amorteli extremitati (in special mana stg - mana moale), ameteli, furnicaturi

08-07-2011
oana popa
Nu este medic/terapeut
oana popa
Ma confrunt de cateva saptamani cu amorteli in mana stg, si in dr (nu de aceeasi intensitate cu stg) si uneori furnicaturi in picioare, parca senzatie de mancarime dureroasa in interiorul oaselor, o usoara instabilitate la mers (ocazional). Se suspicioneaza multiple compresii si pensari ale coloanei (plina de discopatii, spondiloze, osteofite), inclusiv posibile compresii pe mana stg (lucrez ore intregi pe zi la calculator de multi ani si presez mana stg de marginea biroului). Urmeaza sa fac o EMG pentru asta. Controlul neurologic - nu se confirma scleroze (de care mi-era teama), opinia neurologului - ca e tot legat de coloana, ca si a celorlalti medici care ma investigheaza. Analizele sunt bune toate. Mai am de acut echo cord si Doppler carotide (pe cel de-al doilea l-am mai facut acum 10 luni si aveam un aterom pe carotida stg - ar putera avea o legatura cu acest aterom?) Simptomele sunt groaznice, simt ca ma pierd, ca sunt pe cale sa paralizez si sa lesin, imi tremura mainile - ca si cum as fi facut un efort prelungit si intens, senzatia aceea de tensiune dureroasa si mana moale. Accept ca dezvolt si un atac de panica suprapus peste afectiunea care o fi, dar mi se pare ciudat ca de la coloana sa am toate simptomele pe care vi le-am spus. (zona lombara nici nu este la fel de dureroasa si de grava, in ultima instanta, cu cea cervicala - de ce simt furnicaturi si in picioare?). Am reactionat relativ bine la calciu (am istorie de spasmofilie) - daca e valabila varianta cu coloana, proabil calciul si mg decontractraza muschii, care nu mai comprima nervii.
V-as ruga frumos sa va exprimati o opinie, sunt destul de speriata (am auzit de persoane cu polineuropatie, diverse). Nu se pot produce prejudicii ireversibile asupra nervilor?
Multumesc mult pentru raspunsuri.
Oana
4 comentarii
0
10-07-2011, ora 15:14
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Mie imi suna a problema psihiatrica ce tine de anxietate. Va sugerez sa faceti si o programare la psihiatrie.
0
25-08-2011, ora 19:02
florina borda
Nu este medic/terapeut
florina borda
buna ziua !as vrea sa imi raspundeti si mie la o intrebare.mia amortit 2degete la piciorul stang si ma doare si mana stanga!am 23 de ani si vreau sa imi dati macar un indiciu ce as putea avea!mentionez ca acum un an am avut o pareza faciala tot pe partea stanga si de atunci tot simt amorteli cand la limba cand obraz si acum mana si piciorul, raspundetimi va rog ma sperii foarte tare din orice si nu mai stiu ce sa fac!!!
0
25-08-2011, ora 20:37
.Gaby.
Nu este medic/terapeut
.Gaby.
Buna Ziua. As vrea sa mentionez ca si eu am aceleasi simtome si ca toate analizele au esit bine. Mi s'a recomandat si mie un doctor psihiatru ( obs. episoade de atac de panica ), intrebarea si curiozitatea mea este : Cum m'ar putea ajuta pe mine si ce ar putea sa faca un doctor psihiatru ca mie sa imi dispara aceste simtome. Daca ametesc si imi amortesc mainile, picioarele. inseamna ca sunt nebun sau ca mi se pare ? nu prea inteleg legatura.
0
12-09-2022, ora 15:29
Dr. Remiș Constantin
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Remiș Constantin
Buna ziua
A mai rezolvat cineva aceste probleme?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.