cancer de prostata | Forumul Medical ROmedic

cancer de prostata

108 comentarii 1 2 3 4
0
20-09-2012, ora 00:05
Nicoleta 2012
Nu este medic/terapeut
Nicoleta 2012
buna seara, va multumesc pentru raspunsul dvs. da, tatal meu este in evidenta la oncologie in provincie unde locuieste el. de la inceput medicul oncolog a fost de parere sa nu se opereze si sa ia eligard+yonistib. numai ca aici a fost o mica diferenta de opinii, pt ca 3 medici urologi pe care i-am consultat in bucuresti au spus sa ia numai eligard, ceea ce am si facut, si ma bucur ca si sfatul dvs este acelasi sa continuam cu eligard, inseamna ca nu am procedat gresit.
cand trebuie sa ne ingrijoram ca psa creste? dupa valoarea de 2, sau orice crestere chiar si sub 1-2 este un semn rau?
va transmit mai jos cateva din rezultatele pe care le am de la biopsie si rmn si va rog daca va faceti o parere sa mi-o spuneti pentru ca orice informatie, indrumare imi este de folos.
mici fragmente de tesut prostatic parte din ele 60-70 la suta din masa tisulara examinta prezentand arhitecturi remaniate prin proliferare tumorala maligna de tip adenocarcinom acinar cu pattern glandular de crestere, in focare confluente, cu arii de secretie intraluminala 30 la suta din masa tumorala scor gleason 6, 3 plus 3.
si de la rmn, prostata cu dim crescute diam axial 5, 2 cm cranio caudal aprox 3.7 cm si antero posterior 3.3 cm, neomogena, prezentand hipertrofia portiunii centrale si a zonei tranzitionale si reducerea zonei periferice care apare cu aspect discret tigrat, modificari de tip inflamator. nodul tisular cu diam axial de cca 1.9 cm in hiposemnal t2 si izosemnal t1, gadolinofil, localizat la nivelul versantului postero latero inferior drept al tesutului prostatic, in zona periferica, ce determina discreta bombare a capsulei si stergerea segmentara a individualizarii acesteia asociind discreta densificare a gresimii adiacente. cateva imagini punctiforme in asemnal t1 eg vizibile in prostata ce ar putea fi sugestive ptr microcalcificari. vezica urinara in semirepletie, vezicule semninale fara particularitati irm.mici adenoptii ilice externe si obturtorii dim de 12/6 mmde partea stanga.infiltrate lipomatoase parcelare la nivelul structurilor osoase cuprinse in aria explorata. concluzii modificari dimensionale si structurale prostatice cu interesarea portiunii centrale si a zonei periferice.nodul tuoral prostatic drept cu infiltrarea capsulei si mica extensie transcapsulara.mici adenopatii pelvine.
0
20-09-2012, ora 14:26
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
am inteles. care e valoarea minima la care a ajung PSA-ul ? si cu ce regularitate mergeti la oncolog ?
0
20-09-2012, ora 21:06
Nicoleta 2012
Nu este medic/terapeut
Nicoleta 2012
buna seara, cea mai mica valoare psa de cand a inceput tratamentul acum un an a fost 0.09. la oncolog merge o data la 3 luni cand merge la injectie. insa din cauza faptului ca e un singur medic oncolog in tot orasul este f aglomerat si doamna doctor nu-l vede practic, doar se uita pe psa si le spune asistentelor sa-i faca injectia. cam asta este...
0
20-09-2012, ora 21:21
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
trebuie verificat PSA-ul la interval de 2 luni; daca el incepe sa creasca practic oricat, se estimeaza "timpul de dublare" si se decide daca trebuie schimbat tratamentul. momentan la valoarea de 0, 09 este considerat practic "nedetectabil". daca ajunge la o valoare "detectabila", practic si 1, se poate pune in discutie progresia bolii si trebuiesc facute investigatii.
0
28-09-2012, ora 20:38
elenab1
Nu este medic/terapeut
elenab1
Va rog mult de tot, puteti sa mi spuneti care este pretul unei biopsii pentru prostata?
0
28-09-2012, ora 22:18
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
de ce te intereseaza ? este un gest care se face gratuit, acoperit de catre casa nationala de asigurari de sanatate. nu exista niciun pret pentru asa ceva.
0
28-09-2012, ora 22:33
elenab1
Nu este medic/terapeut
elenab1
Nu stiam, marti il duc pe bunicul meu si voiam sa fiu pregatita
0
28-09-2012, ora 22:57
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
mult succes !
0
28-09-2012, ora 23:01
elenab1
Nu este medic/terapeut
elenab1
Multumesc foarte mult
0
01-10-2012, ora 16:41
Nicoleta 2012
Nu este medic/terapeut
Nicoleta 2012
buna ziua dl Raul, am revenit cu valorile psa in ordinea in care au fost facute: 19.126 in mai 2011 (momentul diagnosticarii) apoi 0.160 in sept 2011 apoi 0.096 in ianuarie 2012 apoi 0.241 in mai 2012 si apoi 0.251 astazi.
In acest caz care este timpul de dublare de care imi spuneati? este o evolutie rapida, lenta sau medie? tratamentul va ramane cu fiola de eligard la 3 luni, sau se va schimba?va rog sa-mi spuneti daca aveti un sfat ptr mine ce as mai putea face ca sa fie in beneficiul tatalui meu. maine se va duce la oncolog, dupa care si la un urolog. inca nu stim ce sa facem...scoaterea prostatei e o solutie? sau brahiterapia?
0
01-10-2012, ora 18:08
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
sunt niste valori FOARTE mici ale PSA-ului, prea mici pentru situatia in care inca exista prostata, pentru a se lua vreo decizie ACUM, dupa parerea mea. tot dupa parerea mea, va continua acest tratament si se va reevalua peste inca 3 luni.
0
07-12-2012, ora 15:25
Nicoleta 2012
Nu este medic/terapeut
Nicoleta 2012
Buna ziua,
Am refacut rmn-ul si a rezultat ca tumora este in regresie, si este acum intracapsulara.
Psa este 0.25 si am primit recomandarea atat din partea urologului cat si a oncologului sa facem operatia de scoatere a prostatei. Va rog sa ma ajutati cu parerea dvs, unde sa facem operatia la CF2 sau la Fundeni?
Multumesc.
0
07-12-2012, ora 17:02
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
banuiesc ca la fundeni.

aveti un examen scintigrafic dinainte de inceperea tratamentului hormonal ?
0
09-12-2012, ora 23:23
Nicoleta 2012
Nu este medic/terapeut
Nicoleta 2012
buna seara,
da, inainte de inceperea tratamentului hormonal a facut scintigrafie din care a rezultat ca nu exista metastaze.
in urma mai multor consultatii am inteles ca tot mai buna ar fi scoaterea prostatei decat tratamentul hormonal, deoarece prin scoaterea prostatei sunt sanse de vindecare, pe cand tratamentul doar stopeaza evolutia pentru o perioada.
e drept ca tatalui meu ii este foarte teama de operatie din cauza riscului de incontinenta. tratamentul hormonal este foarte comod pentru el, spre deosebire de tot ce inseamna operatia. insa acum el este intr-o forma foarte buna, ultimul psa este 0.25, tumora a regresat in dimensiuni, si ni s-a explicat ca este un moment bun pentru operatie, desi cand a fost diagnosticat i s-a spus ca operatia nu este o optiune pentru el. sunt constienta ca riscurile sunt foarte mari, dar ma gandesc ca daca nu se opereaza acum, nu stiu in ce masura mai tarziu peste ani va mai fi operabil. speram sa nu ne pare rau de aceasta decizie.
0
10-12-2012, ora 22:54
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
totusi sunt curios de ce vi s-a justificat ca "initial tumora nu era operabila" ? daca medicii considera ca asta este oportun acum, e drept, este singura masura care ofera macar o sansa, fie ea si teoretica sau foarte mica, de vindecare, asta e drept.
0
11-12-2012, ora 08:58
Nicoleta 2012
Nu este medic/terapeut
Nicoleta 2012
buna ziua,
initial ni s-a spus ca la psa de 19, este un pic cam tarziu, in sensul ca se banuia cf rmn ca tumora penetra peretele capsulei, si chiar daca se scotea prostata rezultatul era acelasi, adica daca celulele au apucat sa iasa iasa, practic degeaba si-ar mai scoate prostata, ca tot nu se rezolva. insa acum la al doilea rmn alt medic a spus ca probabil a fost un t2 spre t3, si ca recomanda interventia si dupa analiza la laborator se va vedea clar ce stadiu a fost. Acum eu stau si ma intreb daca era t3 cum a spus primul medic? si poate se alege si cu incontinenta urinara..?
deci situatia este incerta dar cu toate acestea tot operatia ni s-a explicat ca e mai buna...este foarte greu...tot ce vreau e sa fie solutia cea mai buna sa traiasca cat mai mult.
0
11-12-2012, ora 17:53
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
am inteles. mult succes !
0
11-12-2012, ora 19:21
Nicoleta 2012
Nu este medic/terapeut
Nicoleta 2012
multumesc foarte mult, ce vroiam sa va intreb dvs ce credeti am luat o decizie buna? ma tot gandesc, ma razgandesc de mai multe ori pe zi...este foarte chinuitor.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
108 comentarii 1 2 3 4

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • S-a descoperit o legătură între alopecia androgenică È™i cancerul de prostată
  • CompuÈ™ii din roÈ™ii ar putea preveni afecÈ›iunile prostatei?
  • IMC-ul È™i circumferinÈ›a abdominală mari, asociate cu un risc de cancer de prostată agresiv
  • Cea mai bună abordare pentru cancerul de prostată incipient: monitorizarea sau tratamentul?
  • Ejacularea frecventă scade riscul de cancer de prostată cu 33% - câte orgasme pe lună recomandă È™tiinÈ›a?
  • BărbaÈ›ii înalÈ›i ar putea fi predispuÈ™i la apariÈ›ia unei forme agresive de cancer de prostată
  • Obezitatea la bărbaÈ›i creÈ™te riscul de recidivă după prostatectomie radicală
  • Screeningul PSA (pentru cancerul de prostată) unic la bărbaÈ›ii fără simptome nu salvează vieÈ›i
  • Când ar trebui să-È›i investighezi prostata?
  •