roaccutane - pro sau contra

4437 comentarii 1 2 345 ..... 147 148 Înainte ›
0
29-03-2009, ora 21:04
new_girl
Nu este medic/terapeut
new_girl
aa...si in legatura cu cremele.mie medicul nu mi-a prescris o crema anume.orice crema hranitoare care sa mai atenueze uscarea tenului.
0
29-03-2009, ora 21:11
catrinell
Nu este medic/terapeut
catrinell
new_girl, multumesc mult pt raspuns..! da, am mai auzit si la alte fete ca explozia le a persistat 2 luni.. probabil si la mine va fi la fel :-< acum nush de cand sa iau in calcul aceasta explozie.. ca dupa 2 saptamani de cand am inceput a lua tratamentul mi au aparut pe fatza cat de cat si dupa alte 2 saptamani, adica o luna, a inceput sa mi apara puternic.. plus ca pe mine vad ca ma cheama in fiecare luna la cabinet ca sa mi prescrie reteta din nou (din luna in luna imi da.. sunt la a 2 a acum) si implicit sa mi curete fata.. stiu ca trebuie rabdare... :( dar totusi am avut un ten normal pana in decembrie si dintr odata vulcani peste vulcani :(( nu e ca si cum am avut acnee timp de nush cati ani si n am facut si dintr odata nu mai am rabdare o luna.. :-< off.. inca o intrebare new_girl.. cate luni ti a prescris tie? stiu ca o cura de tratament e intre 4 si 6 luni maxim.. nu?
0
30-03-2009, ora 01:31
Vlad Coman
Nu este medic/terapeut
Vlad Coman
pentru catrinel... roacutane scoate la suprafata.. nu doar in prima luna ci in primele 3 luni.. si ar trebui sa te gandesti serios.. sa o dai in judecata pe doctoritza ta.. pentru ca... intr-adevar t-i se usuca pielea de la roacutrane.. dar trebuie daia o crema hidratanta.. in nici un caz crema grasa... crema grasa e cel mai mare dusman al tenului acneic. so poate fi o problema faza cu crema grasa.. hidratanta sa te dai ceva de la aven.. bafta mulyta... vezi ca dupa 3 luni va fi totul mai ok...
0
30-03-2009, ora 11:10
new_girl
Nu este medic/terapeut
new_girl
mie mi-a prescris 3 pastile pe zi (eu am 58 de kg) timp de 3 luni. dupa aceste 3 luni am fost iar la control si fiindca analizele de sange mi-au iesit bine si nu am am avut nici efecte secundare (in afara de uscarea fetzei si a buzelor), mi-a prescris aceeasi doza (3 pastile pe zile) si pt urmatoarele 3 luni. doctorul mi-a ca, cantitatea totala pe care trebuie sa o iei de roaccutane se calculeaza in functie numarul de kg. De aceea, perioada tratementului dureaza in functie de cum sunt administrate pastilele. ...dar poate sa dureze chiar si 1 an.
0
31-03-2009, ora 02:23
catrinell
Nu este medic/terapeut
catrinell
singurul lucru bun din tratamentul cu roaccutane in momentul de fata e ca mi se ingrasa parul mult mai greu, am observat.. macar atat :)) adica ti se usuca toata pielea de peste tot, pana si pielea capului, de aia parul se ingrasa mai greu.. dar probabil si asta e cu du te vino.. ca ti se cojeste pielea din cap sau poate faci matreata, inca n am observat.. :))
0
12-04-2009, ora 22:42
charline20
Nu este medic/terapeut
charline20
au trecut 86 de zile de cand am inceput tratamentul cu roaccutane.rezultate sunt.desigur mai am pete pe fata, dar macar nu imi apar cosurile acelea oribile. stiu ca mai trebuie sa treaca ceva timp ca sa mi se curate fata in intregime, sunt numai la jumatatea tratamentului.
singurul lucru care ma supara este uscarea pielii. daca fata imi mai protejez cumva, buzele ma omoara. nu mai stiu ce sa fac. imi sunt ingrozitor de uscate.in primele luni mai mergea unsul cu mierea, folosirea cremelor, acuma insa nu mai merge nimic. va rog, daca stie cineva un remediu bun de hidratare a buzelor pls scrieti.
0
12-04-2009, ora 22:50
new_girl
Nu este medic/terapeut
new_girl
si eu am buzele foarte uscate.si folosesc un strugurel care mie imi este bun...chiar acum ma uit sa vad cum se cheama...da nu gasesc numele:D il iau de la farmaciile dona...si sunt mai multe variante...cu aloe vera, miere sau fructe de padure...toate sunt bune...costa 37.000...

mi-a mai recomandat doctorul strugurelul "ceralip"...care cica este foarte bun..dar nu l-am incercat fiindca imi place acesta din urma...:)
0
12-04-2009, ora 22:57
catrinell
Nu este medic/terapeut
catrinell
si ale mele s la fel.. :-j am cam 2 luni de cand iau.. e mai bine cu fatza fata de eruptia care imi aparuse cel putin.. mai apar cosuri momentan dar light asa.. sper sa nu mi explodeze iar fatza.. /:) apropo.. cei care luati/ ati luat ati avut cumva mai multe eruptii pe fatza? gen sa va treaca cat de cat si apoi iar sa va treziti cu fatza plina de cosuri dintr odata..
legat de buze, balsamul de buze dat de la 3 pana la 6 ori pe zi.. asa mi a prescris doctorita.. si anume: stik labial cold cream (care e de la avene presupun) sau lipikar (asta cred ca e de la roche-posay).. nush ca nu mi le am luat.. am investit in alte creme de fatza si folosesc balsam de la nivea.. oricum cand ies din casa, eu nemachiata in stadiul de fatza nu ies.. :| si ma dau cu gloss.. stiu ca ideal e sa nu te machiezi dar asta este.. cand va ce am pe fatza, nu pot.. oricum folosesc produse dermato-cosmetice la machiaj..
0
12-04-2009, ora 23:09
new_girl
Nu este medic/terapeut
new_girl
eu din noiembrie am inceput..deci am vreo 4-5 luni.nu am avut decat o eruptie care a durat vreo 2 luni.groaznic a fost.dar apoi dupa luni..mi-au trecut de tot cosurile...si nu-mi mai apar deloc...sper sa ramana asha pt totdeauna...mai am doar niste pete...

si in legatura cu fondul ten.eu nu am incetat niciodata sa-l folosesc:D. nu pot sa ies din casa fara el.oricum dermatologul mi-a spus ca nu este nicio problema cu folosirea lui pe timpul tratamentului.

si ceralip este de fapt tot o crema reparatoare de la roche posay.
0
12-04-2009, ora 23:12
new_girl
Nu este medic/terapeut
new_girl
dar voi analizele de sange cat de des vi le faceti?
0
12-04-2009, ora 23:15
catrinell
Nu este medic/terapeut
catrinell
da, new girl.. merci pt raspuns.. :) am mai 'vorbit' cu tine mai sus.. eiii, stiu ca nu i panica legat de fondul de ten.. ca la 18 ani am mai avut niste probleme de genul pe fatza.. si tot ma dadeam cu fond de ten :-j si dupa ce mi au disparut de tot cosurile si petele dupa vreo juma de an, ma dadeam rar cu fond de ten.. gen baza de machiaj la club.. si nu mi a mai afectat deloc fatza atunci si nici produse dermato cosmetice nu foloseam.. :-j am uitat sa precizez ca anul asta implinesc 24 de ani.. 5, 6 ani n am avut nimic si anul asta m am trezit iar cu acnee :| in fine, sper sa treaca o data sa nu ma mai dau asa des cu fond de ten ca m am saturat.. :((
0
12-04-2009, ora 23:18
catrinell
Nu este medic/terapeut
catrinell
am facut analize la sange acum 2 luni inainte de a incepe tratamentul si erau super ok.. si mi a dat acum a 2 a luna sa fac si sa le aduc cand vin urmatoarea data la ea adica miercuri acum.. ;)) deci dupa 2 luni.. da'eu nush cat dureaza tratamentul meu.. ca ti am zis ca ma cheama din luna in luna.. :-<
0
13-04-2009, ora 11:46
AdrianPadeanu
Nu este medic/terapeut
AdrianPadeanu
Am revenit. Am 1 luna jumatate de tratament, nu mai am aproape niciun cos in schimb am pete/semne. Analizele mi-au iesit bune cu exceptia colesterolului bun care este cam mic dar nu e ceva foarte serios. Am trecut la 3 pastile pe zi. Mi-a mai dat o crema de gomaj pentru semne/pete, un sapun de maini si o crema de corp. In rest, acelasi tratament. Revin peste 1 luna sa va spun cum mai decurge tratamentul. Numai bine.
0
15-04-2009, ora 18:42
catrinell
Nu este medic/terapeut
catrinell
ce crema de gomaj pt pete ti a prescris dr, adrian? :)
0
15-04-2009, ora 18:44
catrinell
Nu este medic/terapeut
catrinell
si eu am fo la dermato azi.. dupa 2 luni de tratament de cand am inceput, cu 20 mg/ zi acum mi a prescris 10 mg/zi.. am intrebat de ce si a zis ca fatza mea ar arata mai bine si n as avea nevoie de mai mult cica.. in mod normal eu stiam ca ar fi trebuit sa incep cu 10 mg si apoi sa mi dea 20.. la voi cum a fost? pt cei ce au avut sau au cateva luni de cand iau.. :P
0
16-04-2009, ora 09:25
AdrianPadeanu
Nu este medic/terapeut
AdrianPadeanu
Crema de gomaj profund de la Deuteria Cosmetics.
0
18-04-2009, ora 22:52
giglia
Nu este medic/terapeut
giglia
Pentru AdrianPadeanu > cum ai reuşit sa te programezi la dr. Nedelcu ? Te rog mult, scrie-mi un msj cu detaliile. Ţi-am scris şi pe individual. Ms mult. Paşte fericit !
0
21-04-2009, ora 11:28
AdrianPadeanu
Nu este medic/terapeut
AdrianPadeanu
Suna la numarul 0213107942.Eu am fost de 2x si nu am avut nicio problema cu programarea. Bafta.
0
22-04-2009, ora 13:23
bluesoul
Nu este medic/terapeut
bluesoul
pff.n-am apucat sa citesc toate comentariile, sunt cam multe, dar e cam aceeasi problema..roaccutane.cred k am inceput sa-l folosesc in urma cu vreo 3 ani.am inceput cu 30 mg/zi si am ajuns la 10 mg la doua zile+creme si geluri.mi se uscase fata f mult, aveam buzele crapate, noaptea nu puteam sa respir pe nas pt k il aveam uscat.tratamentul l-am urmat cam 1 si jumatate la indrumarea dr.nu-i mai retin exact numele, dar este la spitalul dr longhin din tineretului.un alt dr bun de la spitalul longhin este rodica trifu.ati putea incerca, pt cine nu are un medic.asa..roaccutane..a facut minuni pt fata mea.cred k acneea mi-a aparut pe la 13 ani (acum am 23), initial doar pe frunte si a inceput sa se extinda cu timpul pe toata fata.aveam un fel de eruptie vulcanica, daca pot sa zic asa.c pot sa va spun..e k o data ce l-ati intrerupt...acneea apare chiar daca in prospect scrie cu totul altceva.dupa ce l-am folosit 1 an si jumatate mi-am facut analizele si aveam transaminazele mari.am intrerupt tratamentul cu pastile si am folosit doar creme care nu au avut niciun rezultat.chiar daca nu mai trebuia sa-l folosesc, eu m-am mai jucat cu sanatatea si l-am mai luat vreo doua luni, noiembrie si decembrie anul trecut, si-a facut efectul...efect care a durat vreo 4 luni cred..acum am iarasi fata plina de cosuri.faza cu roaccutane e k poti lua 150 mgX nr de kilograme si eu cred k pot sa mai iau..vreo 100 mg.m-am uitat pe retetele prescrise si mi-am facut eu un calcul.daca n-ati inteles ceva, intrebati-ma:)..o sa mai intru pe forumul asta!sper sa scapam toti de cosuri!:D
0
22-04-2009, ora 13:28
new_girl
Nu este medic/terapeut
new_girl
deci nu are efect permanent???? mie mi-a zis doctorul ca in 80 % din cazuri (ceea ce este un procent bunicel) acneea dispare pt totdeauna. offf...atunci pentru ce naiba ma risc sa iau pastilele astea dacaapoi revine acneea?? ...dar probabil depinde de gravitatea acneei..de persoana...eu sper sa nu imi mai revina.ca o sa mor:D
0
22-04-2009, ora 13:34
bluesoul
Nu este medic/terapeut
bluesoul
am un coleg de facultate care a urmat tratamentul vreo 3 -4 luni si nu i-au mai aparut cosurile.dar el avea pustule, era acnee d-aia urata.i-au ramas semne, dar nu i-au mai aparut cosurile.el e un caz fericit.si-n plus, cred k baietii au mai mult succes cu tratamentul asta...eu nu sunt un caz fericit.mi-a reaparut acneea exact asa cum era si acum 3 ani.eu n-am pustule, am chistulete mici si dese care imi fac o fata incarcata..:(..eu zic sa incerci, poate o sa fii un caz fericit:P
0
22-04-2009, ora 13:39
new_girl
Nu este medic/terapeut
new_girl
eu aveam si cosuri mici si dese pe frunte..dar imi mai apareau si din alea mari.sper sa nu-mi mai apara dupa ce termin tratamentul..bafta si tie la tratarea lor...ca e mare chin
0
22-04-2009, ora 13:42
bluesoul
Nu este medic/terapeut
bluesoul
alea mai mari sunt hormonale, imi mai apar si mie in perioada menstruatiei, dar pe mine alea mici ma omoara:(((..eu nu foloseam fond de ten, dar acum:-s..am obosit!:-<
0
22-04-2009, ora 13:46
bluesoul
Nu este medic/terapeut
bluesoul
pt catrinell: si eu am ovare polichistice, si eu am luat diane 35...dar eu nu cred k avem cosuri din cauza asta.mie mi-a trecut acneea cu roaccutane, si el nu contine hormoni precum anticonceptionalele..
0
22-04-2009, ora 21:43
ovidiumihai
Nu este medic/terapeut
ovidiumihai
Am 16 ani si fac de 4 luni tratament cu roacutane. am o acnee destul de grava si se vede o mare diferenta. Nu numai k mi-au trecut cosurile dar incep sa treaca si semnele. Este foarte bun doar tineti-va de tratament. Cand am, fost la dermatolog acesta m-a pus sa fac analize pt a vedea dak imi poate da. Nu va mai luati dupa toate vorbele k dak ar fii atat de periculos nu ar mai fii pe piatza. Luati cu incredere dar numai daca va spune dermatologul. Nu luati de capul vostru. Succes
0
23-04-2009, ora 17:47
mari_iuli20
Nu este medic/terapeut
mari_iuli20
Am 24 de ani si a inceput sa imi apara acneea de la 14 ani, am cativa ani decand ma lupt cu ea, toate tratamentele au fost cu atibiotic, era totul OK pana cand intrerupeam tratamentul, dupa aceea la 2-3 incepea sa imi erupa din nou. Nici un doctor din Constanta nu mi-a gasit nimic, toate analizele erau bune, mi-au luat proba de pe fata, unde nu a iesit nimic. De 2 saptamani ma simt groaznic, am o acnee severa, grava, noroc cu sotul meu care ma sprijina si imi mai ridica moralul, ca astfel. Am decis sa merg la Bucuresti la o clinica particulara, am fost ieri la Vc. Babes. O diferenta de la cer la pamant fata de in Constanta, mi-a recomandat sa incep cu roaccutane in functie de kg si mi-a garantat ca 99% nu imi vor mai reaparea la terminarea tratamentului, dar sa il respect cu strictete, va trebui sa fac analize lunar, sa imi tina sub control organismul. Din cate am citit la majoritatea isi fac efectul, sa speram ca va actiona si in cazul meu. Va doresc tuturor succes si va mai scriu dupa ce incep tratamentul.
0
24-04-2009, ora 11:16
bluesoul
Nu este medic/terapeut
bluesoul
eu iti doresc succes mari_iuli20!mie mi-au reaparut, dar depinde probabil si de organism!iti tin pumnii!:)
0
26-04-2009, ora 18:40
mari_iuli20
Nu este medic/terapeut
mari_iuli20
multumesc pentru incurajare bluesoul, imi poti spune cat timp ai facut cu roaccutane si dupa cat timp ti-au reaparut?
0
26-04-2009, ora 19:43
catrinell
Nu este medic/terapeut
catrinell
tot ce pot sa spun, bluesoul, ca timp de 5 ani cat am luat anticonceptionale eu n am avut un cos pe fatza dupa ce am avut un episod dintr asta urat cu acnee chistica, hormonala pe la 17, 18 ani.. cat timp am luat diane 35 n am avut nici cel mai mic cos.. cand le am schimbat cu yasmine, imi mai apareau mici pe frunte si cam atat, oricum insignifiante, nu ma deranjau.. :-j oricum e acnee hormonala, deci a fost tinuta in frau de aceste pastile care sunt pe bazata de hormoni.. eu asa vad logica.. iar cu roaccutane, intr adevar, si mie mi au trecut cosurile de la ele.. de fapt mie mi au aparut de la ele f f multe.. adica eruptia aia care trebuia sa aiba loc.. si acum am semne de la cosurile din timpul eruptiei, nu din ce aveam eu inainte :| dar oricum sunt la a 3 a luna de tratament abia.. si chiar mi a zis doctorita ca in timpul tratamentului petele vor persista cam.. in timp trec.. oricum cu fond de ten is acoperite.. :) roaccutanele practic distrug sebumul in exces produs de glandele sebacee sau nush exact.. imi dau si eu cu parerea.. de aia probabil ti a trecut tie pe moment si apoi iar ti a aparut.. ca a fost o chestie de moment.. nu ti a rezolvat problema interna de fapt.. ca asta trebuie rezolvata ca sa nu mai apara nici pe fata.. asta e logica mea.. eu am auzit de la cineva ca i a zis un doctor de afara care i a recomandat roaccutane fetei ca daca e ceva hormonal n o sa treaca intr adevar problema.. deci nu vreau sa sperii pe nimeni.. ca si eu s in aceeasi situatie doar.. numai ca mi pun si problema asta in timp sa nu mi apara iar.. :|
0
27-04-2009, ora 10:20
bluesoul
Nu este medic/terapeut
bluesoul
pt mari_iuli20..am scris mai sus.l-am luat un an si jumatate fara pauza.am inceput q sotret, echivalentul romanesc roaccutane, cam 1 an de zile si apoi am continuat cu roaccutane.face minuni, asta-i adevarul.aveam fata incarcata si dupa tratament fata mea era fara cusur.cam la cateva luni..maxim 3, mi-au reaparut.am fost apoi la dermatolog, am mai continuat niste luni, am facut pauza si dupa cateva luni au reaparut.pt mine este singurul medicament care-si face efectul.si mai am voie sa iau cam 100 d mg, dupa calculele mele.
Adaugă un comentariu / răspuns
4437 comentarii 1 2 345 ..... 147 148 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Antioxidanții din struguri eficienți împotriva acneei
  • MIT: Ciocolata cauzează acnee
  • Cum scapi de punctele negre
  • Fototermoliza selectivă, cel mai nou tratament împotriva acneei
  • Vaccin contra acneei aflat în perioada de testare
  • Cercetătorii suedezi au descoperit de ce acneea este atât de rezistentă la tratament
  • Tratamentul modern al acneei - soluții eficiente
  • Vaccinul pentru cosuri (autovaccin acnee)
  •