colon iritabil sau ce credeti ca am?
De mai mult de un an am o durere in partea stanga deasupra ovarului... am facut toate analizele existente, dar nu mi s-a gasit nimic.
Nu am facut clonoscopie sau endoscopie, dar avem cancer de stomac in familiea. Medicii dupa un timp mi-au spus ca am un colon nervos...dar mi e frica sa nu am probleme cu stomacul... deja sunt la capatul puterii si nu stiu ce sa fac.
Ce credeti ca am?
Nu am facut clonoscopie sau endoscopie, dar avem cancer de stomac in familiea. Medicii dupa un timp mi-au spus ca am un colon nervos...dar mi e frica sa nu am probleme cu stomacul... deja sunt la capatul puterii si nu stiu ce sa fac.
Ce credeti ca am?
3 comentarii
Ce carater are durerea?
Este mai putenica in timpul menstruatiei sau inaite sau nu are legatura?
Ce spun consultul ginecologic si ecografia pelvina?
E durera legata de mese?
Se amelioreaza durerea dupa ce aveti scaun?
Sunteti constipata sau aveti diaree?
Ce medicamente luati pt asa zisul colon iritabil?
Este mai putenica in timpul menstruatiei sau inaite sau nu are legatura?
Ce spun consultul ginecologic si ecografia pelvina?
E durera legata de mese?
Se amelioreaza durerea dupa ce aveti scaun?
Sunteti constipata sau aveti diaree?
Ce medicamente luati pt asa zisul colon iritabil?
Buna ziua! As vrea, daca se poate sa ma ajiute cineva. Am fost diagnosticata in Romania de SCI, dar doar pe baza sintomeleor mele si a unei ecografii a tutror organelor, care cred ca nu are nici o relevanta. Sintomele mele sunt balonari, constipatii( dar doar de cateva ori pe luna) si cel mai suparator este faptul ca eructez foarte des si aproape dupa tot ceea ce mananc. Balonarile sunt zilnice. Am observat ca laptele, chiar si cel degresat imi agraveaza simtomele, iar branzeturile ma constipa. Mentionez ca am un remgim de viata foarte sanatos, fara grasimi, bauturi carbogazoase, etc. Constipatiile nu mi se par normale mai ales pentru ca, consum multe fibre, apa. Am si hipotiroidism, dar este supravegheat de medic, asa ca nu cred ca influenteaza foarte mult in aceste sintome. Multumesc celor care-mi raspiund.
Am uitat sa mentionez faptul ca nu iau nici un medicament pentru colon iritabil si, nu stiu daca are vreo relevanta medicala din acest punct de vedere, dar am fost diagnosticata si cu dishidroza palmo-plantara(cred ca asa se traduce), care am avut-o in perioade de stres.Acum mi-a trecut.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 3durere partea stanga
- 68va rog... cine are aceleasi simptome sa ma ajute!
- 5durere in partea stanga sub coaste si unerori si in partea dreapta
- 5constipatie si colon iritabil - ce detoxifiante pentru colon ajuta?
- 30Colon iritabil - tratament naturopat
- 4m-am trezit cu dureri de ovare...
- 4Durere în partea stângă sub coaste.
- 3Colon iritabil sau colon iritat?
- 5durere in partea stanga
- 5trebuie sa ma ingrijorez ?
- 2Am Colon Iritabil
- 1Cistita si dureri ovariene
- 0Dureri in partea sanga a abdomenului
- 1Durere ovar drept
- 0Dureri de ovare in timpul administrării brânca ursului.
- 9Colon iritabil?
- 3Probleme digestive / Colon iritabil
- 4Posibil cancer colon?
- 2Senzatie de presiune in partea stanga langa stomac
Mai multe informații despre: Colonul iritabil durerea de ovare durerea in partea stanga
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
