roaccutane - pro sau contra

4437 comentarii 1 2 34 ..... 147 148 Înainte ›
0
16-12-2008, ora 02:14
sfara
Nu este medic/terapeut
sfara
Buna
mai nu stiu ce tratamente faceti voi si ziceti ca luati cate 2-3 pastile pe zi altii pe saptamana etc.eu am facut tratamentul cu roaccutane acum vreo 3 ani si amtinut 8 luni.pe mine amau ajutat foarte mult chiar daca si acum imi mai iese cate 1 cos razlet, dar spre deosebire de voi l-am facut intens tinand cont ca aveam 75 kg la vremea respectiva am inceput cu 8 tablete pe zi timp de o luna, pe urma 7 pe zi timp de o luna pana am ajuns sa iau 1 pe zi, si nu am avut nici pe dracu nu mi-a picat nici paru nu ma durut nimic, nu am avut depresii, etc.daca de la inceput mergi pe ideea ca poate patesc ceva atunci clar ca in momentul in care te doare ceva dai vina pe medicament pt ca subconstientul lucreaza, singura problema care o am momentan e ca mi-au ramas niste noduli pe spate tot de la respectivele cosuri defapt nu sunt noduli ci un fel de cosuri care nu au erupt si au ramas asa de ani de zile, trec si aia dar nu am mai luat eu pt ca nu mai aveam bani tinand cont ca la inceput ma costa tratamentu undeva la 12 milioane pe luna, si de atunci nu am mai fost la medic dar ma gandeam sa merg din nou sa scap si de alea din cate am inteles pt respectiva problema o sa trebuiasca sa iau cateva luni cam 2 pastile pe zi la inceput si pe urma cate una, sunt foarte multe vedete de la hollywood care fac tratament cu asa ceva pt ca pe vremea cand am luat eu asa am si aflat de ele ca luasera nus ce actori si citisem ce tratamet fac ei pt cosuri, stiu ca la vremea respectiva faceau foarte putini accest tratament pt ca nu prea se stia de el si era si foarte costisitor dar pt mine unu a meritat pot iesi linistit pe strada, in cluburi, la mare, absolut unde vreau.adevarat ca in timpu tratamentului expunerea la soare este interzisa dar sincer nu ma deranjat pt ca oricum nu mai facusem plaja de catva ani buni din cauza cosurilor in schimb acum ma pot duce linistit ca nu se uita nimeni la mani ca la masini straine, iar petele ce mi-au ramas se vad doar daca stai suficient de aprope oricum dispar si alea cu timpu.v-am pupat
0
17-12-2008, ora 13:06
cris_const
Nu este medic/terapeut
cris_const
buna tuturor
sunt foarte curioasa sa stiu daca in timpul sau in urma tratamentului cu roaccutane a avut cineva probleme cu stomacul, de genul dureri sau arsuri in cosul pieptului? la mine au inceput sa apara desi am inceput tratamentul de 2 luni si am mers cu 2 pastile pe zi? nu stiu daca este din cauza tratamentului sau se datoreaza pur si simplu stresului pe care il am cu licenta. multumesc
0
17-12-2008, ora 13:34
elena_stoica
Nu este medic/terapeut
elena_stoica
buna,
eu nu am avut astfel de probleme, buzele au fost uscate pe toata perioada tratamentuli, dar tu cum iei doar 2 patile pe zi? ai fost la doctor? aceste medicamente se dau pe kg/corp si incep cu un nr mai mare de pastile si se termina cu 1 sau 2 pastile. eu am urmat timp de 5 luni jumate, dar mergeam la doctor din luna in luna.
bafta!
eu sunt multumita de rezultate si cu ocazia asta ii multumesc doamnei dr. CORINA ZICU, la care inca mai merg si este un super DOCTOR!
0
17-12-2008, ora 13:45
cris_const
Nu este medic/terapeut
cris_const
buna
ms pt raspuns in primul rand. iau doar 2 pastile pe zi la recomandarea medicului.merg la una dintre cele mai bune clinici din bucuresti, la care au fost 2 prietene de-ale mele care au urmat tratamentul si au iesit cu bine din el :) mi-a recomandat doar 2 pastile pt a evita orice efect secundar nedorit, desi tratamentul va dura mai mult in felul acesta, in jur la 1 an fiindca trebuie sa iau un anumit nr. de pastile/kg.
pana acum am fost de 3 ori la control iar urmatorul va fi peste 2 luni cand voi duce si ceva analize care mi-au fost recomndate. sper sa fie totul in regula cu stomacul si sa nu imi impiedice continuarea tratamentului.
eram curioasa daca au aparut astfel si simptome legate de stomac si altor persoane.
0
17-12-2008, ora 14:53
elena_stoica
Nu este medic/terapeut
elena_stoica
cu placere
este bine sa-ti faci si analize la ficat ( iti recomand eu)
eu sunt multumita de rezultat, o sa fie o lupata grea, dar sa nu te lasi, pentru ca o sa fi multumita la final
0
19-12-2008, ora 04:40
Vlad Coman
Nu este medic/terapeut
Vlad Coman
salutare ! sincer... vreau atat de mult sa scap de cosuri... incat risc orice..orice ca sa scap de ele.. intrebarea si durerea mea.. nu-s efectele secundare..ci... intrebarea mea este: toti de aici spuneti ca luati de 3 luni ca e inca ok.. ca nu e prea ok etc... dar este cineva care... a facut tratamentul acum 1-2 ani exemplu si avea acnee severa si i-au trecut de tot? si pana in ziua de azi nu au mai revenit cosurile...? totusi tratamentul dureaza luni de zile si as vrea sa stiu daca va avea efecte permanente.. ca sincer.. daca imi vor reveni cosurile dupa tratamentul de roacutane... o sa inebunesc la propriu.. multumesc frumos.. astept raspuns..
0
19-12-2008, ora 13:58
cris_const
Nu este medic/terapeut
cris_const
salut...eu inca sunt in cursul tratamentului. insa am 2 prietene care au urmat tratamentul cu roaccutane si l-au terminat acum 1 an si ceva...una dintre ele avea acnee "foarte" severa, avea extrem de multe cosuri si nu numai pe fata, si pe gat si pe spate si fara 1 tub de fond de ten nu iesea din casa. in fine, cred ca ai prins ideea. a terminat tratamentul de 1 an si ceva si tenul ei este aproape perfect, din cand in cand ii mai apare cate un cos- doua pe ici pe colo, insa comparand cu ce a avut ea inainte este foarte multumita. de pierdut nu ai ce sa pierzi, incearca, oricum va fi mai bine...sper si eu asta pentru mine. de cosuri am scapat, desi nu am terminat tratamentul, mi-au disparut de pe fata, sper in schimb cu sanatatea sa stau bine pana la capat.papa si bafta!
0
21-12-2008, ora 16:03
victor_cristian
Nu este medic/terapeut
victor_cristian
buna tuturor...am citit tot ce ati scris pe forum si va multumesc pentru informatii.. cazul meu e urmatorul:la 15 ani am avut surpriza neplacuta de a-mi aparea cosuri, foarte multe dar numai pe spate.apoi si pe fata si brate dar mai putine.pe la 19 ani cele de pe fata s-au diminuat urmate de cele de pe brate...acum am 29 de ani si acneea e prezenta doar pe spate...pe ten apar foarte rar cosuri mici...(cred ca e normal).tratamentele cu creme, argile dau rezultate dar nu rezolva problema.vreau sa iau si roaccutane dar nelamurirea mea este urmatoarea...pentru orice forma de acnee se ia aceiasi cantitate de medicament pe kg dar in doze prescrise? sau timpul e costant(sa zicem un an) doar doza variaza de la caz la caz...poater daca scrieti toti cantitatea de medicament pe kg care v-a fost prescrisa sau durata tratamentului dupa caz, vom sti ce e de facut...medicii dermatologi se bat cap in cap cu prescrierile aceluiasi medicament si nu sunt capabili sa rezolve probleme aparent banale cum e acneea.. cei asa greu sa tratezi o bubita...sau matreata.si cand te gandesti ca vor sa trateze cancerul--niste vraci visatori...tratamentul bun e numai cel care nu are recidiva.care e acela?
0
23-12-2008, ora 13:59
Vlad Coman
Nu este medic/terapeut
Vlad Coman
deobicei roacutane se prescrie celor cu acnee chistica.. adika acelora cu acele cosuri in piele... intr-adevar... e de tot kktaul.., , ignorantza, , medicilor din lumea intreaga cand e vorba de acnee si neputiintza lor. probabil daca de la acnee se murea. o eradicau.. precum varicela. tuberculoza etc.. acuma na... pentru noi.. sperantza moare ultima..
0
19-01-2009, ora 17:40
danutz17
Nu este medic/terapeut
danutz17
Buna ziua! Sunt o persoana care a consumat roaccutane timp de 16 saptamani cate trei pastile pe zi iar in ultima saptamana cate una si vreau sa va spun ca de cand am terminat tratamentul numai am niciun fel de acnee. Sunt incantat ca am folosit acest tratament.Eu recomand Roaccutane la persoanele care au acnee dar la unele persoane, efectele adverse pot fi mult mai agresive.Intr-adevar si mie mi s-au uscat buzele dar am folosit un stic de buze special, o crema de fata efaclar si un gel (K si H) care toate sunt in jur de 120 de Roni.Bye! :*
0
19-01-2009, ora 17:42
danutz17
Nu este medic/terapeut
danutz17
Fetelor sa nu folositi Roacutane deoarece este foarte periculos...
0
19-01-2009, ora 17:47
danutz17
Nu este medic/terapeut
danutz17
in timp ce folositi acest produs nu aveti voie sa consumati alte medicamente decat paracetamol iar aspirina este ce a mai periculoasa..aceste informatii scrise de mine sunt adevarate deoarece mi le a spus si mie un doctor dermatolog. Va poop :**:*:*:**:*::*
0
19-01-2009, ora 17:49
elena_stoica
Nu este medic/terapeut
elena_stoica
cum adica sunt periculoase?
spune amanunte!
0
20-01-2009, ora 14:48
EA...
Nu este medic/terapeut
EA...
Salutareeee ! Se pare ca am vesti oarecum bune. Aceasta este ultima luna cand mai iau pastilele (a 4a, 3 pastile /zi ) si sunt surprinsa ca nu mai am nici macar 1 cos, nici pe fata nici pe umeri nici la baza gatului. DAR semnele mici si rosii mi au ramas. S ar putea sa nu treaca de la pastile, poate ar trebui sa fac peeling... Poate se duc cand ma bronzez, poate se fac mai urate de la soare... Ideea e ca am urmat tratamentul nu chiar cu strictetea cuvenita ( o data la nu stiu cand mai uitam cate o pastila.. sau le luam seara ca uitasem pe zi... ) si acum sunt chiar ok. A...n am mai folosit fond de ten nici macar o data de cand am inceput tratamentul, iar la inceput aratam ca naiba, se uita toata lumea la mine ciudat ca eram groaznica si nici nu le acopeream :) Eh...a trecut si asta... Sper sa aveti si voi rezultate macar la fel de bune ca ale mele :) Rabdare, la inceput o sa vi se para ca nu sunt sanse sa va mai vindecati. Dar dupa a 2a luna deja se vad imbunatatiri. Eu am ghinion, am niste semne mici si rosii, probabil de cand mi le am stors acum vreo 2 ani ca isteata... Nasol este ca la caldura, frig sau emotii se inrosesc si mai rau... :(
In fine... Bafta tuturor si multa incredere !
0
21-01-2009, ora 12:49
cris_const
Nu este medic/terapeut
cris_const
buna EA... am si eu o intrebare; ma bucur ca esti bine si ti-a trecut acneea, desi cum ai spus tu trece superficial chiar de la a 2a luna. avand in vedere ca ai urmat tratamentul doar 4 luni cu 3 pastile pe zi (corecteaza-ma daca nu am inteles bine) si pt a fi eficient tratamentul si pt a nu mai recidiva acneea e nevoie de 12 pastile/kg...tu ai luat deci in jur de 360 de pastile (3pastile x 30 zile x 4 luni =360) asta inseamna ca ai doar 30 kg???? banuiesc ca nu.sau ca nu ai luat un nr corespunzator de pastile? ai discutat cu dr tau despre acest aspect?
0
22-01-2009, ora 11:48
new_girl
Nu este medic/terapeut
new_girl
buna.am inceput si eu tratamentul cu roaccutane din luna noiembrie...in primele 2 luni aratam groaznic...imi iesisera o multime de cosuri mari si rosii..fata si buzele f crapate...nu imi venea sa mai ies din casa...de vreo 2 saptamani au inceput sa-mi treaca...nu mai am decat pe barbie...care vad ca trec mai greu...sper sa-mi treaca de tot.k nu mai am rabdare.intra'devar raman in urma mici pete rosii :(.dar se acopera bine cu fond de ten.

alte efecte secundare, in afara de pielea crapata, nu am avut.dar nici nu mi-am mai facut analizele de cand am inceput tratamentul :|.sper sa fie totul in regula.

va pup.
0
22-01-2009, ora 11:51
new_girl
Nu este medic/terapeut
new_girl
aa...mie medicul mi-a prescris 3 pastile pe zi (doza unica) timp de doua luni jumate.(am 60 kg).la sfarsitul lui ianuarie trebuie sa ma duc la control sa-mi schimbe doza.
0
23-01-2009, ora 21:18
EA...
Nu este medic/terapeut
EA...
cris_const am 48-49 kg. Sunt medici care prescriu pastilele in functie de greutate, dar nu toti. Dermatologul care mi a prescris roacc n a zis nimic de greutate. Deci. cam ce as putea sa cred?... Nici nu cred ca are legatura dozajul cu greutatea fiecaruia. Poate ar trebui sa mai iau... desi cred ca ar fi mai bine sa fac pauza ca poate o sa am un ten acceptabil dar un ficat varza :)
Are cineva idee daca petele alea rosii trec cu pastile sau creme ?...
0
03-02-2009, ora 13:37
ioanabucuresti
Nu este medic/terapeut
ioanabucuresti
hey, am 15 ani si sunt destul de speriata de tratamentul cu roaccutane, as avea cateva intrebari pentru cei care l-au folosit deja. Cat timp de la inceperea tratamentului iti "explodeaza" cosurile pe care le ai? Daca acelea sub piele ti se retrag sau pur si simplu erup lasand practic semne? Cat de tare ti se usuca fata si nu am inteles de ce pe prospect scrie ca nu ai voie sa te epilezi cu ceara?
as avea mai multe intrebari dar prima oara as vrea si aflu raspunsul la acestea
ms mult
0
09-02-2009, ora 19:04
adrian_suka
Nu este medic/terapeut
adrian_suka
daca vreti cu adevarat sa scapati de asta folositi roaccutane! nu credeam ca o sa mai scap vreodata, Am urmat tratamentul timp de 3 luni 2 pastile pe zi! ambele odata.. inca il mai iau. am facut o mica pauza in preajma sarbatorilor.. intelege toata lumea dc!.. si acum iau iar.. ma simt foarte bine.. fara alte probleme.. doar in prima.. si poate putin din a 2-a luna am avut buzele uscate.. dar prea minora prob. asta, am zis ca merita.. Am avut ce-a mai nashpa forma de acnee sa nu crede'ti ca.. deci eram rau.. acum sunt foarte bine..! pt cei neincrezatori pot face dovada..-*
Daca aveti neclaritati.. intrebari etc.. sunt expert :))...


(*modificat de administrator)
0
09-02-2009, ora 20:30
new_girl
Nu este medic/terapeut
new_girl
EA.dozajul de roaccutane se prescrie in functie de nr. de kg.scrie si pe prospect.! si in legatura cu petele rosii, eu cred ca or sa treaca cu timpul...pe parcursul tratamentului...sper cel putin:D

ioanabucuresti: mie au inceput sa-mi iasa cam dupa dupa vreo 2 sapt...si a durat vreo 2 luni...eu m-am epilat cu ceara si nu am avut nicio problema;)
0
23-02-2009, ora 12:50
charline20
Nu este medic/terapeut
charline20
eu am problema cu acneeia de vreo 6 ani.am facut multe tratamente atat cu medicamente cat si cu creme, geluri, laser etc.eram de-a dreptul disperata caci nu imi treceau acele cosuri oribile pana cand am inceput tratamentul cu roaccutane si pot sa va spun ca dupa 1 luna am vazut rezultatele.este adevarat ca iti apar intr-o perioada mai multe dar ele imediat si dispar.parerea mea :e bine sa mai suferi o luna in plus decat atatia ani de chin si de bani pierduti fara nici un rezultat.singura reactie negativa a acestui medicament a fost urmatoare:mi se usca pielea ingrozitor, insa dermatologul mi-a recomandat o crema hidratanta cu argila care sincer face minuni.in ceea ce priveste buzele(care si ele aveau de suferit) eu foloseam un balsam de buze de la eucerin, iar seara imi ungeam buzele cu mierea de albina.
ca sa aveti rezultate eu zic sa folositi acest produs numai sub supravegherea unui medic dermatolog.
am mai vazut ca unii scriu ca au pete si ca spera ca o sa-i treaca.sincer se inseala pentru ca si eu am avut pete multe care nu imi treceau pe parcurs de 3 ani pana cand nu am inceput ceva tratament.asa ca nu mai stati cu mainele in san asteptand ca ele o sa va treaca asa de la o zi la alta ci cautati toate solutiile posibile caci exista.
0
28-02-2009, ora 15:10
AdrianPadeanu
Nu este medic/terapeut
AdrianPadeanu
Va salut. Ma numesc Padeanu Adrian si sunt din Craiova. Sufar de acnee de aproape 10 ani. Ieri(27.02.09) am fost la domnul doctor Nedelcu Ioan din Bucuresti si mi-a recomandat urmatoarele:
- Roaccutane 40mg/zi adica 4x10 timp de 2-3luni si dupa 30mg/zi adica 3x10 timp de 2-3 luni;
- Isotrexine
- Deuteria lux emulsie pentru ten gras si acneic - 2x/zi
- Aesthetico sau ceva de genul - p lotiunie tonica - 2x/zi
- Deuteria lux crema pentru ten gras si acneic - 2x/zi
- Aesthetico sampon
- Vreo 7 analize
- Dieta foarte stricta ( fara cola, cafea, ciocolata, condimente picante, dulciuri concentrate cu mult zahar, alcool, tigari, carne de porc. Mi-a recomandat sa mananc 2 mere & 1 morcov / zi, 2 cani ceai de tei, 1 iaurt fara fructe, etc.

Sunt oarecum inspaimantat sa zic asa de efectele adverse are roaccutane-ului dar este ultima mea speranta. Sper sa-mi treaca acneea asta incapatanata. Va doresc multa sanatate, din toate punctele de vedere. Revin peste cateva zile cu primele "impresii" despre roaccutane. Maine(01.03.09) ma apuc de tratament care este foarte costisitor dar sper ca merita. Numai bine.
0
22-03-2009, ora 00:47
pestic
Nu este medic/terapeut
pestic
salut, vreau sa stiu si eu daca pe perioada administrarii de roaccutane pot folosi stupefiante (weed) fara sa am reactii adverse ! vb foarte serios
0
23-03-2009, ora 02:03
Vlad Coman
Nu este medic/terapeut
Vlad Coman
Pentru Adrian Pedeanu... Am fost si eu la dr Nedelcu.. mi-a prescris acelasi lucru identic ca si tie... in afara de 4 pe zi.. roacutane... doar 3 pe zi.. si apoi dupa 2-3 luni 2 pe zi... in rest identic. stai linitit.. ca nu e nici un efect secundar... decat buze uscate... si fatza asa cateodata... in rest e totul ok... stai linistit... sunt minciuni cu efectele acelea negative... niste efecte care au aparut la unu la un milion dar au trebuit sa fie puse pe prospect...! bafta multa si te asigur ca cu roaccutane vei scapa... de acnee.. daca nu de tot... o vreme indelungata sigur (2-3 ani)... !
0
28-03-2009, ora 14:11
pestic
Nu este medic/terapeut
pestic
nu prea pot sa ma mai abtin... pot sa ma droghez daca iau roaccutane ?
0
28-03-2009, ora 14:39
adrian_suka
Nu este medic/terapeut
adrian_suka
pt pestic: n'are pretene nimic.. tine bine'n piept!.. si da mai departe!
-*





(*modificat de administrator)
0
29-03-2009, ora 18:32
catrinell
Nu este medic/terapeut
catrinell
incep prin a spune ca iau roaccutane de pe 16 feb 2009 (adica de o luna jumate) si am eruptii pe fatza de vreo luna.. iar de vreo 2 saptamani chiar grave, imi apar niste chestii care nu le am avut niciodata pe fatza! nu mai suport !!! :(( dar hai 'sa incep cu inceputul', ca sa zic asa.. am 23 de ani.. am ovare polichistice.. la 18 ani am descoperit treaba asta si atunci am avut prima oara acnee chistica sa zicem.. am tratat o la dermatologie cu tratament prin curatarea fetzei timp de vreo 6 luni + anticonceptionale diane 35 (prescrise de endocrinolog+dermatolog) care oricum le luam si pt chisturi.. asa am scapat eu in prima faza de acnee dupa vreo juma de an daca nu mai mult., neramanand cu nicio pata si niciun semn pe fatza.. totul bine si frumos toti ani astia, ten perfect.. asta vara, in 2008, am descoperit ceva la sani, ca s predispusa sa fac noduli la sani, incat am intrerupt anticonceptionalele dupa ce le am folosit atata timp, vreo 5 ani de zile.. doctorita ginecolog mi a zis sa iau timp de 6 luni duphaston, un progestativ, ca sa mi vina si menstra si sa actioneze cumva la sani.. dupa vreo 2 luni de cand am inceput a lua am sesizat ca mi apar cosulete mici pe frunte, altele in barbie dar nu ma deranjau f tare, mi am zis ca e asa pana ma obisnuiesc cu medicamentul si ca nu se poate sa mi mai apara pe fatza ce am avut la 18 ani.. dar de unde? in decembrie am realizat ca trebuie sa merg la dermatolog ca barbia mi se umple de cosuri.. m am dus unde am fo si acum 5 ani, la Roderma (Iasi) la Zbranca bineinteles.. mi a curatat iar fatza, m a pus sa fac analize si mi a dat sa iau Roaccutane de data asta 20 mg/zi.. sunt la a 2 a luna acum.. si dupa cum ziceam nu pot sa descriu ce am pe fatza acum :(( pe frunte nu mai am nimic nimic de cand iau pastilele in schimb obrajii mi se umpla pe zi ce trece cu niste bube rosii, mari care is si f dureroase si nu au cap, adica nu iese puroiul la suprafata.. eu n am avut niciodata (adica de 2 ori cand mi a aparut acneea) obrajii plini de cosuri, bube rosii ce o fi.. imi apareau 1, 2 vulcani dintr astia permanent ba pe obraji, ba in barbie plus alte cosulete mai mici.. bine se cunostea ca am acnee chistica.. ceea ce ma enerveaza pe mine cel mai tare e ca eu cand am ajuns la dermatolog nu aveam in niciun caz ce am acum pe fatza! e de 2 ori mai grav.. stiu ca in prima faza ai o eruptie pe fatza de la Roaccutane, adica iti scoate tot la suprafatza ca apoi sa te vindeci, dar nu ma gandeam sa arate atat de urat si sa dureze atat de mult! :(( te astepti cand mergi la dermatolog sa ti fac mai bine sau cel putin sa arati la fel cum te ai dus, nu sa arati mai rau /:) sper sa imi treaca ca daca nu, o dau in judecata sa mor eu!! :)) ei, glumesc :P eu vreau sa cred ca am reactionat bine la tratament avand eruptia asta grava, scotandu mi tot la suprafata.. dar cand imi dispare?? :(( efectiv nu mai suport! nu mai pot iesi din casa chiar!! stiu ca difera de la om la om dar in mare asa.. pt cei ce au mai luat sau iau in continuare acest medicament, cat v a tinut eruptia 'mult' asteptata? sunt mai multe eruptii? sau e una singura si apoi iti trece de tot? va multumesc si numai bine.
0
29-03-2009, ora 18:45
catrinell
Nu este medic/terapeut
catrinell
mama cat am scris mai sus! acum am vazut.. :)) oricum nu credeam ca o sa ajung sa scriu pe forumuri dar... asta e! cine e in aceeasi situatie ca mine, ma intelege! :-< alta intrebare as mai avea pt fete.. doctorita Zbranca mi a prescris Roaccutane plus o crema hidratanta pt fata.. adica sa fie foarte grasa ca o sa am tenul uscat.. dar nicidecum alte antiacneice cu keratolitica cu care sa ma dau pe fatza.. i am zis eu ca mi am cumparat CLEAN AC de la Avene ca tot am vazut pe forumuri ca si luau fetele.. mi a zis sa l folosesc daca vreau neaparat si ma impac bine cu el dar ca nu e suficient de gras.. eu la recomandarea unei prietene care a avut aceeasi problema anul trecut (acneea chistica si tratamentul cu roaccutane) mi am luat apa termala de la URIAGE (ca cica ar fi mai bogata in saruri si ar usca mai bine cosurile) plus crema EFFACLAR K de la Roche-Posay care are actiune keratolitica, cred :-s.. eu ma dau cu ele.. o diferenta am avzut.. ca totusi parca cosurile nu mai trec asa greu si mai dispare din roseata aia a lor urata.. oare doctoritza nu mi a recomandat asa ceva ca sa nu raman cu pete sau ceva de genul?? are cineva idee?? plsss
0
29-03-2009, ora 21:00
new_girl
Nu este medic/terapeut
new_girl
catrinell: eu am inceput sa iau roaccutane acum 5 luni.la mine, explozia de care zici tu (cosuri mai si rosii), a durat 2 luni. a fost groaznic. eram deprimata...abia mai ieseam din casa. iti trebuie multa rabdare. dupa primele doua luni insa au inceput sa-mi treaca si acum nu mai am cosuri deloc. mai am cateva pete rosiatice mici, dar care se acopera cu fond de ten foarte bine. oricum mie mi-a zis medicul ca in timp or sa treaca si aceste pete, in special dupa terminarea tratamentului. multa rabdare ! :)
Adaugă un comentariu / răspuns
4437 comentarii 1 2 34 ..... 147 148 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Antioxidanții din struguri eficienți împotriva acneei
  • MIT: Ciocolata cauzează acnee
  • Cum scapi de punctele negre
  • Fototermoliza selectivă, cel mai nou tratament împotriva acneei
  • Vaccin contra acneei aflat în perioada de testare
  • Cercetătorii suedezi au descoperit de ce acneea este atât de rezistentă la tratament
  • Tratamentul modern al acneei - soluții eficiente
  • Vaccinul pentru cosuri (autovaccin acnee)
  •