am fost diagnostigat cu poliartrita reumatoida

28-08-2009
kalman2
Nu este medic/terapeut
kalman2
buna ziua am fost diagnostigat cu poliartrita reumatoida din decembrie 2008 am urmat o groaza de medicamentatie precum sulfasalazina prednison methodrexat etc avand dureri foarte mari la nivelul tuturor articulatiilor mai accentuate la genunchi si articulatiile mainii.Recent m-am operat la o initiativa proprie de amigdale.In urma operatiei dureriile articulare mi-au scazut considerabil, Am fost pe urma la vizita obisnuita la reumatolog, i-am spus ca m-am operat si ca dureriile s-au diminuat si mi-a prescris in continuare methodrexat., iar aici intervine intrebarea mea : Daca momentan ma simt bine sa urmez sfatul doctorului si a-mi urma medicamentatie, doresc sa sublimiez ca am 21 de ani sunt balerin la opera maghiara din cluj si mi-e frica de consecintel utilizarii acestor medicamente puternice asupra vietii mele.Rog raspuns :)
4 comentarii
0
28-08-2009, ora 11:19
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Medicamentele acestea nu va aduc ABSOLUT nimic bun, ci dimpotriva. Aruncati-le la gunoi cat mai repede si treceti pe ceauri, remedii naturiste si remedii homeopate. Medicamentele toate au efecte foarte toxice iar doctorii le dau in 95% din cazuri de pomana.
Nu mai lasati doctorii sa gandeasca pt. dvoastra decat in caz de pericol vital, in rest este bine sa hotariti singur daca va mai trebuie un medicament sau nu, mai ales cand ste evident ca doctorii le dau din obisnuita si fara sa considere consecintele 100% negative prea mult. Nu este corpul lor, este coroul dvoastra iar capul este situat pe corpul dvoastra !

Consultati un medic homeopat cu experienta caci in homeopatie se cunosc simptomele pe care le-ati avut si pe care le aveti inca si exista cateva remedii cu care putei indeparta eventualele daune aduse de boala in aceste cazuri sau aceelara vindecarea.

Si eu am avut la 19 ani exact aceleasi probleme de la amigdale si au trecut toate fara medicamente !

Informati-va despre homeopatie si folositi pe viitor remedii homeopate, multe lucruri minore le puteti trata si singur mult mai bine decat ORICE doctor care practica medicina clasica.
Cititi aici www.leacuri.net/index-Dateien/homeopatie.htm

Pt. eliminarea toxinelor de la medicamente din sange si ficat se iau in general :
Sulfur CH30 (sau C30, depinde de tara), o granula de 2 ori pe saptamana
Nux vomica CH30 (sau C30), o granula de 2 ori pe saptamana

Se iau alternant, in zile diferite timp de 2-4 saptamani, granulele se sug, se evita cafeaua si coefina daca se poate.

Silicea CH9 sau 15 de 2 ori pe saptamana cateva luni, cat si Calcium phosphoricum CH30 odata pe saptamana va va intrema articulatiile mai repede !

Remediile homeopate se gasesc la farmacii in toate tarile. In Romania la Dona si HelpNet.
0
13-09-2009, ora 13:38
kalman2
Nu este medic/terapeut
kalman2
mersi foarte mult pt raspuns
0
15-09-2009, ora 01:54
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Mai intai consultati raspunsurile si dialogurile de pe sectiunea "POLIARTRITA REUMATOIDA" de pe acest forum, mai apoi consultati un alt reumatolog, in Cluj sau Bucuresti.
O poliartrita neglijata, fara tratamentul de fond prescris, indiferent cat ar fi considerat de toxic, va va aduce in situatia unor distructii articulare ireversibile si rapid invalidante.
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
22-08-2018, ora 10:43
Dr. Ghiță Adrian-Lucian
Reumatologie, Craiova
Dr. Ghiță Adrian-Lucian
Buna ziua.Mai puteti efectua investigatii suplimentare-un RMN pentru maini daca nu ati facut, mai puteti cere o alta opinie a unui medic reumatolog, dar SA NU INTRERUPETI TRATAMENTUL pentru poliartrita!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.