Tahicardie la 15 ani?!
Buna ziua!Pe data de 3 septembrie 2005 voi implini 15 ani.Sunt nascuta intr-un orasel de munte, dar de un an de zile m-am mutat cu familia la mare din motive materiale.Bunica mea din partea tatalui sufera de probleme cardiace de foarte mult timp.Eu m-am operat de apendicita in luna februarie si de aceea nu am bagat in seama ametelile si tulburarile de vedere, punandu-le pe seama anestezicului.Dar acum doua zile am fost dusa de urgenta la spital cu febra 39 si in crestere.De cand sunt mica am probleme cu amigdalitele si ele au fost vinovate si de aceatsa data. Dna doctor care era atunci de garda mi-a spus un lucru care m-a speriat foarte tare: sunt tahicardica.Am intrebat-o ce inseamna asta si mi-a raspuns sec ca am probleme cu inima.Am cautat pe internet informatii despre aceasta boala, dar nu am gasit nimic care sa ma lamureasca. Asa ca va cer ajutorul.Este posibil ca la 15 ani sa am astfel de probleme?Vreau sa precizez ca ultimul an a fost unul foarte stresant pt mine deoarece mama a nascut inca un copil (e cu 13 ani mai mic) si am avut examenul de capacitate. Este o boala grava? Este posibil sa o fi mostenit de la bunica mea? Va rog sa ma ajutati pentru ca sunt disperata!
7 comentarii
Tahicardia inseamna ca inima ta bate mai repede decat normal (normal ar fi cam intre 60 - 80 batai/min). Frecventa batailor inimii se poate verifica ascultand cu stetoscopul sau palpand pulsul la o artera apropiata de piele. Cel mai la indemana este artera radiala, care se poate palpa la incheietura mainii (chiar de catre tine) cu degetele de la cealalta mana; este mult mai usor de aratat practic decat de povestit asa ca poti sa-ti rogi medicul de familie sa-ti arate cand mergi la un control.
Tahicardia poate apare in multe boli, precum poate apare si la oamenii normali in conditii de stres sau cand au febra; deci la tine putea sa fie si una din aceste cauze. Pentru a fi sigura trebuie sa-ti verifici singura pulsul (sau sa rogi pe cineva de langa tine s-o faca), asta dupa ce ai invatat corect cum se face. In timp ce numeri pulsatiile care le simti te uiti la ceas si vezi cate batai ai numarat intr-un minut. Incearca sa faci asta in diferite situatii: si cand esti intr-o stare de stres, dar si cand esti relaxata Daca inima ta bate prea repede inclusiv in perioadele cand esti linistita (mai mult de 80 batai/minut) atunci ar trebui sa mergi la control la un cardiolog. Dar dupa cum spuneai si tu: esti cam tanara sa ai tahicardie. Cel mai bine este sa-ti verifici pulsul periodic si atunci vei sti daca ai probleme de acest gen. Dar orice-ar fi, NU intra in panica!
Multa sanata si bafta!
Tahicardia poate apare in multe boli, precum poate apare si la oamenii normali in conditii de stres sau cand au febra; deci la tine putea sa fie si una din aceste cauze. Pentru a fi sigura trebuie sa-ti verifici singura pulsul (sau sa rogi pe cineva de langa tine s-o faca), asta dupa ce ai invatat corect cum se face. In timp ce numeri pulsatiile care le simti te uiti la ceas si vezi cate batai ai numarat intr-un minut. Incearca sa faci asta in diferite situatii: si cand esti intr-o stare de stres, dar si cand esti relaxata Daca inima ta bate prea repede inclusiv in perioadele cand esti linistita (mai mult de 80 batai/minut) atunci ar trebui sa mergi la control la un cardiolog. Dar dupa cum spuneai si tu: esti cam tanara sa ai tahicardie. Cel mai bine este sa-ti verifici pulsul periodic si atunci vei sti daca ai probleme de acest gen. Dar orice-ar fi, NU intra in panica!
Multa sanata si bafta!
am tahicardie si doctorul m-a indrumat sa merg la TIMISOARA
unde sa-mi fac o, , caterizare, , sau asa ceva in urma careia as putea scapa de tahicardie, daca cineva a facut asa ceva l-as ruga sa-mi dea cateva detalii
unde sa-mi fac o, , caterizare, , sau asa ceva in urma careia as putea scapa de tahicardie, daca cineva a facut asa ceva l-as ruga sa-mi dea cateva detalii
este vorba de cauterizare.se cauterizeaza focarul ectopic care iti da tahicardia.
adica va referiti la ablatie nu ?
eu am tahicardie de mic... de cand eram la gradinita si vroiam sa lerg cu ceilalti eu oboseam cel mai repede si aveam batai dese si f. puternice. I-am zis mamei dar ea a zambit probabil nevrand sa accepte faptul ca as avea ceva la inima...
gigi (6i6i) cum a mers ablatia. A reusit se cunoaste ceva sau tot mai ai "semne" dar mai slabe... ma intereseaza f. mult pt. ca vreau sa fac si eu ablatie la Fundeni si vreau sa stiu ce ma steapta (ce fel de anestezie, cat dureaza, ce simti in timpul interventiei etc.)
Multumesc anticipat si sanatate !
eu am tahicardie de mic... de cand eram la gradinita si vroiam sa lerg cu ceilalti eu oboseam cel mai repede si aveam batai dese si f. puternice. I-am zis mamei dar ea a zambit probabil nevrand sa accepte faptul ca as avea ceva la inima...
gigi (6i6i) cum a mers ablatia. A reusit se cunoaste ceva sau tot mai ai "semne" dar mai slabe... ma intereseaza f. mult pt. ca vreau sa fac si eu ablatie la Fundeni si vreau sa stiu ce ma steapta (ce fel de anestezie, cat dureaza, ce simti in timpul interventiei etc.)
Multumesc anticipat si sanatate !
gigi..adica bineinteles daca ai facut intre timp (de la data mesajului tau pe 17 martie 2007) ????
adica 2006. scuze nu am gasit functia de edit !
Am 24 de ani sunt din Alexandria si fac tahicardie stând de geaba sau mâncând sau când merg, am mers la doctor si mia dat sanax de 020mg dar tot mu îmi trece ce asi putea să fac, în timpul crizei inima mea bate cu 100 batăi pe minut, cardeologul mia zis că nu am nimic dar mie mi se înmoaie si mâinile si picioarele când începe criza, acum nie frică să merg si la muncă aşi vra să ştiu dacă există vrun remediu.
Vă multumesc sănătate multă
Vă multumesc sănătate multă
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 21TPSV
- 4am tahicardie?
- 3dinti galbeni de cand eram mic
- 5ovare polichistice, acnee deosebit de urata.. recomandare anticonceptionale
- 6am luat pilula la 21 de ore dupa actul sexual... exista vreun risc?
- 34Cum se poate scapa de fobie
- 8ce sa fac..cum sa fac..?
- 4Slabirea la adolescent
- 6dureri genunchi la 13 ani
- 6penisul nu se decaloteaza adica iese doar putin
- 6Fata, 15 ani, relatie cu baiat de 21 ani - cum sa procedez?
- 7Acnee rezistenta
- 10Ce vrea de fapt de la mn?:((
- 6Un fel de buba pe penis.
- 9aritmie extrasistolica ventriculara
- 7Stare proasta, analize ok
- 3stari de oboseala, frica, bataile inimii cresc.
- 33Depresie
- 6Sold in resort dupa mai multe analize
- 5Stare critica-tremur, confuzie, tahicardie
Mai multe informații despre: Tahicardia Adolescentul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: