regim alimentar in urticarie acuta la copil..
va rog daca puteti sa imi raspundeti urgent.acum cateva zile copilul meu a venit de la joaca scarpinandu-se.cand m-am uitat am vazut ca aproape pe tot corpul avea blande si erau rosii pana si urechile.am mers urgent la spitalul de copii, mi-a prescris aerius, insa cum era zi de wekend erau toate farmaciile inchise si la singura farmacie care era non stop mi-au dat claritine.ii dau o lingurita pe zi, o fiola de gluconat de calciu iar cand are mancarimi il dau cu calamine.i-au disparut petele din prima seara.ce ma igrijoreaza pe mn e ce fel de regim sa tina pt ca medicul a spus doar fara salamuri, prajituri, inghetata, doar ce fac in casa.asta as dori foarte mult sa imi spuneti:ce poate manca si ce nu.i-am dat 2 zile doar carne la gratar, de la lapte facea diaree si nu i-am mai dat.tot am cautat pe internet insa ce spune intr-o parte ca e interzis, in alta parte gasesc ca nu e.ajutati-ma va rog!multumesc
6 comentarii
chiar nu este nimeni sa imi spuna si mie ce regim trebuie sa tina baietelul meu?
In principiu trebuie excluse din alimentatie:
1. Alimentele conservate (semipreparate din carne, conserve, inghetate, sucuri, etc)
2.Alimentele fermentate (brnza, smantana, iaurt, lapte acru, cas, muraturi, etc).
3. Ciocolata, cacao.
4.Citrice(lamai, portocale, grfe, etc)
Se pot manca:
1. Supe, ciorbe
2. Carne de vita, pasare, oaie, porc
3.Cartofi, fasole, orez, paste, varza, legume
4.Salate
5, Mere, pere, cirese, caise, piersici, pepeni
6. Lapte dulce si unt.
1. Alimentele conservate (semipreparate din carne, conserve, inghetate, sucuri, etc)
2.Alimentele fermentate (brnza, smantana, iaurt, lapte acru, cas, muraturi, etc).
3. Ciocolata, cacao.
4.Citrice(lamai, portocale, grfe, etc)
Se pot manca:
1. Supe, ciorbe
2. Carne de vita, pasare, oaie, porc
3.Cartofi, fasole, orez, paste, varza, legume
4.Salate
5, Mere, pere, cirese, caise, piersici, pepeni
6. Lapte dulce si unt.
multumesc pentru raspuns.ii dau claritine de 2 saptamini.cat timp ar trebui sa ii mai dau?c-am acelaeasi mincare ii dau doar ca ii dadeam si branza.ou nu ii dau decat galbenusul prajit, nici un fel de dulce din comert.multumesc inca odata pt raspuns
Buna seara. De o luna ma confrunt cu o problema destul de grava, zic eu. Mi-au aparut niste pete pe corp ( am fost la o consultatie unde mi s-a zis ca as avea urticarie ) Am facut deja 10 injectii cu hidrocortizon ( 1 /zi ), iau in fiecare dimineata Prednison ( 6 pastile ) plus o pastila de xyzal seara..si fara niciun efect, petele tot apar. Analizele au iesit foarte bine. Ce imi recomandati sa fac ? Multumesc anticipat
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 7basicute mici pe degete, cu mancarimi
- 3mancarimi insuportabile in diverse locruri
- 5De o luna de zile am mancarime a pielii pe tot corpul
- 2imi apar basici urmate de mancarime
- 3mincarimi la picioare
- 8mancarimi deranjante si piele inrosita la nivelul anusului
- 8furunculita?
- 3mancarimi de piele dupa soare
- 13ati gasit tratamentul?
- 5urticarie acuta.. prednisonul este indicat?
- 24mancarimi pe baza nervoasa?
- 3Palmi si talpi crapate cu sangerari roseata si mancarimi
- 7Mancarimi de piele si insomnii
- 3mancarime mainii
- 3Mancarimi de piele si umflaturi
- 0Mancarimi piele
- 4Mancarimi pe piele provocate de borbonele
- 13Urticarie sau Raie?
- 1Bubițe sub piele
- 1Problema la nivelul mainilor
Mai multe informații despre: Urticaria Mancarimea pielii
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: