Ce inseamna cancer in faza t2nomx?

15-10-2013
Gandacele
Nu este medic/terapeut
Gandacele
Ce inseamna cancer in faza t2nomx?
Mi s-a recomandat sa fac o tomografie computerizata (torace+abdomen+pelvis) si am sterilet de cupru montat. Influenteaza in vreun fel tomografia?
8 comentarii
0
16-10-2013, ora 13:24
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Gandacele, of ce nume sofisticat...
T-inseamna marimea tumorii, este numerotat de la zero la 4, 4 insemnand si metastaze.
N.atingere ganglonara...
M...metastaze la distanta..
Este normal sa faci RMN, dar medicului care ti a recomandat stie ca ai sterilet???daca nu, te rog sa spui medicului de la RMN, eu stiam ca este contraindicat cand ai ceva metalic in corp, poate a mai avansat medicina.
Pe forum exista un medic oncolog, se cheama RAUL DUKE, poate intra si te lamureste.
Esti operata, unde, ai facut chimio, radio???unde este tumora??
Iti doresc multa sanatate si multa putere sa treci peste tot ce va urma.
I
0
16-10-2013, ora 14:05
Gandacele
Nu este medic/terapeut
Gandacele
Am uitat sa ii spun medicului de sterilet, eram ravasita :(
Am fost la doctorul Blidaru si mi-a zis ca e o tumora suspecta, la sanul stang, posibil t2nomx. Mi-a dat sa fac niste analize si si tomografia pentru a vedea daca am ceva si la celelalte organe dupa care ma va opera.
0
16-10-2013, ora 14:33
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Ok, dr.BLIDARU este un bun profesionist, doar ca ii cam lipseste comunicarea cu pacientii..oricum medicului de la RMN sa -i spui despre sterilet.Te ai programat deja??
Iti inteleg ravaseala, am trecut si eu prin asa ceva, dar trebuie sa accepti si sa mergi inainte, este greu, dar n ai alta solutie.
Esti din Bucuresti??
Daca si dupa interventie ramane acelasi diagnostic va fi bine, am siguranta ca Dumnezeu te a iubit.
Te rog sa ma ti la curent, eu iti doresc tot binele din lume.
PS...markeri tumorali ti a dat sa faci???
0
16-10-2013, ora 23:48
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
T2 N0 este "de bine", este un stadiu incipient, operabil si vindecabil, in general. totusi, ce fel de CT ti-a recomandat ? ai fost vazuta si de un oncolog ? a facut macar o biopsie din leziunea din san ? ai facut o mamografie sau pe ce anume se vede ? de asemenea, vad ca ai scris ca urmeaza sa faci CT si nu RMN, iar CT-ul nu are nicio legatura cu steriletul sau cu metalul, asa cum are RMN-ul. cel mult poate artefacta imaginile, dar nu cred ca va pune asta o problema prea mare.
0
22-10-2013, ora 18:30
Gandacele
Nu este medic/terapeut
Gandacele
Nu, biopsie nu mi-a facut, am fost vazuta de doctorul Blidaru iar tumoarea se vede pe o ecografie. Am facut ct si markeri tumorali si rezultatele sunt urmatoarele:
CT : formatiune tumorala, cu contururi neregulate, solide, iodofila, ce masoara ~3.1 cm diametru maxim, dezvoltata la nivelul jonctiunii cadranelor superioare, ce pastreaza interfete de demarcatie fata de planurile profunde si fata de tegument ; mici imagini ganglionare axilare stangi, cu diametrul de pana la 1 cm.
MARKERII TUMORALI:
CA 15-3 (Antigen carbohidrat) - chemiluminescenta kit A 1 cant.9.1 u/ml
CA 19-9 (Antigen carbohidrat) - chemiluminescenta kit A 1 cant.6.61 u/ml
CA 125 (Antigen cancer) - chemiluminescenta kit A 1 cant.18.8 u/ml
CEA (Antigen carcinoembrionic) - chemiluminescenta kit A 2 cant.1.71 ng/ml
Ag HBs (screening) - chemiluminescenta kit A1 s/co.0.2 s/co
Anti HCV - chemiluminescenta kit A1 cant.0.06 s/co
0
22-10-2013, ora 23:17
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
am inteles. mult noroc in continuare si sa auzim doar de bine !
0
23-10-2013, ora 21:50
Gandacele
Nu este medic/terapeut
Gandacele
'E de bine' ce scrie in acele analize? Este cancer?
0
23-10-2013, ora 22:13
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
numai biopsia poate spune acest lucru. inafara de CT, analizele mentionate de tine sunt negative, dar ele nu pot exclude diagnosticul de cancer.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.