ameteli si dureri de cap de ceva timp

11-06-2008
crisa matei
Nu este medic/terapeut
crisa matei
De cateva luni nu am mai alaptat-o pe fetita mea. Problema este ca am dureri de cap o greutate simit deasupra capului si ameteli, bine durerea de cap o am de mai mult timp. si in timpul sarcini am avut dureri si dupa ce am nascut, Acum trebuie sa iau dostinex mi-a recomandat medicul ginecolog si mi-a spus sa iau cate 2 pastele odata si dupa 10 adica in a 11 zi inca o doza. intrebarea mea este am inteles eu bine cum trebuie sa le iau, nu sunt prea puternici sa mi se faca rau. ce ma sfatuiti sa fac?

va multumesc
5 comentarii
0
11-07-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Doza e buna, insa fiind dupa alaptare, efectuati o hemoglobina pentru anemie si eventual un consult oftalmologic. De asemenea, masurati tensiunea arteriala si in ultima instanta un consult neurologic.
0
26-01-2009, ora 15:22
crisa matei
Nu este medic/terapeut
crisa matei
Buna ziua
Eu am mai avut articole la dvs asa ca va rog daca se poate sa imi raspundeti la o intrebare.
Am niste dureri de cap (deasupra capului) numai la ciclu, Ba in cursul ciclului sau dupa ce imi trece. Mi-am facut niste analiza si mi-au iesit; Menionez ca am 34 ani.
HGB. 11, 8; MCH 25, 7;RDW16.8; EO0.065; NE%51.4; EO%1.22
GLUCOZA SERICA 58
CALCIU IONIC 3.76
Acum urmez un tratament dat de medic cu: tot hema, acid folic si vitamina c. Mentionez ca in anumite perioade ale luni am si niste dureri de spate de maine picioare.
Intrebarea mea este trebuie sa imi fac mai multe investigatii sau ramn pe acest tratamnet
va multumesc
0
27-01-2009, ora 09:38
crisa matei
Nu este medic/terapeut
crisa matei
va multumesc
0
22-06-2009, ora 10:37
crisa matei
Nu este medic/terapeut
crisa matei
Buna ziua, 'FDe curand mi-am facut analize de sange (fac o parnteza mi-am descoperit o piatra la fiere de 8 mm) si in special cele de hepatita. la doua din ele mi-au iesit nonreactiv la una anti hav a iesit reactiv 12.33. Va rog sa imi spuneti ce insemna asta arata ca am sau am avut hepatita sau e altceva.
Mentionez ca am o fetita de 3 ani si trebuie sa stiu sa nu fie vreo problema.

va multumesc
0
05-07-2011, ora 14:37
crisa matei
Nu este medic/terapeut
crisa matei
MAMA mea afacut de curand un papanicolua si va rog sa ma ajuteti cu un raspuns este ceva de natura canceroasa

va multumesc tare mult
astept cu nerabdare un raspuns

Satisfacator pentru evaluare DA celule endocervicale DA
I.Negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna? DA
Organisme:
Trichomonas vaginalis NU, Candida NU, Cocobacili NU, Gardnerella NU, Actinomicete NU, Virus herpes simplex NU, Altele
Alte modificari nonneoplazice: Modificari celulare reactive asociate cu: inflamatia DA, DIU NU, Iradiere/chimioterapie NU, Celule glandulare post histerectomie NU, Atrofie DA
II.Altele:
Celule endometriale la femei peste 40 ani? NU
III.Anomalii ale celulelor epiteliale? NU
Cel. scuamoase:
- Celule Scuamoase Atipice de Semnificatie Nedeterminata - ASC-US NU
- Celule Scuamoase Atipice care nu pot exclude o leziune intraepiteliala de grad •nalt - ASC-H NU
- Leziune Intraepiteliala Scuamoasa de Grad Scazut - LGSIL NU - cu atipii HPV NU
- Leziune Intraepiteliala Scuamoasa de Grad •nalt - HGSIL NU- cu suspiciune de invazie NU
- Carcinom cu celule scuamoase NU
Cel. glandulare:
- Cel. Glandulare Atipice(AGC) endocervicale NU, endometriale NU, glandulare fara alta specificatie(AGCNOS) NU
- Cel. Glandulare Atipice •n favoarea unei neoplazii - endocervicale NU, glandulare NU
- Adenocarcinomul endocervical in situ (AIS) NU
- Adenocarcinomul endocervical NU, endometrial NU, extrauterin NU, fara alta specificatie NU.

IV.Alte neoplasme NU
V.Recomandari:.
O noua prelevare DA, De urmarit evolutia:citologica NU, colposcopica NU, biopsie urgenta NU, examen bacteriologic NU.

Descriere citologica: Moderat fond inflamator acut. Celularitate de aspect atrofic. Alterari celulare de natura inflamatorie. Procese de reparatie celulara cu metaplazie pavimentoasa in curs de maturare si matura.

Concluzie: Frotiu de tip atrofic inflamator-reparator.
N.L.: Se recomanda repetarea dupa tratament si estrogenic local.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • De ce apare amețeala?
  • Durerea de cap după somn
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • De ce ameţeşti când te ridici în picioare?
  • Amețeli frecvente - e normal să amețești zilnic? Despre cauzele amețelilor
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  • Când ar trebui să ne alarmeze durerea de cap (semne de gravitate și motive de adresare la medic)
  • Amețeala - cele mai frecvente cauze
  •