Cancer de colon, metastaze ficat si plamani

27-02-2011
Narcisa B.
Nu este medic/terapeut
Narcisa B.
Ma numesc Narcisa, am 15 ani si mama mea este bolnava de cancer. Initial i-a fost descoperita o tumora maligna in stadiul III. Aparent, nu au fost gasite metastaze. A suferit o operatie la Spitalul Universitar de Urgenta, Bucuresti a carei detalii le-am luat de pe foaia de externare: "in data de 14.09.2010 sub AG+IOT + cateter peridural se practica rezectia anterioara joasa de rect cu colostomie sigmoidiana terminala deschisa, limfadenectomie iliaca, periaortica si mezenterica inf., histerectomie totala cu anexectomie stg.( anexa dr. exclusa chirurgical in antecedente)". Dupa operatie a facut o sedinta de chimioterapie, a doua combinata cu radioterapie ( aceste tratamente nu s-au facut inainte de operatie din cauza evolutiei galopante a tumorii) si in jur de 15 ianuarie, la inceputul celei de a treia sedinte de chimioterapie i s-a facut un ecograf care descperea o pata pe ficat( tin sa specific ca intre timp mama mea a tinut regim alimentar strict combinat cu tratamente naturiste miraculoase care nu au afectat, insa, efectul tratamentului standard de chimioterapie si radioterapie sau tratamentul cu Xeloda). Dupa ce a fost descoperita pata aceea, totul a luat-o razna: acum medicii sustin ca pata de pe ficat e metastaza, insa ce e groaznic s-au gasit pe ambii plamani metastaze( formartiune cu comportament post s.c. evocand, chiar in absenta edemului perilezional, o determinare secundara cu centru necrotic). Mama mea are o tuse foarte agresiva, care o stoarce de ultimele puteri pe care le mai are. Tot ce va rog este sa imi spuneti, daca exista o solutie care sa ii calmeze tusea( care este o tuse mecanica) sau sa ii aline durerea. Este din ce in ce mai daramata fizic si psihic si are ganduri care ma ingrijoreaza. Va rog sa nu ignorati acest mesaj deoarece sunt disperata( nu sunt singura, mai am o sora de 6 ani si nu stiu ce sa fac ca ea sa nu fie nevoita sa treaca prin ce am trecut eu la vartsa ei cand mi-am pierdut tatal, bolnav de aceasi boala care imi chinuie si mama).
33 comentarii 12 Înainte ›
0
27-02-2011, ora 17:32
Narcisa B.
Nu este medic/terapeut
Narcisa B.
Trebuie sa adaug cate ceva despre metastazele de pe plamani: " Reevaluare imagistica in IC Fundeni releva prezenta leziunii hepatice cu aspect de determinare secundara si a unor leziuni pulmonare cu carcater neoplazic, dar si inflamator, infectios asociat". Mamei i-a fost administrat un tratament de 7 zile cu antimicotic, antibiotic si i s-a schimbat chimioterapia. Trebuie sa corectez mai sus; vroiam sa scriu tratamente naturiste "MIRACULOASE"... e destul de evident ca miracolul nu s-a produs.
0
27-02-2011, ora 18:55
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
Daca tumora a fost slab diferentiata/nediferentiata atunci se poate explica lipsa eficientei tratamentului. Daca tumora a fost moderat/bine diferentiata trebuie sa fie si alte explicatii pentru evolutia rapida a bolii sub tratament oncologic. Acele "tratamente miraculoase" pot reduce eficienta chimioterapiei. Sunt studii care arata ca unele tratamente alternative opresc efectele secundare dar si pe cele benefice ale chimioterapiei, deci chimioterapia tinde sa aiba efectul unei perfuzii cu glucoza. Trebuie intrebat mai intai oncologul despre toate medicamentele pe care vreti sa le incercati din proprie initiativa. Iar daca oncologul nu recomanda acele tratamente, el nu o face fiind invidios pe homeopatie/tratamente naturiste, ci din pricina unor anumite interactiuni nepotrivite cu tratamentul prescris de el. Nu stiu daca acele tratamente incercate de voi au avut un asemenea efect negativ asupra eficientei chimioterapiei, dar trebuie sa fiti precauti si sa nu incercati toate produsele "miraculoase", pentru ca pot face mai mult rau decat bine.
Nu trebuie sa fie daramata psihic si nici tu. Viata continua, inca nu s-a incheiat nimic. Sunt sanse sa traiasca ani si ani de zile chiar si cu metastaze daca noul tratament oncologic ofera o eficienta buna.
Despre tuse, probabil o sa-i treaca cu tratament antibiotic. Daca nu, din nou, nu luati medicamente fara prescriptia medicului. Comunicati cu el si sa-i spuneti toate simptimele si inconventientele.
0
27-02-2011, ora 20:03
Narcisa B.
Nu este medic/terapeut
Narcisa B.
Multumesc pentru raspuns! In legatura cu tratamentele de mai sus, am consultat medicul oncolog. Termenul "miraculoase" a fost putin fortat, asa am sperat eu sa fie, ele nu sunt considerate miraculoase de fapt, ci doar tratamente care intaresc organismul. Despre tuse nu stiu in ce masura poate fi oprita cu antibiotice, deoarece sunt tumorile care apasa pe bronhii. Sper sa reusesc sa ma fac inteleasa, in ciuda lipsei mele de cunostiinte in domeniu...
0
27-02-2011, ora 20:07
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna seara draga Narcisa,
Cu ce sa incep?
1.Linistete-te si fii o puternica pt.a-i ridica moralul mamei tale.Totul va fii bine, vei vedea.N-ai precizat daca esti din Bucuresti.In acest caz, mergi la o slujba la Manastirea Radu Voda din Bucuresti (aproape de P-ta Operei)..si roaga-te la SFantul Nectarie pt.mamica ta.Este Sfantul la care si care prin rugaciuni poate vindeca cancerul. Intra pe internet (daca nu esti din Buc.) si citeste Acatistul Sfantului Nectarie...roaga-te chiar plangand, pt.mamica ta, puneti-va in genunchi ambele surori si RUGATI-VA. Nimeni si nimic ca Rugaciunea.Pe mine m-a ajutat mult si-i aduc mereu inchinaciune si multumire.
2. Citeste pe internet, intra pe Google despre "NICOLIT"...este un fel de medicament care se poate lua in paralel si cu chimioterapia si sau radioterapia si nu are contraindicatii. Daca esti din Buc. costa 100 lei/luna si daca nu, il comanzi prin posta rapida..ti se dau acolo toate detaliile si costa 130 lei/luna- in acest caz.
Prietena mea, bolnava tot de cancer la plamani il ia de 4 luni, dar in paralel cu toata medicatia de la medici si..SE SIMTE BINE-BINE.Ai incredere.
3. Daca vrea si poate, ar trebui sa manance si carnita slaba de pui si peste..n-o lasa sa manance DOAR "frunze" ca-i va slabi imunitatea si..nu-i bine. Da-i o data pe zi, daca poti, suc din sfecla rosie, morcovi, spanac daca este sau cand va fii.
4. pt. tuse, in afara de ce i-a prescris medicul, fa-i tu, un ceai din apa si o ceapa curatata..si lasa sa fiarba cam 2-3 minute, apoi acopera, strecoara si da-i sa bea cat mai caldut, inghititura cu inghititura.Se poate indulci, daca vrea. In caz ca nu suporta gustul si mirosul de ceapa(s-ar putea)..atunci fa-i alt ceai, astfel: spala bine o nuca intreaga, sparge-o..si pune-o sa fiarba cam 2-3 minute si apoi acopera cu ceva, strecoara..atentie: pune si miezul si coaja de la nuca..si tot asa, sa bea putin caldut sau la temperatura camerei, inghititura cu inghititura.Si acest ceai se poate indulci, cu zahar sau miere.
Draga mea,
s-ar putea (scuze..imi dau cu parerea)..sa nu ai cu ce sa le cumperi..toate astea...
..in acest caz, lasa-mi un mesaj...si ne mai "auzim".
DAR Rugaciunea sa n-o uiti nici cand te scoli, nici pe parcursul zilei, nici seara la culcare.
Sunt si eu om, o pacatoasa, dar, ma voi ruga si eu pt.mamica ta, daca-mi vei scrie prenumele dansei.
Ai incredere ca mama ta, mamica voastra va fii bine.
Capul sus, ai grija si de sora ta, stai de vorba cu mami tau si incearca- daca poti- sa nu plangi in fata ei.
Ocrotiti-o pana se va face bine, ca, se va face bine.
Doamne ajuta!
Sanatate mamei si voua...ai grija de voi si..mai lasa vesti, sper de BINE.
Te imbratisez cu drag,
0
28-02-2011, ora 21:11
Narcisa B.
Nu este medic/terapeut
Narcisa B.
Multumesc foarte mult pentru raspunsul sincer si cald si pentru urarile de bine. Va doresc din tot sufletul la fel dv. si prietenei dv. Pentru inceput prenumele mamei este Nicoleta si nu locuim in Bucuresti. Acum incercam pe toate caile sa ne intarim credinta, dar au fost multe lovituri in ultimul timp si e greu sa fim optimisti. Incercam sa ne sustinem unii pe altii; e ceva in lant: cand unul e darmanat celalat incearca sa ii dea putere ca sa reusim in final sa o facem pe mama sa se simta mai bine. Suntem aici trup si suflet unul pentru celalalt in atingerea aceluiasi scop.
Despre Nicolit am auzit si mai ales tatal meu( nu ii pot spune vitreg) a citit mult despre el, dar e destul de sceptic in legatura cu el. Spune ca inca nu e momentul sa incercam asta. Ceai, am incercat de salvie pentru tuse, dar inca nu pot trage o concluzie in legatura cu el deoarece il folosim de putin timp. Oricum tusea nu poate fi vindecata cu ceai. Sunt acele formatiuni care ii apasa pe bronhii si ii dau senzatia de sufocare, deci nu e o infectie, o iritatie care sa fie vindecata asa. Eu stiu asta, dar totusi cer sfaturi, sper la stiu eu ce solutie... Multumesc inca o data pentru interes! Imbratisari
0
01-03-2011, ora 04:47
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
A zis medicul ca de la tumori e tusea? Adica, in mod direct, ca ii apasa bronhiile. Pentru ca ce ai scris mai sus poate insemna si o infectie de la care poate proveni tusea.
Pentru o tuse seaca un medic poate prescrie codeina. Sau poate bonhodilatatoare de genul salbutamol daca exista senzatia de sufocare. Daca intradevar e de la tumori, tusea, poate fi doar ameliorata, putine sanse sa dispara de tot. Chiar si o infectie ar fi destul de urata cat timp e sub tratament oncologic, trebuie tratata cu foarte mare atentie.
Sa nu incercati aceste medicamente fara acordul medicilor pentru ca pot face mai mult rau decat bine. Cel mai bine e sa ii dati telefon oncologului si sa-i spuneti care-i situatia si ce puteti sa ii cumparati pentru a i se ameliora tusea, sau chiar si cu medicul de familie sa discutati daca tusea e atat de deranjanta pentru ca ei stiu cel mai bine cazul.
Ceaiuri puteti incerca oricate vreti, doar sa nu exagerati cu ele, mai ales cu 2-3 zile inainte si dupa ciclul de chimioterapie.
0
02-03-2011, ora 19:04
Narcisa B.
Nu este medic/terapeut
Narcisa B.
Da, asa a spus medicul. Codeina ia in mod constant, e recomandata de medic. Am vorbit cu medicul oncolog si a spus ca se gandeste la o noua sedinta de radioterapie( nu s-a discutat inca nimic concret)deoarece ne-a explicat ca "doza" maxima de radiatii nu a fost atinsa. Poate asa reusim sa mai micsoram tumorile si sa amelioram tusea.
Am tot citit zilele astea pe diverse forumuri si am inteles ca in mod normal cancerul pulmonar este de cele mai multe ori mortal. Este intr-adevar mult mai grav decat cancerul de colon?
0
02-03-2011, ora 22:23
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
Daca ne luam dupa statistici, da, cancerul de plamani are o rata de mortalitate ceva mai mare. Insa mama ta nu are cancer de plamani, ci metastaze pulmonare. Sunt diferente destul de mari. Sa-ti dau niste exemple. Ai o gradina unde a crescut un pom cum e marul (cancer), la un moment dat copacul isi lasa semintele (celule maligne) purtate de vant si animale. Acele seminte cad in locuri fertile (alte organe) si din ele rasar alti meri (tumori). Cancerul de colon isi transmite propria "samanta", iar cancerul pulmonar la fel.
Sau poate ai vrut doar sa intrebi informativ de cancerul pulmonar si nu a fost o confuzie intre cele doua forme de cancer.
0
04-03-2011, ora 13:47
Narcisa B.
Nu este medic/terapeut
Narcisa B.
Am facut o confuzie, dar acum am inteles si e de bine, as spune. Starea mamei, insa, e din ce in ce mai rea. Desi a luat Xeloda, noi credem ca ce are ea acolo a crescut din cauza ca de abia inghite, nu mai poate inghiti decat dintr-o singura pozitie. Acum vorbim despre un medic din Viena, Marta Gabriel, pe care l-a recomandat o prietena. Cu un efort financiar am putea sa o facem si pe asta, insa unii spun ca exceptand aparatura care nu e decat cu putin mai evoluata ca aici, nu e nicio diferenta. Daca ati auzit despre medicul respectiv sau cazuri asemanatoare va rog sa ne dati un sfat.
Suntem destul de presati de timp deoarece starea ei e pe zi ce trece mai rea si toate demersurile cu schimbarea chimioterapiei dureaza asa mult.
0
04-03-2011, ora 23:40
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
N-am auzit de medicul amintit de tine, poate iti raspunde altcineva la nelamuririle cu privire la el.
Cat despre oncologia in strainatate, teoretic, ofera aproximativ aceleasi sanse ca oncologia din Romania. Medicina e aceeasi si in strainatate si in tara. Institutele oncologice romanesti sunt foarte aproape de standardele occidentale. Incercati in strainatate daca efortul financiar nu e prea mare pt familia ta si sunteti nemultumiti de medicii de aici. Mari diferente vor fi, in cel mai bun caz, la comportamentul angajatilor spitalului cu pacientii. Si poate putin mai mult confort. Tratament mai eficient in strainatate decat aici (si invers) nu poate garanta nimeni.
0
05-03-2011, ora 15:35
Narcisa B.
Nu este medic/terapeut
Narcisa B.
Da, asta cam asa e. Un singur lucru mai am sa intreb: daca ati auzit despre tratamentul ala cu un pui cu pene negre si cu ginseng, ce credeti despre el?
0
05-03-2011, ora 19:48
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
Tratamentul cu puiul jumulit in nu stiu ce mod? Nici nu incape vorba, e o aberatie.
Iar despre ginseng sunt sceptic ca ar avea o influenta semnificativa in distrugerea celulelor maligne dupa aparitia lor.
0
06-03-2011, ora 17:29
Narcisa B.
Nu este medic/terapeut
Narcisa B.
Nu cred ca vorbim despre acelasi lucru. Nu mai stiu ce sa spun, asta e problema ca pana acum aveam planuri mai bune, mai rele. Acum nu mai am si mi se pare ca tratamentul cu Xeloda si chimioterapia nu mai dau niciun rezultat.
0
07-03-2011, ora 16:03
Narcisa B.
Nu este medic/terapeut
Narcisa B.
Am o intrebare: e adevarat ca dupa prima sedinta de chimioterapie, celulele canceroase se autoimunizeaza, ele fiind mai puternice decat celulele corpului, si cele care sunt distruse in final sunt doar celulele sanatoase? ca s-a demonstrat ca in timpul chimioterapiei se pot dezvolta metastaze( asta i s-a intamplat mamei mele!!!)? este adevarat ca in final chimioterapia, nedistrugand celulele canceroase, dar slabind imunitatea si dustrugand o mare parte din celulele sanatoase, reuseste doar sa ascurteze viata individului?
0
07-03-2011, ora 16:04
Narcisa B.
Nu este medic/terapeut
Narcisa B.
Se pare ca sunt trei intrebari...
0
07-03-2011, ora 17:59
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
Nu dupa prima sedinta de chimioterapie, ci dupa mai multe sedinte, poate dupa 6-7 sedinte. Celulele maligne pot fi "imune" din start la anumite tratamente, depinzand de agresivitate si modificarile genetice care au dus la dezvoltarea tumorii. Un tratament poate fi extrem de eficient pentru un anumit pacient, dar mici diferente ce tin de genetica pot face ca tratamentul sa fie total ineficient pentru un alt pacient cu aceeasi boala, acelasi stadiu, etc. Metastaze dupa doar 2-3 sedinte arata ca tratamentul nu si-a pierdut niciodata din eficienta prin simplul fapt ca el a fost ineficient de la bun inceput. De aceea medicii incearca sa schimbe tratamentul. As fi curios sa stiu care e noul tratament.
Chimioterapia ineficienta folosita pe termen lung ar putea, statistic vorbind, sa afecteze in mod negativ speranta de supravietuire. Dar nu neaparat din cauza scaderii imunitatii organismului - desi nu e exclus aparitia infectiilor oportuniste - ci din cauza ca se pierde timp pretios, timp in care boala evolueaza in loc sa involueze cu ajutorul unui tratament eficient.
0
07-03-2011, ora 20:39
Narcisa B.
Nu este medic/terapeut
Narcisa B.
Noul tratament trebuia sa fie cu Avastin dar peste vreo 2 saptamani se incepea cu el, in conditiile in care noi am aflat de metastaze de ceva vreme. Noi, in urma multor discutii atat intre noi cat si cu oameni informati din afara familiei, am hotarat sa intrerupem chimioterapia deoarece mama nu e deloc bine si in loc sa ii observam evolutia, avem nesansa sa fim dezamagiti si sa in constatam involutia. In schimb vom incepe destul de cunoscutul tratament cu spanz. Tratament in care eu, citind cazuri destul de recente care mi s-au parut veritabile, cred si care imi reda speranta la vindecare. Tatal meu astepata, insa si el stie ca trebuie sa facem ceva categoric. Cam astea sunt noutatile...
0
07-03-2011, ora 21:14
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
Avastinul e medicament de ultima generatie folosit la cancerul de colon metastatic. Daca e utilizat se creste speranta de supravietuire cu cel putin 25%. Tratamentul cu acesta costa 5000 euro lunar si e nevoie de diferite dosare si comisii care sa hotarasca daca e oportuna folosirea acestui medicament, probabil de aceea a durat atat pana l-au aprobat.
Continuarea cu tratamentul oncologic e riscanta, dar renuntarea la chimioterapie e extrem de riscanta. Din pacate, sunteti in situatia de a alege intre doua rele. Sa speram ca o sa alegeti raul cel mai mic, care in opinia mea inseamna continuarea tratamentului. Renuntarea la tratament ar putea echivala cu renuntarea la luni sau chiar ani din viata. Spun ca "ar putea". Nimeni nu poate sa spuna cine si cat renunta din viata.
Spanzul e foarte toxic. Au fost multi oameni care au decedat din cauza utilizarii lui. Adica poti folosi spanzul sa otravesti pe cineva. Iar proprietatile lui anti-cancer tin mai mult de legende si leacuri babesti decat de stiinta. Mare grija ce vreti sa faceti...
0
08-03-2011, ora 13:48
Narcisa B.
Nu este medic/terapeut
Narcisa B.
Despre ce spuneti dv. credeti-ma ca suntem cat se poate de constienti. Intr-adevar, ce ati scris dv. e o teorie care ne indeamna sa continuam pe drumul pe care am apucat-o, dar noi vedem starea mamei care imediat dupa operatie era una buna, atat de buna incat toti, de la infirmiere pana la medici, se mirau si de cand a inceput chimioterapia este rau, rau din ce in ce mai rau. Noi o vedem in fiecare moment si cei care ii cunosc cazul, mai voalat sau nu, ne sustin( ma refer si la oameni care se pricep, oameni din domeniu). Spanzul este o substanta toxica si cu 5 g. de spanz poti omori un om, insa cu a cincea parte dintr-un gram il poti vindeca( sunt cazuri care confirma asta).
0
03-04-2011, ora 14:12
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
Narcisa B., cum a zis radicus: "Renuntarea la tratament ar putea echivala cu renuntarea la luni sau chiar ani din viata." nu este nimic mai adevarat, in cazul in care ea tolereaza dpdv hematologic si nu numai tratamentul. Avastin are multe efecte secundare, se face in asociere cu chimioterapia de multe ori, dar este singura sansa de a mai prelungi viata sau de a mai controla din simptome, fara a fi o garantie.
inafara de asta, desi esti la o varsta mica, nu ai de ales decat sa fii foarte curajoasa in perioada asta grea; vrand nevrand te vei maturiza foarte tare. trebuie sa iei act de faptul ca o solutie de vindecare NU exista in momentul de fata, imi pare rau sa zic asta, decat cu o minune inexplicabila, cu sansa de reusita de unu la milioane sau miliarde. tot ce se poate spera in momentul de fata e legat de PALIATIE: ameliorarea simptomelor.
nu stiu ce e acela spanz, nu stiu de scorpionul albastru din cuba, dar stiu cu siguranta ca daca lucrurile astea ar face macar a mia parte din cat zic sustinatorii ca fac, ele ar fi folosite si ar fi chiar STANDARD in bolile canceroase.
mult noroc si curaj ! spera la ce e mai bine dar pregateste-te pentru ce e mai rau!
0
03-04-2011, ora 20:31
Narcisa B.
Nu este medic/terapeut
Narcisa B.
Nu am intretupt chimioterapia. Mama s-a simtit mai bine in sensul ca a inceput sa manance( simtea nevoia sa manance foarte mult zahar si alte alimente care hranesc masa tumorala), a inceput sa mearga, a avut momente foarte bune in care era ca inainte de aflarea existentei metastazelor. Ceea ce e bine este ca nu mai tuseste, insa de cateva zile are niste dureri pe care cu greu le suporta din cauza unor ganglioni umflati care, credem noi, ii apasa pe un nerv si oricum nu e bine. O prietena care a trecut prin asta spune ca e din cauza faptului ca sistemul ei imunitar este la pamant. Nici nu mai vreau, nici nu mai pot sa dau verdicte in legatura cu starea ei... boala asta nu iti permite luxul de a da verdicte...
0
03-04-2011, ora 20:49
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ce tratamente ia pentru durere ? poate trebuiesc modificate putin... ce dureri are si unde sunt situate ? durerile e putin probabil sa aiba legatura cu sistemul imunitar.
0
04-04-2011, ora 16:30
Narcisa B.
Nu este medic/terapeut
Narcisa B.
Nu durerile, ganglionii. Ganglionii, repet, banuim noi ca apasa un nerv care ii cauzeaza durerea. Calmantele se numesc Tramadol.
0
04-04-2011, ora 23:33
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
de care tramadol si cat ? poate e cazul ajustarii tratamentului antialgic...
0
05-04-2011, ora 20:51
CRINA_79
Nu este medic/terapeut
CRINA_79
Draga Narcisa m-am intristat foarte tare citit despre ceea ce se petrece in viata ta acum.Eu lucrez la un magazin de produse naturiste si acolo am intalnit cazuri asemanatoare cu cel al mamei tale.Problema e ca la noi in tara nu ne sfatuieste nimeni sa o luam si pe calea produselor naturale, dar lucrand cu astfel de produse si infruntandu-ma cu fel de fel de cazuri, am ajuns la concluzia ca mai devreme sau mai tarziu vom alege de bunavoie aceasta cale.Chiar azi, s-a intamplat sa intre la mine la magazin un domn cu care am vorbit despre reteta din puiul cu pene negre si pastilele de ginseng.D-l acesta sufera si dansul de aceasta boala, si a incercat si dansul reteta.Rezultatele?Uimitoare mi-a spus dansul.Simtea efectiv, mi-a spus, cum lucra acest remediu asupra tumorii.De ce pui cu pene negre?Dupa spusele dansului, toata treba e pigmentul pielii care ar avea anumite proprietati.Eu cred ca oricum nu mai ai nimic de pierdut si daca nu e totusi prea tarziu, incearca cu mama ta.Eu iti doresc tie multa putere, speranta si multa credinta in Dumnezeu, mai ales acum ca se apropie Pastele poate va face BUNUL DUMNEZEU o minune cu mama ta!SA VA AJUTE DUMNEZEU SI MULTA SANATATE MAMEI TALE!
0
06-04-2011, ora 11:13
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
pai nu ne sfatuieste nimein sa o luam pe calea produselor naturale decat comerciantii de produse naturale, normal :D si asta se intampla pentru ca produsele naturale nu folosesc la nimic in tratamentul cancerului. nu mai mult ca apa chioara, cel putni, sau ca povestile spuse la gura sobei.
numai medicina standard este cea care poate oferi niste rezultate obiective in cazul acestor boli, fie ca se spera la vindecare, fie ca nu. apoi, la"senzatia" de bine mai pot contribui si alte chestii, e drept, cum ar fi credinta, psihoterapia, placebo, etc. etc., dar cu valoare PUR SUBIECTIVA. nu fac nimic concret!
0
06-04-2011, ora 22:41
Narcisa B.
Nu este medic/terapeut
Narcisa B.
Dna. Crina, va multumesc mult pentru mesaj. Cat despre lipsa de randament a tratamentelor naturiste ma abtin. Nu cred ca sunt in masura sa contest ceva atat de categoric tinand cont ca nu cunosc. Exista totusi cazuri concrete de vindecare si de o parte si de alta, si datorita medicamentelor standard, recunoscute pentru nu stiu exact ce, dar recunoscute si datorita remediilor naturiste. RaulDuke, tratamentul cu Tramadol este recomandarea medicului, deci a fost dicutat cu mama...
0
07-04-2011, ora 10:39
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
conteaza DOZA de tramadol.
0
07-04-2011, ora 20:22
CRINA_79
Nu este medic/terapeut
CRINA_79
Draga RaulDuke sau cum te autointitulezi tu, eu nu vorbesc de povesti la gura sobei eu vorbesc despre lucruri concrete discutate cu persoane care au cancer sau care au avut si au scapat datorita acestor produse.Deci eu vorbesc despre INTAMPLARI CONCRETE, discutate cu persoane care dupa spusele madicilor carora le iei ata apararea, mai aveau o luna sau poate mai putin de trait, si care, traiesc si in ziua de azi datorita acestor 'leacuri babesti'cum le numesti tu!Deci eu nu vorbesc despre 'senzatia de bine'ci despre vindecare!!!!Sau de prelungirea duratei vietii in cazurile mai grave.Am vazut si oameni care arata mult mai rau si s-au imbolnavit de altele dupa chimio sau radioterapie.Iar in cazul chimioterapiei iti spun eu ce conteaza:trebuie sa fie cel putin 60%din subst activa a tratamentului lucru care la noi in tara nu exista sau daca exista este fff costisitor si nici nu spune nimeni lucrul asta oamenilor care sufera.Nu v-ati pus niciodata intrebarea de ce scapa oamenii cu bani atat de repede?Esti sceptic pentru ca sunt convinsa ca ori nu ai intalnit oameni care sufera cu adevarat de aceasta boala, ori nu i-ai ascultat cu atentie daca ai avut ocazia sa vb cu ei!!!!
0
07-04-2011, ora 20:43
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
draga crina_79, sau cum te "autointitulezi tu singura pe tine insatzi", ca sa fie afrontul adus gramaticii complet :D tu ori minti cu buna stiinta ca sa-ti promovezi afacerea, lucru perfect de inteles dar la fel de necinstit, ori vorbesti in totala necunostinta de cauza, pentru ca din simplele tale vorbe reiese ca nu cunosti NIMIC nici despre cancer nici despre medicina in general.
de unde scoti balivernele alea cu 60% substanta activa, costisitor, scapa oamenii cu bani, si celelalte ineptii ? ramai la promovarea produselor tale mai inutile ca apa de ploaie si nu-ti mai da cu parerea si despre alte lucruri la care nu te pricepi! daca vrei sa scapi in continuare cu minciuna asta de promovare a medicamentelor naturiste (caci stiu ca merge bine afacerea asta intr-o tara plina de creduli ca Romania), sfatul meu este sa ocolesti din principiu discutiile, ca te dai repede de gol!
ai perfecta dreptate, nu am vorbit cu oameni cu cancer si nici nu am intalnit vreodata vreunul. doar sunt oncolog de meserie... ce pot sa mai zic ? m-ai prins !

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
33 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.