urticarie la copil de 15 ani
Am o fetita de 15 ani. Acum 2 saptamani i-au iesit niste bube ca si intepaturile de tantari pe antebrate, care dupa cateva zile s-ua inrosit si umflat foarte tare ajungand sa se uneasca.I s-au umflat ochii, buzele si mainile.A facut tratament la spital cu hidrocortizon 8 zile. A fost externata iar dupa 2 zile i-au iesit din nou si s-a umflat iarasi.Nu s-a stabilit nici o cauza. Diagnosticul a fost urticarie. Nu mi se pare normal dupa atata tratament sa o internez din nou.
Va multumesc.
Va multumesc.
8 comentarii
Umflarea pleopelor, buzelor, fetei este sugestiva pentru un edem angioneurotic Quincke, reactie alergica severa care cedeaza la administrarea de corticosteroizi si antihistaminice. Din punctul meu de vedere, ar trebui continuat tratamentul cu un antihistaminic, de exemplu, Claritine -1 tb pe zi, 10 zile si apoi facuta o testare la alergeni. Fetita trebuie vazuta neparat si de catre un alergolog. Numai bine
Exista si solutii homeopatice in cazul persistentei urticariei, este bine sa consultati un homeopat cu experienta; un remediu pentru urticaria acuta este Apis mellifica 15CH, 5 granule de trei ori pe zi, pana la disparitia simptomatologiei.Numai bine
Pe perioada tratamentului cu claritin sau aerius ce ia in prezent trebuie sa tina regim drastic. Si va multumesc pt. raspuns.
asa ma kinui si eu de 4 luni nu stiu unde si ce sa mai iau, daca vreti va pot ajuta cu nr dl profesor filip este un alergoloc foarte bun, am inceput cu tratament de l adansul parca e cva mai bine, numai bne va doresc si multa sanatate
daca ati gasit un remediu, va rog anuntati ma si pe mine m-am saturat sa stau cu frica ca poate mi se umfla iar okii si buzele si ajung la urgenta din nou
eu am fost la cluj cu fetita la prof.dr tataru alexandru si diagnosticul a fost de urticarie post viroza si i-a dat tratament cu aerius 2 pastile dimineata si 2 seara pe o perioada de 20 zile fara regim si fara alte chestii.acum fetita este ok va doresc sa rezolvati si d-voastra si multa sanatate
craciun fericicit
craciun fericicit
Am o urticarie dureroasa de 2 luni in zona maini picioare. La analize a iesit ca am streptococul Klebsiella. Am urmat tratament cu ciprinol 10 zile iar pt alergie am luat singulaire tot 10 zile. Am mai luat claritine clorocalcin calciu cu D3 dar pare ca se extinde. Folosesc pentru calmarea mancarimilor pasta mentolata si fenisil. Reapare in special seara. Acum aproximativ 3 ani am facut soc anafilactic de la un furazolidon ceea ce pare ca a creat un camp alergic. Acum doua seri am avut o durere foarte mare la genunchi ceea ce ma face sa ma intreb daca are vreo legatura deoarece la analize n-a iesit ca nu am reumatism iar pana acum n-am mai avut asemenea dureri in acea zona. Disperarea mea e ca desi am urmat tratamentul acesta n-a dat rezultate ci din contra. Va rog sa-mi dati un sfat!
buna ziua am o intrebare am o sora care are 5 ani o fost diacnosticata cu doi ani in urma cu granulom inelar multiplu
ideopatic acuma ia aparut din nou alifia cea a fost recomandata nu are efect (advantan) este o boala ce se vindeca sau apare dinou?? asta este intrebarea mea as dori un raspuns fosrte detaliat si ce ar trebui sa fac va multumesc ptr atentie si ajutor
ideopatic acuma ia aparut din nou alifia cea a fost recomandata nu are efect (advantan) este o boala ce se vindeca sau apare dinou?? asta este intrebarea mea as dori un raspuns fosrte detaliat si ce ar trebui sa fac va multumesc ptr atentie si ajutor
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 8dieta personalizata la adolescent
- 209urticarie cronica
- 5Proteine naturale
- 5fetita 17 ani - minte?
- 4Sfarcuri mari, sensibile
- 6bila alba pe ata penisului aproape de varful penisului
- 0urticarie sau alergie ?
- 4De prea mult timp...deja
- 6Sunt insarcinata si sunt minora!
- 7Durere in gat indelungata
- 8AJUTOR! sunt disperata! El a ejaculat, timp in care eram cu mana pe penisul lui.
- 9avort fara sa afle parintii
- 7Stare proasta, analize ok
- 5bubite rosii care arata ca o urticarie
- 3crescatura in zona axilara
- 13Adolescenta, intrebari si dileme
- 10Problema Penis
- 2Urticaria acuta ajutor
- 0Urticarie, mancarimi de piele si lipsa de aer
- 0Umflaturi pe piele cu mancarime si roseata - imi apar aproape zilnic
Mai multe informații despre: Adolescentul Urticaria
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: