Amețeala persistenta nod in gat dificultăți respiratie

07-07-2019
alin.aln96
Nu este medic/terapeut
alin.aln96
De aproximativ 2 luni de zile m-am trezit intr-o dimineața foarte amețit cu niște presiuni in zona cefei, amețelile s-au ameliorat după 3-4 zile și a apărut un nod foarte urat in gat, respiram greu, parca și mâncarea o înghițeam greu, am făcut o grămada de analize, endoscopie digestivă, ORL, neurologie, RMN cerebral, CT, angioCT, tiroida, Senzațiile de amețeala persista și acum mai ales din momentul in care ma ridic și îmi încep activitățile zilnice, câteodată e atât de Rau încât simt senzația ca leșin și respir greu. Medicii spun ca e o forma de spasmofilie alții spun distonie neurovegetativa va rog ajutați-mă. Am 23 de ani
2 comentarii
0
07-07-2019, ora 14:51
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Ametelile, senzatia ca respirati greu si ca lesinati pot fi somatizari de Anxietate.
Va stiti mai anxios? Faceti orientativ un test de anxietate pe net sa vedeti ce va iese.
0
07-07-2019, ora 15:31
alin.aln96
Nu este medic/terapeut
alin.aln96
Da, sunt mai anxios, dar aceste simptome apr de dimineața pana seara și se accentuează la poziția ortostatica
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  • Amețeala - cele mai frecvente cauze
  • Cum tratezi amețeala (vertijul, amețelile frecvente)
  • Legătura dintre amețeală și COVID-19: unul din zece pacienți infectați cu virusul SARS-CoV-2 prezintă amețeală
  • Ameţeli în timpul somnului (înainte să adormi) - cauze posibile
  • Terapia fizică poate scădea riscul de accidentare cazată de amețeală
  • Amețeala - un simptom asiciat cu un risc crescut de deces
  •