ajutați-ma cu un sfat cu hpv

04-07-2017
BuicaC
Nu este medic/terapeut
BuicaC
Am 21 de ani și de 2ani jumătate am o relație cu actualul meu partener.
In luna Octombrie 2016 am fost la control la ginecolog unde ca de obicei mi-a făcut și Pap. Nici nu am fost prea interesată de rezultat fiind obișnuita sa iasă ok, însă când l-am citit era prezent LSIL. Pana sa ajung la doctor am citit pe net și bineînțeles m-am speriat. Doamna doctor mi-a dat sa fac depistare și hpv și a ieșit 66, ne-a prescris isoprinosine pentru mine și partenerul meu și ovule aldara. In Ianuarie am fost la control și la fel am făcut PAP Și tot a ieșit LSIL. Am mai făcut o cura ALDAra și mi-a spus sa mai iau și ceva pe baza de plante pentru imunitate. In Aprilie am fost iar la control, aceeași poveste doar ca acum mi-a dat cicatridina și a zis ca dacă și după asta iese la fel vom merge mai departe cu investigațiile. Menționez ca de fiecare data sa uitat la Col și a zis ca e curat nu se vede nimic pe el. Azi am fost la control și aștept rezultatul de la pap. Întrebarea mea este ce trebuie făcut mai departe? Doamna doctor zicea ceva de eliminarea zonei afectate (ceva electrocauziune sau ceva de genul).
1 comentarii
0
06-07-2017, ora 12:22
Dr. Moise Oana
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Moise Oana
Aveti indicatie de colposcopie si rezectia leziunii (care se identifica cel mai adesea la colposcopie) cu rezultat bioptic in functie de care se stabileste urmarirea ulterioara.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce diferenţiază infecţiile HPV care dispar de cele care preced cancerul?
  • Vaccinul HPV a redus riscul de infectare cu 90% în ultimii 10 ani
  • Cum să ne protejăm mai mult copiii - vaccinarea antiHPV
  • Vaccinul antiHPV e recomandat și la băieți
  • Vaccinul HPV crește șansele de concepție la femeile ce au avut în trecut boli cu transmitere sexuală
  • Sexul a devenit mai sigur pentru toată lumea, datorită unui program de vaccinare
  • Australia ar putea deveni prima țară care a eradicat cancerul cervical
  •