Helicobacter, simptome esofag

25-08-2022
Daniela-daniela
Nu este medic/terapeut
Daniela-daniela
Bună ziua, am 33 ani, sunt mama unui copilaș de 3 ani, am 1.6m și 54 kg.
Sunt fumătoare, mănânc mult dulce..
TIIn regim de dinainte de a afla ca am helicobacter la stomac (astăzi am aflat) și vreau s alas de tot fumatul și dulciurile cât pot de mult.
As vrea sa va întreb dacă e necesar sa îmi fac o endoscopie digestiva superioara în condițiile în care am simptomele urmatoare:
- dificultate la înghițire medie, alim solide.(dificultate intermitenta);
- arsuri pe gat, regurgitatii dese, zilnice dar care se reduc dacă țin regim strict 1 zi
- raguseala de 1 an minim, intermitenta
- durere ocazionala, de intensitate medie la 2 secunde după înghițirea bolului alimentar, durere de esofag partea dreapta undeva între sâni (cum am zis, ocazionala)
- regurgitez (acid gastric) chiar și noaptea, chiar dacă nu mănânc cu 3h înainte de culcare
- arsurile la stomac nu sunt puternice pt ca mai iau și esomeprazol când am simptome urate de arsuri pe gat, însă acum 10 luni am avut arsuri foarte puternice pe gât și în jos pe esofag, erau groaznice, ca și cum aveam o rana veche și a venit din nou ceva peste rana sa o agraveze.

Am luat 2 luni esomeprazol, de capul meu, după arsurile puternice pe esofag, acum 10 luni, și de atunci, chiar dacă nu țin regim prea mult, nu prea mai am arsuri pe.esofag..foarte ușoare zilnic și ocazional mai urate.

Se poate sa am esofagul cu cicatrici, să se fi schimbat mucoasa esofagului din cauza acidului? De nu mai simt arsurile asa puternice..
Sa se fi îngustat esofagul de am ocazional.durerea aceea după înghițire?
M am gândit chiar și la cancer de esofag sau stomac.
Sunt foarte speriata dar.. ar trebui sa mi fac urgent edoscopie?
Oricum trebuie s atin tratamentul pt helicobacter abia apoi as putea face endoscopia dar..mi s a spus sa iau nexium încă o luna după săptămână cu antibiotice pt helicobacter.
Și știu ca dacă iei esomeprazol nu poți face endoscopia.
Cum sa fac? Ajutați ma cu un sfat va rog frumos!
Exagerez cu frica de tumora sau afecțiuni grave la esofag?

Menționez ca arsurile pe gât și regurgitatiile le am de multti ani dar erau săptămânale înainte.. de 1an sunt cam zilnice.
Mulțumesc!!
4 comentarii
0
25-08-2022, ora 15:10
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Da, ar trebui sa faceti endoscopia.
0
25-08-2022, ora 19:13
Daniela-daniela
Nu este medic/terapeut
Daniela-daniela
Bună ziua, mulțumesc de răspuns!
V as întreba dacă e ok, dacă se poate face endoscopia cu sedare, adormire ma refer
Chiar am avut multe traume de natura dentara, am suportat multe dureri în viata și deși am născut natural, doar cu morfina, mi e foarte frica de disconfortul acela. De durere poate nu mi ar fi asa frica dar e groaznic disconfortul.. bănuiesc.. sunt sigura ca e foarte mare disconfortul..
Se poate s Ama adoarmă cât sa nu simt nimic? Un preț aproximativ puteți sa îmi spuneți?
Mulțumesc încă o data!
0
25-08-2022, ora 20:18
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
In mod normal se face cu anestezie locala, lidocaina aplicata spray pe faringe. Nu dureaza mult si nu e disconfortul mare.
Nu stiu cat costa.
0
29-08-2022, ora 00:43
Daniela-daniela
Nu este medic/terapeut
Daniela-daniela
Mulțumesc de răspunsuri!!

Cum sa zic.. am auzit la mulți apropiați ca e foarte mare discomfortul.. deci de durere nu cred ca mi ar fi asa frica dar discomfortul e mai rău.. pentru mine. Ma sperii repede, ma șocheze ușor, dar și trece ușor..
Am găsit cred ca prețul minim la oncohelp, 400 lei cu tot cu anestezie, mi s a spus la telefon ca e anestezie..ca te adoarme.. acum. sper sa fi înțeles bine.
Doamne ajuta!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici