Durere suspecta, care revine...
Am o intrebare si va rog sa ma lamuriti: cam din vara anului 2007 am o durere de cap care e localizata mereu in partea stanga, undeva in spatele ochiului dar mai sus... revine cam la 10 zile (in medie) si cedeaza la antinevralgic doar. In perioada cand a debutat eram intr-o stare avansata de stres, dar acum se declanseaza de la orice: de la curentul din mijloacele de transport (sau de la birou, unde aveam ventilatie din tavan si ma durea capul ingrozitor in unele zile... in prezent nu mai exista cauza asta), de la enervari cat de mici sau in unele zile cand nu am timp sa mananc la serviciu si ma simt slabita pe moment...
In decembrie 2007 am luat circa o luna niste fiole de fier, avand probleme cu sideremia scazuta... am citit apoi undeva ca e posibil ca fierul sa cauzeze si el dureri de cap, daca se depune anormal. Pe de alta parte, am tensiunea scazuta si mi s-a recomandat sa beau o ceasca de cafea pe zi (ceea ce nu fac, pantru ca nu imi sta in obicei... beau rar cafea si nici cola prea des).
Cam din vara asta, odata cu durerea (CARE NU MAI ESTE MARE, dar este sacaitoare) am inceput sa aud ori fosnete, ori tiuituri in urechea stanga... iar ochiul stang ma doare si el in acelasi timp. Pe partea dreapta pot spune ca nu am nimic, durerea mea e mereu in stanga - sus, unde parca simt o presiune non-stop. Nu stiu ce sa fac, sa ma duc la un medic neurolog sau la unul de alta specialitate?... ameteli am foarte rar si de obicei dimineata, fara sa aiba legatura cu durerea aceea.
Astept un sfat si va multumesc anticipat pentru raspuns.
In decembrie 2007 am luat circa o luna niste fiole de fier, avand probleme cu sideremia scazuta... am citit apoi undeva ca e posibil ca fierul sa cauzeze si el dureri de cap, daca se depune anormal. Pe de alta parte, am tensiunea scazuta si mi s-a recomandat sa beau o ceasca de cafea pe zi (ceea ce nu fac, pantru ca nu imi sta in obicei... beau rar cafea si nici cola prea des).
Cam din vara asta, odata cu durerea (CARE NU MAI ESTE MARE, dar este sacaitoare) am inceput sa aud ori fosnete, ori tiuituri in urechea stanga... iar ochiul stang ma doare si el in acelasi timp. Pe partea dreapta pot spune ca nu am nimic, durerea mea e mereu in stanga - sus, unde parca simt o presiune non-stop. Nu stiu ce sa fac, sa ma duc la un medic neurolog sau la unul de alta specialitate?... ameteli am foarte rar si de obicei dimineata, fara sa aiba legatura cu durerea aceea.
Astept un sfat si va multumesc anticipat pentru raspuns.
3 comentarii
0
24-12-2008, ora 15:09
Terapeut Naturopat Holistic Adam Elisei
Medicina naturista, complementara, alternativa
Va recomand sa consultati un medic internist...aveti o problema neurologica si chiar de circulatie...posibil o nevralgie!
Sunati la numarul 0751.030.553 si rugati-o pe dna doctor Constanta (medic internist extraordinar de bun) sa va ajute macar cu sfaturi daca nu puteti sa ajungeti la o consultatie)!
Numai Bine, multa sanatate si Sarbatori fericite!
Sunati la numarul 0751.030.553 si rugati-o pe dna doctor Constanta (medic internist extraordinar de bun) sa va ajute macar cu sfaturi daca nu puteti sa ajungeti la o consultatie)!
Numai Bine, multa sanatate si Sarbatori fericite!
Multumesc mult pentru raspuns, o sa ma mobilizez dupa sarbatori...
Sarbatori fericite si Dvs. si un An Nou cu sanatate si cat mai multe realizari !
Sarbatori fericite si Dvs. si un An Nou cu sanatate si cat mai multe realizari !
Nu amanati deloc aceasta problema. Trebuie sa urgentati o consultatie la neurolog. Orice durere de acest gen, mai mult, vertijul inseamna un semnal de alarma. M-as bucura sa nu fie asa.
E bine sa faceti si un examen CT. Asta va clarifica.
Va doresc sanatate si tot binele din lume.
E bine sa faceti si un examen CT. Asta va clarifica.
Va doresc sanatate si tot binele din lume.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 4Dureri de cap intre ochi si spre fundul ochilor, doar in zona sinusala...
- 5Fulgerari trecatoare in zona capului
- 7sinuzita cronica sferoidala si etmoidala
- 0dureri cumplite de cap
- 1pocnesc timpanele...dureri de cap
- 4durere de cap ingrozitoare
- 9Am 4 ganglioni la gat si o senzatie de arsura la ceafa
- 9dureri de cap la frig
- 4Dureri de cap, nas infundat, durere de maxilar, ochi si ureche
- 4Durere cap la apasare
- 1dureri de cap groaznice
- 0dureri de cap pe partea stanga si ochiul stang
- 0ma doare la ceafa in partea dreapta cand intorc capul spre stanga
- 1Durere groaznica de cap
- 1stari de lesin, ametela, dureri de cap
- 3Vaolare sinusuri - deviatie de sept
- 1Dureri, intepaturi umar si ceafa pe partea stanga
- 3Durere de cap 5 zile
- 1Durere de cap
- 13Durere de cap persistenta
Mai multe informații despre: Durerea de cap
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: