a suferit un avc ischemic destul de grav.. are paralizie pe partea dreapta

13-11-2011
alinabambola
Nu este medic/terapeut
alinabambola
Tatal meu in varsta de 61 ani a suferit un avc ischemic in data de 2.11.2011 destul de grav pentru ca are paralizie pe partea dreapta si de atunci a fost in spitale, astai 13.11.2011 externandu-l in aceeasi situatie ca atunci cand l-am dus, ba chiar in spital a mai suferit si un infarct miocardic.La tomograf ni s-a spus ca o parte a creierului este moarta si nu se mai alimenteaza, cealalta parte neputand sa preia din functiile partii afectate pentru ca si aceeasta a fost atinsa, in concluzie ni l-au externat spunandu-ne ca nu au ce sa-i mai faca.Va rog sa imi spuneti daca mai exista sanse pentru el si unde am putea sa il ducem, de cateva zile i s-a scos furtunul din nas (cel care il alimenta) el inghitind incet, incet si incearca sa vb, bolborosind bineinteles ca nu se intelege ce spune.
Multumesc.
6 comentarii
0
13-11-2011, ora 20:49
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Ce tratament a primit in spital ? Dar acasa ? Medicul de familie l-a vazut ?
0
14-11-2011, ora 19:20
alinabambola
Nu este medic/terapeut
alinabambola
Stimata doamna, va multumesc pentru interesul dumneavoastra.Inca nu a venit medicul de fam.sa il vada, la sectia de recuperare a spitalului din Campina a primit ca tratament urmatoarele:arnetin, vit.B1, B6, cavinton, piracetam, aspatofort, cefort, gentamicina, egilok si celebrolysin (sau ceva de acest gen i-am cumparat 15fiole de 10 mg)iar dupa 5 zile de spitalizare in sectia de reanimare a fost transferat la sp.Jud.Ploiesti (neurologie)unde abia daca ii administrau celebrolisyn-ul adus de noi spun asta pentru ca daca intr-o zi nu mergea cineva din familie la el ziua urmatoare avea acelasi nr.de injectii, iar sambata si dum.a trebuit intamplator sa aflam k nu puteau sa-i faca injectia pentru ca nu aveau perfuzoare.Duminica medicul care il avea ca pacient fiind in garda a hotarat ca nu are ce sa-i faca si nu are rost sa il mai tina internat, drept urmare l-au externat iar pe reteta ne-a dat ca tratament Aspenter, preductal, cavinton si din pacate nu imi aduc aminte cel din urma medicament.
Citind concluziile de la tomograf ca diagnostic are trecut AVC ischemic cu transformare hemoragica si HTA gr.III cu risc mare.
Oare este posibil sa il ducem undeva la o clinica de recuperare sau trebuie sa mai asteptam sa vedem cat de repede se reface inima pentru ca a suferit si un infarct miocardic avand inima slabita.
Tratament cine este in masura sa-i prescrie?
0
14-11-2011, ora 21:18
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
ar trebui urmarit si de cardiolog si de neurolog, macar o perioada.trebuie sa primeasca medicatie din partea ambilor.AVC si infarctul sunt doua accidente grave, recuperarea merge greu, nu se stie ce sechele vor ramane.multa sanatate si multa putere.
0
20-11-2011, ora 15:21
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Important este ca valorile tensiunii arteriale sa fie tinute sub control, trebuie sa aiba tratament si de la cardiolog si de la neurolog si acasa e bine sa-i controlati saptamanal TA. Perfuziile cu Cerebrolysin trebuie puse acasa de catre o asistenta.si repetate lunar inca doua luni...In completare pana la sfarsitul lunii ii puteti cumpara Actovegin [ vorbiti cu medicul de familie ]. Se poate sa-si revina daca e bine ingrijit si aveti rabdare.
0
12-12-2011, ora 20:45
Cika
Nu este medic/terapeut
Cika
Buna seara, Domnilor Doctori - si eu am o problema foarte grava. Tatal meu a suferit un AVC acum, aproximativ 6 ani. Acum este in varsta de 78 ani. Sub tratament medicamentos si de recuperare a fost binishor pana acum, insa de aprox.o saptamana a deventi apatic, somnolenta continua, iar picioarele nu il mai sustin la fel de bine. Mentionez ca are semipareza pe partea stanga si merge ajutat de baston. A inceput sa nu mai fie coerent si faptul ca doarme continuu ma cam sperie. Se afla undeva-n provincie, deci nu-l am aproape de un spital de oras, nici de mediucl de familie care se afla la aproximativ 30 km. Tratamentul adminsitrat este: preductal, enap, aspenter, 1 sermion/zi, propanolol, pentoxifilin, digoxin, sintrom. Circulatia periferica este foarte slaba...Tin legatura telefonic cu mama, prin telefon. Intentionez sa merg si sa-l aduc de urgentza in Bucuresti.Alte sfaturi ce m-ar putea ajuta.va rog sa-mi scrieti si mie..cum s aprocedez cand ajung cu el la un spital ?!?! Mutlumesc anticipat pt raspuns.
0
26-12-2011, ora 09:23
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Ce s-a intamplat cu tatal ? A facut un nou AVC ? Medicul de familie trebuie sa fie cel care are cabinetul cel mai aproape de casa.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.