infectie urinara | Forumul Medical ROmedic

infectie urinara

15-08-2007
crina25iancu
Nu este medic/terapeut
crina25iancu
Am fcut o urocultura si mi-a iesit infectie urinara cu enterobacter rezistent la cele 13 antibiotice la care s-a testat.Medicul de fam. mi-a dat reteta cu genta la 8 ore, augmentin si zinnat la 12 ore timp de 7 zile.Vreau sa precizez ca antibiograma arata a fi rezistent aceat germene la toate cele 3 antibiotice si am inceput tratamentul de 4 zile si nu simt nici o ameliorare. Ce as putea sa fac?Am auzit ca medicamentul Furantoina ar fi indicat dar nu este de gasit.Ce ma sfatuiti?
5 comentarii
0
15-08-2007, ora 00:00
bizbinica
Nu este medic/terapeut
bizbinica
primele semne de ameliorare apar dupa 7 zile, daca ai sist imunitar asa smecher si rezistent.ai rabdare.eu dupa 5 zile de zinnat am facut infectie in gat.asa ca..sanatate.ia ceva homeopat pt intarirea sist imunitar.
0
15-08-2007, ora 00:00
giana
Nu este medic/terapeut
giana
Doamne ce de antibiotice!Dupa ce termini tratamentul ficatul tau va fi varza(scuza-mi expresia).Promit sa ma interesez mai mult si revin din nou maine sau poimaine cu un raspuns.Pana atunci tre sa faci ce ti-a spus medicul.Succes!
0
28-02-2008, ora 00:00
dee donnie
Nu este medic/terapeut
dee donnie
antibioticele alea nu sunt chiar foarte bune in combaterea enterobacterului + ca iti nenorocesc si ficatul.si eu am fost dianosticat cu enterobacter iar daca strang ceva bani o sa ma tratez cu tienam(imipenem+cilastin) sau in cel mai rau caz cu timentin in combinatie cu o aminoglicozida cum ar fi gentamicin.dar pentru amandoua tratamentele pe oricare ti l-ai alege tre sa te internezi insa astea sunt cam singurele tratamente impotriva acestei nenorocite de bacterii sau poate ar mai fi unul cred ca se numea:carbapenem.cu tienam ai sanse foarte mari sa scapi de problema dar e un antibiotic incredibil de scump.in afara de cele enumerate nu cred ca mai exista si alt antibiotic cu rol in combaterea acestui microb.succes in combaterea acestui enterobacter
0
29-11-2008, ora 11:27
carmenite26
Nu este medic/terapeut
carmenite26
DE UNDE POT CUMPARA SI EU MEDICAMENTUL TIENAM
IMI ESTE RECOMANDAT LA MICROBUL PIOCEANIC SI NU STIU DE UNDE SAL PROCUR
AJUTATIMA VA ROG.CEI CARE STITI DE UNDE POT SAL CUMPAR
0
27-02-2009, ora 16:25
maggda_68
Nu este medic/terapeut
maggda_68
am facut si eu o urocultura si mi-a iesit enterobacter si medicul de familie mi-a dat sa fac injectii intravenoase cu ceftriaxon(novosef) ce parere aveti? la antibiograma mi--a iesit rezistent la aproape toate antibioticele si sensibil la ceftriaxon
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce ibuprofenul nu este indicat în tratamentul infecÈ›iilor urinare la femei?
  • Semne È™i simptome de infecÈ›ie urinară pe care trebuie să le recunoÈ™ti
  • De ce fac atât de des infecÈ›ii urinare?
  • Este sucul de meriÈ™oare eficient în infecÈ›iile urinare? Ce spun studiile
  • Cele mai bune metode de a preveni infecÈ›iile urinare
  • Obiceiuri sexuale care duc la infecÈ›ii urinare
  • InfecÈ›ie urinară cronică sau recidivantă - cauze È™i tratament
  •