rog.
9 comentarii
0
31-05-2012, ora 22:16
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Articulatiile distruse de catre artroza se "'apara"" prin aceste osteofite, care limiteaza miscarea articulara in scopul limitarii distrugerii articulare. Prin urmare, in nici un caz durerea nu este cauzata de osteofite, care nici nu constituie obiectivul tratamentului.
Problema esentiala este cu totul alta: ce greutate/inaltime are mama, cat timp pe zi sta in picioare, cat merge pe jos???
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
01-06-2012, ora 19:37
alejandro_g6
Nu este medic/terapeut
alejandro_g6
buna ziua!
mama mea are 1, 65m si 95 kg (incearca sa salbeasca, dar cam greu :(.probabil vom consulta si un nutritionist..) sta destul de mult in picioare avand un serviciu in comert.
credeti ca fizioterapia va rezolva ceva?sau ar exista o alta varianta de tratament...
multumesc!
0
01-06-2012, ora 20:00
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Orice tratament paleativ ati incerca (antiinflamatoare, fizioterapie) nu face decat sa va distraga atentia de la adevaratele solutii: scaderea ponderala majora (cel putin 35-40 kg) si reducerea drastica a eforturilor fizice (stat in picoare, mers pe jos).
Trebuie insa sa intelegeti ca raul a fost deja facut, iar obezitatea grava a distrus iremediabil genunchii (gonartroza).
Cat priveste dieta, este foarte simpla: uita pentru tot restul vietii de paine, paste, dulciuri si fructe dulci, privilegiind proteinele si legumele hipocalorice (salata, varza).

Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
01-06-2012, ora 20:11
alejandro_g6
Nu este medic/terapeut
alejandro_g6
totusi va merge si la fizioterapie.si vom consulta si un nutritionist.
va multumesc mult.
toata stima.
0
01-06-2012, ora 20:16
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Este evident ca nu accepta sa schimbe regimul de viata si sa slabeasca, cautand orice alta solutie (gen fizioterapie sau medicamente). In experienta mea, 99% dintre supraponderali nu accepta sa reduca numarul caloriilor, preferand sa sufere dureri cumplite articulare...si mai ales sa acuze cauze derizorii ale obezitatii: "glanda", menopauza, stress-ul, abstinenta tabagica etc etc etc
Nu are insa nici o sansa sa evite reducerea majora a greutatii prin dieta stricta.
Din pacate, dupa distrugerea genunchilor urmeaza distrugerea gleznelor, a soldurilor si a coloanei vertebrale, cu cvasi-imposibilitatea deplasarii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
10-07-2012, ora 18:52
etnoel
Nu este medic/terapeut
etnoel
Buna ziua!..am 57 ani, 1, 82 m si 140 kg...acum 2 ani si ceva am avut probleme in special cu genunchiul stang, dureri numai la mers si urcat scari...am facut un film la radiologie si mi sa zis ca ar fi gonartroza mai accentuat la stangul, am fost la reumatolog...tratament antiinflamator si fizioterapie in policlinica si nici un rezultat, apoi am consultat un medic ortoped si mi-a recomandat solutie sterila vascoelastica infiltratie intraarticulara, cura balneara pt. a mai prelungi pana la protezare(operatie)..nu am facut infiltratie, in schimb am facut cure balneare(bai sulfuroase)de doua ori pe an, iar medicul reumatolog de la cura balneara mi-a recomandat: lipoatrin forte 3/zi timp de 3 luni si 3 luni pauza.dupa 3 luni de tratament am cunoscut inbunatatiri semnificative, dar dupa10 zile de pauza fara tratament au revenit durerile..am inceput iar tratamentul si am urmat peste un an (mi-a fost frica sa mai intrerup tratamentul), apoi am redus la 2 casule/zi si m-am simtit bine cu mici pauze timp de inca un an.in prezent am intrerupt definitiv tratamentul din luna martie ac.si ma simt bine doar cu cure balneare.va rog domnule doctor datimi si mie un sfat..va multumesc..
0
10-07-2012, ora 20:42
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Singurul sfat logic si rational este sa slabiti vreo 55-60 kg.
Obezitatea grava a produs distrugerea cartilajului articular (gonartroza), care este progresiva si mai ales ireversibila. Nu exista absolut nici un tratament care sa restaureze cartilajul articular distrus de obezitate.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
10-07-2012, ora 21:02
etnoel
Nu este medic/terapeut
etnoel
Va multumesc din suflet d-le doctor pentru raspunsul dat atat de promt si va inteleg perfect sfatul chiar daca este foarte greu de realizat (am tinut cura, am slabit 20 kg acum cativa ani insa in timp am luat in greutate iar)..totusi cum se explica ca in prezent nu mai am dureri?...va multumesc..
0
10-07-2012, ora 21:06
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Aveti doar o perioada de "liniste" dupa care va urma perioada durerilor insuportabile...este inevitabil!!
Puteti foarte lejer slabi 50 kg, cu conditia sa va propuneti sa renuntati pentru totdeauna la ""droguri"": dulciuri, paine, cartofi si mai ales fructe.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum menținem sănătatea genunchilor?
  • Alergarea ar putea fi benefică pentru genunchi, contrar temerilor generale
  • Leziunile genunchilor nu se vindecă complet
  • Alergarea ameliorează inflamația genunchiului, contrar așteptărilor
  • Dislocare genunchi - primul ajutor și sfaturi utile
  • Tipuri de durere de genunchi în diferite afecțiuni ale genunchilor
  • Recuperarea genunchiului în funcţie de patologie - evoluţie şi durată
  •