Trecutul imi macina viata si somnul

18-01-2008
id1
Nu este medic/terapeut
id1
Totul a inceput acum 2ani si jumatate in urma unei depresii puternice care pe langa alte probleme create( nu ma mai bucur de viata ) mi-a declansat si amintiri din trecut.Am 27 ani si amintirile sunt de la varsta de 17 ani si tin de primul meu prieten si tot ce s-a intamplat atunci.Imi macina viata fiindca le simt ca si cum ar fi PREZENTE, imi macina somnul fiindca visele mele au legatura cu personajele cunoscute in aceea perioada si inclusiv cu EL, lucruri ce mi-au creat teama, frica, de EL, idei ca nu cumva sa se intoarca la mine.( nu-l mai vreau )etc.Cand ma trezesc sunt trista din cauza visului, descurajata etc.Nimic din ceea ce fac pe parcursul zilei nu-mi influenteaza somnul, visele si totoadata foarte greu imi amintesc ce fac de-a lungul zilei nu la fel si cu aceste amintiri care imi curg precum o apa.VA ROG AJUTATI-MA CACI NU MAI GASESC IESIREA, VISELE FRUMOASE, BUNA DISPOZITIE.
11 comentarii
0
18-01-2008, ora 00:00
dorina82
Nu este medic/terapeut
dorina82
buna! Sfatul meu ar ii sa consulti un psihiatru. Si ai putea urma o sesiune de homeopatie. Nu astepta ca aceste vise s-ti distruga viata. Succes!
0
18-01-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Tratamentul homeopatic.este mult mai personalizat, nu da dependenta si nu are reactii adverse.
-
0
18-01-2008, ora 00:00
Greece woman2
Nu este medic/terapeut
Greece woman2
Pe langa ce ti-au recomandat mai sus nu ar strica sa vorbesti si cu un psiholog, sa povestesti ce te-a afectat si sa gasiti o rezolvare impreuna.
0
19-01-2008, ora 00:00
id1
Nu este medic/terapeut
id1
Va multumesc pentru raspunsurile date! Am fost la psiholog-psihoterapeut ( 3 la numar) insa fara rezultat.La ultimul m-am dus cu gandul sa fac hipnoza lucru care nu s-a intamplat pe motiv ca mai intai trebuie sa nu mai fiu stresata.Cand sa zicem ca ma simteam mai in putere nu am mai ajuns din motive financiare..situatie in care ma aflu si acum.Cat priveste tratamentul homeopatic nu stiu cui sa ma adresez.Va multumesc ca mi-ati fost alaturi.
0
19-01-2008, ora 00:00
id1
Nu este medic/terapeut
id1
As vrea sa mai adaug ceva referitor la situatia in care sunt pentru care nu astept o solutie ci consider ca povestind-o ma elibereaza.De cand sunt in starea asta mi s-a dezvoltat in minte printre alte idei una groaznica, obsesiva, repetitiva aceea ca o sa ajung sa am pe cineva langa mine fara ca dorintele, gusturile mele sa conteze si care mi se impune sa o privesc cu normalitate.De exemplu cand ies afara si vad barbati care nu-mi plac este ca o voce in minte care imi spune "degeaba ii eviti ca si tu tot la fel o sa ai "Cand imi vine imi minte aceast gand, respiratia mi se schimba si simt asa un nod in gat"Lupta mea mintala impotriva acestei ideei este foarte grea si ea a condus la pierderea lucrurilor frumoase din jurul meu. Problema e mult mai ampla.Va multumesc ca m-ati ascultat ( citit)
0
19-01-2008, ora 00:00
Greece woman2
Nu este medic/terapeut
Greece woman2
Dar ce ai patit cu prietenul de la17ani de ti-a influentat viata asa de tare?Cand o sa poti trece peste suferintele din trecut o sa-ti revii si daca nu esti deschisa nimeni nu te poate ajuta.
0
30-01-2008, ora 00:00
Psih. Sorina Voicu
Identitate neconfirmată
Psih. Sorina Voicu
Draga id1, trebuie sa gasesti un psihoterapeut bun. Treaba cu hipnoza dupa ce nu mai esti stresata mi se pare o mare gogomanie pentru ca ea poate fi folosita cu succes si in cazuri de toleranta scazuta la stres, nu interfereaza deloc cu faptul ca esti stresata, ba chiar poate sa te ajute. Intr-adevar, nu se face hipnoza de la prima sedinta, de-abia de la a treia incolo, pentru ca terapeutul trebuie sa gaseasca mai intai metodele care ti se potrivesc tie, iar asta nu o poate face decat dupa ce te cunoaste un pic mai bine si afla mai multe detalii despre problema ta.
Inca o data, sfatul meu este sa gasesti un terapeut bun si eventual sa-ti faci o rezerva de bani dinainte, pentru ca daca mergi doar la 3 sedinte si apoi nu te mai duci, ai cam dat banii de pomana. O terapie dureaza cel putin 12 sedinte.
Referitor la ideea care te obsedeaza, pot sa te sfatuiesc sa incerci sa nu mai lupti impotriva ei. Cu cat incerci mai mult sa nu te mai gandesti la ceva anume, cu atat mai mult acel gand iti va reveni in minte. De fiecare data cand iti mai vine acea idee, ai putea spune: "Da, si ce daca? Este posibil sa gasesc un barbat la care sa nu-mi placa DE LA INCEPUT infatisarea sa, dar care sa ma iubeasca mai mult ca orice pe lumea asta si sa ma trateze ca pe o regina" sau ii poti spune vocii din interiorul tau "Nimeni nu poate prezice cu exactitate viitorul, cu atat mai putin tu". La inceput poate va parea ca un meci de tenis, ca o lupta: ba eu am dreptate, ba eu, etc. insa incet incet vei putea observa ca iti va fi din ce in ce mai usor sa inlocuiesti toate aceste ganduri negative cu unele mai frumoase, cu buna dispozitie.
Trage aer adanc in piept, sa-l simti pana in stomac, tine-l acolo timp de 3 secunde si apoi da-i drumul usor usor, de fiecare data cand simti ca nu mai poti, ca nu mai ai scapare. Daca viata poate fi roz pentru altii, de ce n-ar fi si pentru tine? Mai ales si pentru tine, care esti o luptatoare, pentru ca ai rezistat atata timp gandurilor negative care te-au acaparat. Fii increzatoare in tine, lupta nu poate dura la nesfarsit, iar tu ai rezista bine pana acum, chiar daca ai facut unele sacrificii, esti inca intreaga. Soarele va aparea si pe strada ta, trebuie doar sa stii ca el exista.
Mult succes, Sorina.
0
30-01-2008, ora 00:00
id1
Nu este medic/terapeut
id1
Draga Sorina, iti multumesc pentru incurajarea facuta, asa zic si eu, daca viata e roz pt unii de ce sa nu fie si pt mine!.Mi-am propus ca atunci cand voi dispune de mai multi bani sa caut un psihoterapeut bun pana atunci lupt cum pot.Aceasta problema mi-a adus tristete, frustrari care se reflecta in comportamentul si judecata mea fata de lume.As vrea daca poti sa-mi raspunzi la o intrebare : Care ar fi cauza pt care nimic din ce intreprind ziua nu se reflecta in vise.Iti multumesc inca odata pt sprijin.
0
27-03-2008, ora 00:00
iuliana312002
Nu este medic/terapeut
iuliana312002
daca iei legatura cu un psihoterapeut, problema ta o sa se rezolve intr-un timp foarte scurt...ai ramas prizoniera trecutului tau care te urmareste si in vise si simti ca nu ai nici o portita de scapare de acolo...cineva specializat o sa te ajute sa vezi o portita de scapare in prezent ca apoi sa-ti poti face planuri de viitor...fii optimista si incearca sa-ti imbunatatesti imaginea de sine printr-o schimbare de look, iesi mai mult in colectivitate, fa-ti prieteni noi sau cauta-i pe cei vechi, vorbeste cu o prietena buna despre problema ta.tot discutand cu cineva despre alta o sa ai surpriza la un moment dat ca o sa vezi chiar tu solutia problemei tale...mult succes!
0
30-04-2008, ora 00:00
Ionela 11
Nu este medic/terapeut
Ionela 11
Esti prea incordata, dai prea multa importanta acelei relatii. E necesar sa mergi la psiholog insa trebuie sa fii constienta ca numai tu poti sa te schimbi, psihologul nu poate face minuni. Visele sunt produsul mintii tale, trebuie sa te impaci cu trecutul pentru a putea trai prezentul. Mergi la Biserica, Hristos este Izvorul linistii, Al Pacii. Tu esti o floare in gradina vietii si trebuie sa-i sporesti splendoarea. Iubeste nu-ti fie teama deschide-ti inima, razi, bucura-te viitorul frumos incepe cand lasi in urma tristetile trecutului. Fii un soare pentru ceilalti chiar daca ei nu te apreciaza candva le vei lumina ochii orbilor. Ai incredere in tine!
0
03-05-2008, ora 00:00
Psih. Sorina Voicu
Identitate neconfirmată
Psih. Sorina Voicu
Este adevarat ca psihologul nu poate face minuni daca persoana in cauza este lipsita de motivatie pentru a lupta cu problema pe care o are. Insa daca esti motivata si vrei sa scapi cu orice pret de problema ta, atunci tin sa o contrazic pe Ionela: psihoterapia poate face minuni in sensul ca te poate ajuta sa-ti clarifici problemele si sa gasesti resursele necesare pentru rezolvarea lor. Toti avem in noi resurse nebanuite. Pana la urma tot tu vei fi insa aceea care va rezolva problema, psihologul te ajuta, te indruma. Dar pe baza acestei relatii dintre tine si psihoterapeut se pot intampla minuni daca tu le doresti si lupti pentru ele.
In ceea ce priveste intrebarea ta, raspunsul meu este simplu: problemele din trecut te macina mai mult decat cele din timpul zilei si de aceea acestea iti apar in vise. Nu ne-ai dat detalii despre problemele pe care le-ai avut cu EL, dar banuiesc ca exista inca lucruri neclarificate, cuvinte pe care poate ai fi vrut sa le spui si nu le-ai spus si tocmai de aceea te macina atat de mult. In cadrul psihoterapiei exista diferite metode, jocuri de rol, etc care te vor ajuta sa scapi de aceasta incarcatura, sa spui ceea ce ai fi vrut sa spui, sa repeti anumite situatii care poate ti-ai fi dorit sa decurga altfel, astfel incat sa te poti impaca cu ceea ce a fost, sa accepti ca a fost o perioada din viata ta in care fiecare a actionat asa cum a putut mai bine la momentul respectiv. Poti sa tragi invataturile din aceasta experienta (bune si rele) si sa mergi mai departe cu capul sus si privind in urma nu cu regret, ura sau tristete ci cu acceptare, ca si cum ai privi un film la televizor, detasata, din care poti extrage o morala.
Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce se întâmplă dacă nu dormi suficient?
  • Creierul îmbătrânește mai repede dacă nu dormim suficient
  • Tulburările de somn influențează apariția demenței
  • Somnul, afectat de utilizarea iPhone-ului sau e-reader-ului înainte de culcare
  • De cât somn avem nevoie? Noi recomandări de la Fundația Națională a Somnului
  • Somnul din timpul zilei combate efectele lipsei de somn din timpul nopții
  • Folosește-ți simțurile pentru un somn odihnitor
  •