candida albicans

20-03-2009
camy86
Nu este medic/terapeut
camy86
Buna ziua,
Am 23 de ani si de cativa ani ma lupt cu o respiratie urat mirositoare. Dimineata ma trezesc cu multa saliva in gura, limba incarcata si cu o secretie in gat, vascoasa. In timp am tratat cariile, am incercat diverse ape de gura si tratamente dupa ureche cu probiotice, antifungice, iaurt si regim alimentar insa am ajuns cu rabdarea la capat. Tin sa mentionez ca simt un miros ciudat chiar si in nas. Saptamana aceasta am efectuat o radiografie saf (cu rezultatul: ingrosarea mucoasei nazale, reducerea transparentei sin maxilar drept si frontal drept) si un exudat faringian (cu rezultatul : candida albicans). Va rog sa ma ajutati cu un tratament!
Tin sa mentionez si faptul ca nu fumez, nu consum bauturi alcolice si ca ma spal pe dinti regulat, de cel putin 2 ori pe zi.
Va multumesc!
4 comentarii
0
21-03-2009, ora 09:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Radiografia SAF.. vorbeste despre o Sinuzita!
care poate sa dreneze spre posterior... si sa intretina inflamatia faringiana.. si acel miros fetid.
E necesara o Consultatie la ORL.. sa se pronunte ce fel de sinuzita este.. si daca nu este intretinuta de infectia unei radacini dentare din partea de sus pe dreapta.
Chiar daca ati tratat caria la suprafata.. e mai grav daca a ramas osteita la Radacina!!!
0
21-03-2009, ora 11:15
camy86
Nu este medic/terapeut
camy86
Si candida cum o tratez?
0
21-03-2009, ora 12:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
O candidoza.. confirmta prin exudat faringian.. se trateaza cu 1. un antimicotic luat in forma de pastile..
2. un antimicotic.. aplicat local.
3. Cu un imunostimulator.. pentru a ridica imunitatea organizmului...( micelii de candida se gasecs peste tot. practic ne incojoara si locuesc in mod normal si in organizm... Numai un organizm slabit si obosit.. permite ca miceliile de candida sa devina active si sa se transforme in invazie care trebue tratata!
Deci.. mergi si vezi ce.i cu sinuzita.. trataezi toate foacrele de infectie.., te odihnesti, exluzi problemele gastrice.. si micoza trece de la sine.. cum nici nu a fost!
0
21-03-2009, ora 21:36
camy86
Nu este medic/terapeut
camy86
Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.