Am observat ca testiculul drept este mai ridicat decat cel stang | Forumul Medical ROmedic

Am observat ca testiculul drept este mai ridicat decat cel stang

02-09-2008
yoand
Nu este medic/terapeut
yoand
Buna ziua

Am 17 ani si practic culturismul de 1 an jumate poate chiar mai mult...

Am citit multe forum-uri in legatura cu acest sport si din intamplare am dat de mai multe persoane care se plangeau de dureri testiculare dupa un anumit efort.

Eu nu am avut nici o problema vreodata de dureri testiculare sau dilatarea venelor (varicocel) ceea ce am inteles ca se face numai pe partea stanga si niciodata nu am simtit intepaturi sau dureri in zona testiculelor pentru ca evit exercitiile care depun mult efort la picioare cum ar fi PRESA sau alte exercitii de picioare..mai bine zis.nu am avut nici o problema de genul acesta dar ma pus pe ganduri si dupa ce am citit pe la fiecare in parte am vrut sa vad dak am si eu "problemele" lor prin autoexaminarea acestora


Am observat k testiculul drept este mai ridicat decat cel stang...(ceea ce am inteles k este absolut normal) dar ce am observat este ca la testiculul drept exact la inceputul scrotului la iesire din canalul inghinal...se vede un vas de sange ( nu stiu ce e ) nu este umflat si nici nod nu este daca ar fi nod ar fi putin mai tare banuiesc..dar se vede foarte putin si asta ma alarmat...se vede numai cand testiculele ies din abdomen pentru "aerisire"

Nu este nimic grav din cate am inteles...am dreptate? sa inteleg k este ceva normal :)
6 comentarii
0
05-09-2008, ora 00:00
rashad
Nu este medic/terapeut
rashad
stai calm in privinta asta... atat timp cat mergi la sala ca sa te mentii in forma si nu practici supraantrenamentul nu vei avea probleme
0
05-09-2008, ora 00:00
yoand
Nu este medic/terapeut
yoand
nush dak e corect ceea ce ai spus sau poate te-ai referit la altceva dar supraantrenamentul = executarea unui exercitiu de mai multe ori pe saptamana...

EX: luni fac piept...fac si marti piept si miercuri piept = supraantrenament
0
07-09-2008, ora 00:00
rashad
Nu este medic/terapeut
rashad
yo consider supraantrenament daca nu faci pauze. se considera ca la sala trebuie mers 2-5 zile. un antrenament corect din punct de vedere al epuizarii fizice dureaza intre 40min si 1ora jumate... acum depinde de cat te tin puterile...
0
08-09-2008, ora 00:00
razvan_0788
Nu este medic/terapeut
razvan_0788
am si eu o intrebare
am 23 de ani si am observat ca testicului drept e mai jos fata de cel stang...Trebuie sa imi fac vreo problema sau e absolut ceva normal??
Astept raspunsul dumneavoastra
0
08-09-2008, ora 00:00
rashad
Nu este medic/terapeut
rashad
stai calm... totdeauna un testicol este mai ridicat decat celalalt. si la mine tot dreptu ii mai lasat:P
0
28-06-2011, ora 19:37
stroe alin
Nu este medic/terapeut
stroe alin
buna ziua! am si eu o problema, va rog daca se poate un raspuns! de cateva luni am observat o marire a testicului stang cam de 2-3 ori mai mare decat cel drept, si cateodata ma si doare. in plus partea stanga din zona aceea este amortita.aca puteti sa-mi dati macar o idee despre ce ar fi vorba sau daca e foarte grav? multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dieta vegană poate influenÈ›a rezultatele sportivilor care practică culturismul la nivel profesional
  • Lovitură la/în testicule
  •