Amețeala de lunga durata

19-07-2020
Paradoxal
Nu este medic/terapeut
Paradoxal
Buna ziua! Am 24 de ani și de vreo 3 luni ma confrunt cu o problema destul de iritantă.. Amețesc, simt ca îmi pierd echilibrul dar nu am căzut pana acum. Simt ca am capul tulbure uneori și urechile parca îmi sunt înfundate. Îmi este frica sa ies pe strada ca nu cumva sa cad, in timp ce ma plimb am senzația ca o sa cad.. In dimineața asta am mai observat ceva, m-am trezit din somn și casa se învârtea cu mine (dormeam pe partea dreapta) m-am ridicat speriat și incet amețeala începea sa se diminueze, dar dacă încercam sa ma pun din nou pe partea dreapta revenea. Vreau sa va spun ca in primăvara asta am suferit o gastrită foarte urâta, de atunci am devenit foarte slăbit, lucram și in ture de noapte.. nu sunt fumător nu consum nici alcool nici cafea.
Ce ar trebui sa fac? Multumesc!
5 comentarii
1
19-07-2020, ora 20:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 sa rezolvi problemele digestive... in intestine se face sangele care trebue sa oxigeneze si alimentezi creerul
2 sa faci ordine instilul alimentar cu 3 mese principale pe zi.. la aceiasi ora si cu hidratare corecta
3 verifici tensiunea arteriala... destul de des..si cand esti ametit si cand esti mai bine..si o sa vezi din start unde e problema
0
19-07-2020, ora 21:52
Paradoxal
Nu este medic/terapeut
Paradoxal
Cu tensiunea stau bine, am 110/70 aproape mereu, rar creste puțin! De vreo doua luni lucrez ca asistent medical și îmi monitorizez frecvent funcțiile vitale! Cu mesele iar stau bine, mi-am făcut un program destul de regulat.. eu îmi fac griji sa nu cumva sa fie ceva grav și ma cam stresez pe tema asta.. maine o sa merg la un doctor ORL sa văd dacă are ceva legătura cu sistemul vestibular!
Multumesc pentru sfaturi!
0
12-08-2020, ora 08:51
Teacher2k17
Nu este medic/terapeut
Teacher2k17
Și eu ma confrunt cu aceeasi problema. Am ameteli dar sunt cam non-specifice. Nu simt ca se învârte casa mai mult am senzația ca cineva ma tine de frunte de cap. Sa îmi Spuneti dacă ați fost la ORL. Am fost peste tot și eu și nu exista Nicio rezolvare. Mi s a spus ca e de natura psihică. Ca ar fi o stare anxioasa
0
12-08-2020, ora 16:12
Paradoxal
Nu este medic/terapeut
Paradoxal
Nu tine de ORL.. urmează sa merg la un neurolog săptămâna viitoare. Și mie majoritatea îmi spun ca e de natura psihică. Ai fost și la neurologie?
0
12-08-2020, ora 22:09
Teacher2k17
Nu este medic/terapeut
Teacher2k17
Da. Nu am nimic de natura neurologica.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  • Amețeala - cele mai frecvente cauze
  • Cum tratezi amețeala (vertijul, amețelile frecvente)
  • Legătura dintre amețeală și COVID-19: unul din zece pacienți infectați cu virusul SARS-CoV-2 prezintă amețeală
  • Ameţeli în timpul somnului (înainte să adormi) - cauze posibile
  • Terapia fizică poate scădea riscul de accidentare cazată de amețeală
  • Amețeala - un simptom asiciat cu un risc crescut de deces
  •