Dureri de cap, nas infundat, durere de maxilar, ochi si ureche

15-09-2012
angelxirina
Nu este medic/terapeut
angelxirina
Buna seara!
De 3 zile am dureri puternice de cap (in zona sprancenei si in partea din spate a capului), de maxilar si in regiunea de sub ochi (toate pe partea stanga), iar nasul este infundat. Cand ma aplec sau ma spal pe dinti (probabil din cauza ca pasta este mentolata) din nas imi curge un lichid incolor. Durerile se maresc mai ales cand stau culcata. Uneori mai simt dureri si in ureche, ca niste cutite. Ce sa fac?
4 comentarii
0
15-09-2012, ora 20:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un consult la stomatolog unde sa cauti probleme la radacina dintilor de sus de sub sinus.
daca nu e decacolo...mergi la orl
0
15-09-2012, ora 20:56
angelxirina
Nu este medic/terapeut
angelxirina
Va multumesc mult pentru raspuns! Multa sanatate!
0
16-09-2012, ora 10:30
acnana
Nu este medic/terapeut
acnana
Buna ziua.In martie anul acesta, m-am operat de deviatie de sept, deoarece nu mai puteam sa respir deloc, tuseam intruna si nasul imi era tot infundat.Ciudat e ca dupa operatia de deviatie de sept, am nasul tot infundat, imi lacrimeaza ochii si am numai urdori tot timpul, mi se infunda urechile, ma mananca urechile, am ameteli si o stare de disconfort generala.V-as ruga sa imi spuneti ce tratament pot lua ca sa imi treaca, in afara de antibiotic, sprayuri de nas, bixtonim, aerosol, deoarece cu toate acestea am incercat.Am fost la control, la doctorul care m-a operat si mi-a zis ca operatia a reusit si nu mai are ce sa imi faca.Daca nu am adresat Intrebarea intr-un loc corespunzator, va rog sa ma indrumati unde sa o adresez, pentru ca nu stiu.Va multumesc anticipat!
0
16-09-2012, ora 20:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Intrebarea e corect adresata.
Daca esti aproape de pascani te ajut concret dupa ce vii la consult.
Daca nu e posibil. Gaseti un alt medic orl care sa vada nasul.cornetul. sinechii.s.a sa faca
O radiografie saf.
Ce tine de ameteli... pot fi de la probleme de circulatie cerebrala... necesita alte investigstii si alt tratament.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Inhalațiile cu aburi nu ameliorează congestia nazală cronică
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • Experții avertizează asupra folosirii decongestionantelor nazale la copiii mici
  • Să înțelegem rinoreea și congestia nazală
  • Când ar trebui să ne alarmeze durerea de cap (semne de gravitate și motive de adresare la medic)
  • Durerile de cap, raportate anual de peste 50% dintre oamenii de pe glob
  • 1,25 miliarde de oameni din întreaga lume suferă de dureri de cap
  •