Afectiuni respiratorii si digestive, haraiala piept dupa o raceala puternica

03-12-2020
Vrldv
Nu este medic/terapeut
Vrldv
Buna dimineata, am 24 de ani, sunt fumator de aprox. 10 ani, de un an simt ca nu mai respir cum trebuie, senzatia nu este continua insa este destul de frecventa.

Totul a inceput cu o tuse seaca, imi venea sa tusesc pana aproape vomitam, sincer am impresia ca nu era nevoie sa tusesc atat dar eu continuam fara motiv.
Ulterior nu am mai putut sa respir, oboseam repede, aveam senzatia ca ceva ma tine si nu pot sa respir la capacitate maxima.

Mentionez ca din spusele parintilor am avut astm bronsic in copilarie si doua pneumonii, de una stiu sigur ca eram mai maricel.

Dorind sa imi treaca, am facut niste injectii cu antibiotic fara sfatul medicului, insa nu sa rezolvat nimic.

Ulterior am fost la un film si cei de la, spital au, constatat ca am hilii mariti.
Cu filmul am fost la pneumologie, unde a spus ca nu ved cum ca ar fii mariti si am facut test de spirometrie care intradevar a iesit sub nivelul majoritatii, deseori se intampla sa respir ok si daca ma agit putin incep sa nu mai pot sa respir maxim, simt ca ar mai trebuii dar nu mai intra aer, medicul, a spus ca am bronsita acuta si mi-a dat tratament antibiotic dar tot nimic.
Am mers iar dupa ceva timp si mi-a dat iar antibiotic dar tot degeaba.

In august am fost la o apa curgatoare unde mi-a, fost foarte frig si m-am racit foarte tare, expectoram abundent, ca niciodata mi-a aparut o roseala pe fata deasupra buzei, duap vreo 3 saptamani cand dadea sa treaca, stateam linistit si dintr-o data mi sau inrosit ochii, si mi-a aparut iar acea roseala pe fata, si m-am racit.

Tuseam si expectoram de ma durea gatul, am si un dinte care lasa putin sange si am avut impresia ca expectorez cu usoare urme de sange, (sau poate chiar nu erq de la dinte) m-am, speriat si am facut CT, din spusele medicului de la CT Nu se vede nimic pe plamani, am facut analize de sange si au, iesit bine.

Am mers la alt medic pneumolog si la fel a spus ca nu se vede nimic pe plamani de la CT, si m-a ascultat si a spus ca imi este traheea fowrte inflamata.

Problema este ca am o haraiala care o simt pe piept daca dorm pe spate, cand trag aer adanc dimineata cand ma trezesc, simt ca si cum se deschide traheea au ceva in genul, ma sperie foarte tare.
Caredata imi vine o tuse productiva si elimin ceva maro dar foarte putin.
Observ ca imi bolboroseste ceva pe piept exact ca si in intestine.

Daca mananc imi vine o raguseala si o tusa productiva, ca si cum ceva imi vine inapoi sau se blocheaza in ceva. Si trebuie sa scuip.

Am probleme si cu scaunul care este tot moale, cu dureri abdominale, deseori am simtit si cum imi vine inapoi ce mananc, am avut si arsuri pe piept, nici nu stiu in ce parte sa o mai iau

Am observat ca am inceput sa am probleme si cu degetele de la maini cwre imi trosnesc toate, la inceput a trosnit doar cel mijlociu si ma durea dupa cateva zile ca si cum sar fi blocat.

Va rog din suflet spuneti-mi unde sa merg si ce controale sa fac, deoarece sunt foarte speriat si incontinu caut pe net si scrie doar de cancer si cancer.
1 comentarii
0
03-12-2020, ora 08:52
Vrldv
Nu este medic/terapeut
Vrldv
Nu mai pot sa dau edit.
Cand au uncepiut simptomele aveam cateodata si dureri in piept.
Cand nu pot sa respir calumea parca ma doare si spatele.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.