Afectiuni ale rinichilor

02-10-2006
ella16girl
Nu este medic/terapeut
ella16girl
Bunica mea in varsta de 65 de ani s-a internatin spital.La ecografie i s-a gasit rinichiul stang de 10cm iar cel drept de10.5cm.Pe unul dintre rinichi prezenta chisturi..Cum s e numeste aceasta afectiune si ce consecinte poate avea asupra sanatatii sale?
2 comentarii
0
04-10-2006, ora 00:00
ioana.alexandra
Nu este medic/terapeut
ioana.alexandra
nu sunt doctorita dar cunosc f bine acea boala, din experianta unei alte persoane apropiate.Se numeste rinichi polichistici, adica rinichiul aduna apa nu o mai elimina.Probabil bunica ta va face dializa, si va fi mai bine.Mai cauta pe internet despre rinichi polichistic si vei gasi multe informatii, asa am cautat si yo.Mai exista o problema e posibil ca boala sa fie ereditara.
0
01-03-2010, ora 14:06
iacobaurao
Nu este medic/terapeut
iacobaurao
buna ma numesc aura din galati. acum o saptamana am fost la ecografie si mia zis ca am chisturi pe rinichiul drep si marit de 116 parca sau 1, 16 nu mai stiu ca deja ma dat peste cap. am cautat pe net si am gasit fara sa vrau multe comentarii. ce boala e asta fratilor ca nu mai sunt om. am 32 ani am 2 copii si vreau sa am grija de ei
.ce tratament luati ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Obiceiuri nocive pentru rinichi și cum îți poți proteja rinichii
  • Verificarea rinichilor - analize, teste și investigații (explicare rezultate rinichi)
  •