un fel de vajait in cap si paralizie temporara

28-05-2008
annyy
Nu este medic/terapeut
annyy
Buna! in ultimul timp ma confrunt cu o problema, mai greu de explicat.
Prima data cand mi s-a mai intamplat a fost cu 2 ani in urma. Ma trezeam noaptea cu un fel de vajait apasator in cap, cuprinde si urechile, daca nu ma misc si las sa continuie se lasa o senzatie de greutate si parca paralizez, nu pot sa ma misc deloc, nici sa vorbesc si am senzatia ca nici sa respir nu pot. Asta tine un minut - doua. Atunci cand mi se intampla nu imi bate inima mai tare, cel putin nu am observat
La inceput mi se intampla mai rar.. acuma mai des, aproape in fiecare noapte.
6 comentarii
0
28-05-2008, ora 00:00
annyy
Nu este medic/terapeut
annyy
Am uitat sa mentionez ca am 22 de ani
0
28-05-2008, ora 00:00
xfile
Nu este medic/terapeut
xfile
incearca un control neurologic si de acolo te va indruma medicul catre un set de investigatii.succes si multa sanatate
0
28-05-2008, ora 00:00
mihocu
Nu este medic/terapeut
mihocu
Ar fi bine sa consulti un medic neurolog cat mai repede.Orice problema descoperita la timp poate fi tratata.Indiferent de diagnostic trebuie sa gandesti pozitiv.Iti doresc multa sanatate.
0
28-05-2008, ora 00:00
annyy
Nu este medic/terapeut
annyy
Multumesc pentru raspunsuri!
Stie cineva cam ce ar fi? N-o mai avut nimeni astfel de simptome?
0
13-10-2009, ora 05:57
vykyta_25b
Nu este medic/terapeut
vykyta_25b
sal si eu am patit acelasi lucru la fel cum ai spus si tu. poti sa imi spui ce ai aflat, e vorba despre o boala ceva??- te rog anunta-ma si pe mine
0
04-01-2010, ora 15:30
MonkeyMan
Nu este medic/terapeut
MonkeyMan
Am patit si eu prima data acum vreo 4 luni si noptile trecute iar ce nu ai spus sau poate doar la mine face asa e ca incepe vajaitul e un fel de strigat sau mai bine spus un fel de bruiaj, ochii parca se inchid dar daca tin minte bine ii puteam misca, mainile si picioarele erau relaxate dar eu le simteam ca fiind incordate si incecam sa le misc dar parca nu raspundeau la comenzi cu toate astea am putut sa urc mainile de pe langa corp pe piept, simteam o stare de panica imensa ca si cum as intra in pat, dupa ce s-a terminat m-a lovit o teama imensa si n-am mai putut adormi la loc iar toata ziua urmatoare ma simteam ciudat ca si cum as fi fost in ghips cateva luni si trebuia sa-mi reobisnuiesc corpul cu miscarea. Cu toate ca vad ca s-a deschis de mult discutia despre aceasta problema si nu stiu daca o sa mai raspunda careva la ea imi mentin optimismul ca poate poate... Cel ai aiurea e ca daca ma duc la la medicul de familie urmeaza sa-i spun exact ce am scris aici si imi este sa nu ma bage la Socola...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.