Ce inseamna ICVB?

73 comentarii 1 23 Înainte ›
0
11-11-2009, ora 09:59
bibo
Nu este medic/terapeut
bibo
Sunt din Bucuresti si am un baietel de 3 ani si 9 luni si de o luna are tuse productiva.In prima saptamana i-am dat Eurespal, adoua saptamana Erdomed, a treia saptamana Mucosolvan iar acum am trecut pe suc de ridiche neagra cu zahar, ceai cu lamaie si 5 picaturi de propolis, multe lichide si vit C.
Problema e ca nu ii trece deloc si nu stie sa expectoreze.Nu mai stiu ce sa fac, va rog sa ma ajutati.
0
11-11-2009, ora 11:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ar trebui sa.i faceti inhalatii sau sa va cumparati un aparat de aerosoli.
sa.i aspirati secretiile nazale.
in rest tratamentul e corect !
0
11-11-2009, ora 12:20
bibo
Nu este medic/terapeut
bibo
Am omis sa spun ca nu are secretii nazale, nici frbra, doar tuse cu expectoratii are.
Aerosolii cu ce medicament sa ii fac si ce doze ?
Si sa continui si cu tratamentul naturist sa inteleg?
0
11-11-2009, ora 12:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.
tratmentul naturist trebue continuat.
mergeti si la un medic homeopat.
Aerosoli.. se face cu ser fiziologic + ACC din fiole+ 2 pic de Inhalant
0
12-11-2009, ora 09:31
bibo
Nu este medic/terapeut
bibo
Dle doctor ieri am vorbit cu pediatra copilului i-am spus ca are tuse productiva fara sa-i curga nasul, fara febra si as dori sa-i fac aerosoli si mi-a recomandat o schema de tratament astfel:1ml ventolin amestecat cu 3 ml ser fiziologic din acest amestec iau 1, 5 ml si mai adaug 2 ml ser fiziologic apoi introduc in aparat si ii fac aerosoli de 2 ori pe zi.As dori si parerea d-voastra pt ca am citit prospectul si m-a cam speriat.Daca ii fac acest tratament nu ii mai dau nimic altceva?
Va rog frumos sa-mi raspundeti daca este corect tratamentul.Va multumesc!
0
12-11-2009, ora 09:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu am indicat niciodata Ventolin ca si tratament sau aerosoli.
nu cunosc ce efect sau reactii poate sa dea!
0
12-11-2009, ora 10:06
bibo
Nu este medic/terapeut
bibo
Va mltumesc pt promtitudine.
D-voastra mi-ati recomandat ACC+ser fiziologic dar ce cantitati trebuie pentru aerosoli?
Daca i-as da pliculete de Fluimucil care sunt tot acetilcisteina nu sunt bune?
0
12-11-2009, ora 10:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ba. DA.
1 pliculet pentru o zi.. cu 2-3 sedinte de aerosoli.
0
22-11-2009, ora 03:54
tanima_i
Nu este medic/terapeut
tanima_i
Buna dimineata domnule doctor.
Am si eu o problema cu fiul meu de 3 ani. De mai bine de 4 luni tuseste, uneori cu multe mucozitati. Fiind in colectivitate a capatat tot felul de boli, de la un stafilococ la zeci de viroze. In vara am fost la urgente cu el, i s-a facut radiografie, ni s-a spus ca are la plamani, i-am facut axetine 5 zile intravenos, dupa inca o saptamana tusea la fel. Am fost la mare de unde am venit bine. Din pacate, la 2-3 saptamani a inceput iar cu tuse si muci. Am tot continuat cu siropuri de tuse si tratamente ptr mucozitati:colargol, bixtonim, sinupret, eurespal, aerius, ketof, peritol, sirop din muguri de brad, tinctura de propolis, tinctura de echinaceea. Intre timp a mai facut tratament si cu antibiotic sirop, klacid daca nu ma insel. Acum o luna si-a spart capul si am fost nevoiti sa facem o noua radiografie si a luat antibiotic iar. El tuseste in continuare, tuse expectoranta si crize noaptea de tuse care devine uscata. A facut iar tratament cu augmentin saptamana trecuta, dupa care medicul pediatru l-a consultat si a zis ca a facut iarasi la plamani. Radiografie nici nu se mai pune problema sa ii facem (deja doua in nici 3 luni este deja prea mult). De doua zile este pe ampicilina si gentamicina injectabil, 500mg ampicilina si o, 5ml gentamicina (20mg) la 8 ore. I-am pus branula dar nu ne lasa sa ii facem. Nu stiu cum sa mai fac sa il pun pe picioare.
intrebarea mea este: pot sa ii fac tratamentul acesta punand solutiile in aparatul de aerosoli? Cum ar trebui sa dozez, eventual, altfel decat la i.v.? La tratam i.v. diluam 500mg ampicilina in 4 ml ser fiziologic.
Ptr expectoratie nu ii mai dau momentan decat sirop din muguri de brad, tinctura de propolis si de echinaceea. Deja i-am dat f multe medicamente si m-este teama ca i-am fortat ficatul prea mult.
Ce ma sfatuiti sa fac?
Va multumesc pentru raspuns
0
22-11-2009, ora 04:02
tanima_i
Nu este medic/terapeut
tanima_i
Am uitat sa precizez ca deja suntem la a treia luna de bronho-vaxom. asteptam sa vedem efecte pozitive, desi mi-am pierdut orice speranta.
0
22-11-2009, ora 18:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dinpacate.. nu o sa pot sa va ajut cu nimic. este u copil..mic.. cu multe probleme si un tratament corect administrat este foarte important..
nu pot sa.mi asum asa raspundere de la distanta.
e clar ca aerosolii NU pot inlocui tratamentul Intravenos.
Vad ca nu ati pomenit nimic de consult ORL.
cred ac in asa cazuri este mai bien sa va internati cu copilul in pediatrie sau ORL.. pediatrica si sa rezolvati complet problema!
0
23-11-2009, ora 16:26
vali_cif2009
Nu este medic/terapeut
vali_cif2009
b ziua dom doctor am 48 de ani de 2 luni ma simt rau am niste ameteli stari de voma s de oboseala si insomni 2-4 ore pot dormi am facut a sange totul a iesit limite zis normale c tomografic tot bun doc familie mia recomandat betaserc 24 doua zi de 2 luni iau acest medicament dar eu tot asa ma simt si nu am un diagnostic sigur d doctor nu mia dat sa mai fac alte analize pot spune ca nici nu mia zis cat timp iau acest medicament mentionezi ca inainte de acest simtom am avut o perioada fff strsanta sunt f obosit dar m a chinui sa adorm totul se invirte cu mine nu pot sa spun daca se misca obiectele sau eu dar cand incerc sa stau drept parca ma duc intro parte din cauza ca nu pot dormi nu pot sa nu beau dimineata o cescuta de nes nu cafea parca pe moment mai ma trezesc va rog din sufletsami spuneti ce analize mai pot face cat timp pot lua betaserc vreau sa ajung omul care am fost odata sa pot munci pentru ca sunt singurul ce aduc un venit in casa a 4 persoane vvvvvvvvvva multumesc din suflet si va doresc multa sanatate atit dvs cat si la intreaga dvs familie cu respect valentin
0
23-11-2009, ora 20:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca din cauza stresului si dezhidratarii.. ati facut o dereglare pe urechea interna.
simptomele descrise sunt caracteristice pentru un vertij periferic.
cel mai corect este sa mergeti sa va internati in clinica ORL.. si dupa ce se stabilizeaza simptomele.. o sa puteti continua munca si tratamentul la domiciliu!
0
23-11-2009, ora 23:13
vali_cif2009
Nu este medic/terapeut
vali_cif2009
b searama n valentin am 48 de ani in urma cu 2 luni am simtit ca sunt putin ametit in urma analizelor de sange d doctor d fam mia spus ca sunt bune si mia spus ca sa fac si c tomografic si aceasta analiza a iesit buna.atunci mia dat un tratament cu betaserc spunind ca am vertij am citit ce inseamna acesta dar eu nu mai pot continua in felul acesta ametesc tare parca am senzatia ca o sa cad stari de voma nu ma pot odihni noaptea dorm 3 4 ore pe n ma simt obosit mie frica sa plec pe strada dar sant nevoit samerg la servici as dori sa imi raspundeti la cateva intr cat timp trebuie sa iau acest medicament il iau de 2 luni nu simt nici o ameliorare daca pot lua un altul ce pot lua ptr a ma odihni sa pot dormi ptr voma ce pot lua tin sa spun ca nu fumez nu beau bauturi de nici un fel doar dimineata beau putin nes simt ca ma mai trezeste sa pot munci va multumesc din suflet alte analize nu am mai facut
0
24-11-2009, ora 14:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
vali!
am scris foarte clar..
aveti nevoie de o internare in clinica ORL..
pentru investigatii in spital( a urechii interne) si pentru tratament perfuzabil.
orice incercare de tratament la domiciliu este sortit la esec si duce la invaliditate!
0
22-03-2010, ora 10:03
onutz18
Nu este medic/terapeut
onutz18
buna ziua vreau sa va cer parerea cu privire la o afectiune a gitului, de aproape doi ani am gatul rosu si amigdalele usor inflamate.Am fost la medic si dupa control am fost diagnosticat cu BRGE.Am urmat tratament cu antiacide dar nu s-a intimplat nimic.Am facut doua endoscopi care nu au confirmat diagnosticul BRGE. Am fost la spitalul Panduri unde am facut un control ( laringoscopie) si au spus ca am rinita, deviatie de sept si amigdalita.(mentionez ca nu fac febra dar am o jena la inghitit si gatul e mereu rosu) am facut tot felul de analize, ASLO, exudate peste exudate si multe altele si toate au iesit bune.Am ajuns pana la urma la Dl.dr.Sarafoleanu la care am facut criptoliza.Chestia este ca dupa toate astea eu am aceleasi simptome.Nu stiu ce sa mai fac.m-am saturat sa tot iau picaturi, doloangin, strepsils, trachisept, decasept, aerius, avamis.si tot asa! Toti au spus ca nu e nimic grav dar. stiti cum e proverbul "boala lunga moarte sigura".Daca puteti sa ma ajutati cu un sfat ceva.
0
22-03-2010, ora 11:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cu siguranta este o iritatie a mucoasei faringiene ( de la diversi factori.. inclusiv alimentari)
zic sa intrerupeti Toate medicamentele.. fiindca sa demonstrat deja ca nu aveti rezultat de la ele.!
Tineti un regim strict alimentar.. fara bauturi acidulate, fara muraturi si salate cu otet, fara fructe citrice !!!
gargara cu ceai de musetel+ 2-3 pic de ulei de eucalipt+ 4-5 pic de alcool iodat
de supt luati o lingurita de miere de albini+ 2 pic de Vit A uleioasa+ 1 pic de alcool iodat. de 2-3 ori pe zi
foarte multe bauturi calde de baut si apa plata.
redigest 3 pe zi inainte de masa pentru protectia stomacului.
gemoderivat de lemn dulce 1 zi seara
0
22-03-2010, ora 12:31
onutz18
Nu este medic/terapeut
onutz18
va multzumesc pentru promptitudine!Am tinut regim 6 luni si am dormit si cu patul ridicat la 15-20 grade in prezent iau ca protector gastric LEVANT de 30 abia dupa aceea am facut endoscopie si dupa cum am mai spus nu a confirmat brge.Am omis sa va spun ca iau medicamente pentru inima: preductal, rythmonorm, cordarone si gopten asta cam de 8 ani, Nu stiu daca au vre-o influenta.dr.Sarafoleanu mi-a recomandat LUIVAC
0
29-03-2010, ora 18:16
Cristian_dan
Nu este medic/terapeut
Cristian_dan
Buna ziua Domnule doctor, am si eu o problema cu nasul, ma doare foarte tare in interiorul nasului spre gura, am secretii de flegma galbena si alba, ma ustura nasu foarte tare dimineatza si seara, si cateodata ma ustura zile intregi fara oprire, acum ma ustura de 3 zile fara incetare mai ales seara si am nasu tot timpu infundat, tot timpu am o nara infundata, cand se desfunda una se infunda cealalta, am aceasta problema de vreo 4-5 ani de zile, am fost la diversi medici orl, am avut stafilococ in nas si am fost diagnosticat cu sinuzita am facut tratament, mia iesit stafilococ negativ iar orl-istu mia spus k nu mai am sinuzita, dar sintomele mi-au ramas la fel ca cele prezentate mai sus, pot sa zic ca tratamentele nu au avut nici un efect, nici nu mai stiu ce sa fac, Am nasu inflamat, Infundat si cu secretii galbena si albe, nasu nu mi se desfunda nici cu picaturi(nu am deviatie de sept). Nici nu imi mai vine sa merg la doctori, pt k nu sa rezolva nimic, VA ROG SA MA AJUTATI, DACA IMI PUTETI SPUNE DESPRE CE AR PUTEA FII VORBA, SAU DAK IMI PUTETI RECOMANDA NISTE MEDICAMENT, SAU UN TRATAMENT NATURIST CEVA, VA ROG MULT!!!! SUNT DISPERAT
0
29-03-2010, ora 21:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faceti o radiografie SAF si o trimiteti pe adresa mea de pe hotmail.
este important sa stim ce fel de sinuzita este !!!
de unde sunteti ?
0
29-03-2010, ora 21:52
Cristian_dan
Nu este medic/terapeut
Cristian_dan
Sunt din Onesti, jud Bacau, Unii medici mi-au spus k nu am sinuzita pt ca la sinuzita te doare capu deasupra ochilor, pe mine nu ma doare capu, ma deranjeaza foarte tare nasul, ma ustura il am inflamat si infundant si secretii de culoare galbuie pe care ma chinui sa o expectorez, de cele mai multe ori nu pot sa-i elimin pe nas ci trebuie sa trag in gura si apoi sa scuip, lucru foarte incomod si cu dureri. Am fost la mai multi medici dar fara rezultat.
0
30-03-2010, ora 07:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Imi pare rau de acei medici care se rezuma la un singur simptom pentru a confirma sau infirma sinuzita.
Numai radiografia SAF.. sau tomografia.. o sa arate ce aveti in sinus, si cat de grav este. !
0
24-12-2010, ora 09:43
dana pintilie
Nu este medic/terapeut
dana pintilie
Buna ziua,
Copilului meu de 5 ani i-a fost depistat stafilococ auriu la exudatul nazal.Conform antibiogramei m-i s-a recomandat aerosol cu 1 ml gentamicina+3 ml ser+1ml dexametazona de 2 ori pe zi, 10 zile.Am vazut pe forum ca recomandati evitarea pe cat posibil a gentamicinei.Avand in vedere ca la ac substanta este sensibil stafilococul si facem doar aerosol(nu injectabil) si alta varianta nu mi-a fost oferita de medic(dupa antibiograma), ce imi puteti recomanda?Am preferat gentamicina aerosol(care actioneaza doar local, unde e prezent stafilococul)in locul Klacidului(tot dupa antibiograma) pe cale interna care stim ca afecteaza mai multe zone.Am recurs la gentamicina pt ca i-am pus anterior si picaturi de ciplox in nas(tot conform antibiogramei) si nu au avut efect.
Astept un raspuns de la dvs ca sa putem incepe tratamentul.
Multumesc mult
0
24-12-2010, ora 09:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. puteti face aerosoli fara grija
0
06-02-2011, ora 20:45
Maya O.
Nu este medic/terapeut
Maya O.
Buna seara!Am 19 ani si o problema care imi seaca puterile pur si simplu..in fiecare zi am flegme de culoare alba, galbena si verzuie cateodata pare o secretie coapta verzuie iar in unele zile elimin si f putin sange deschis la culoare o data cu flegma.Imi vine sa vomit de la ea, am de cel putin 3-4 ori pe zi..Ce cauza ar putea fi?Am avut bronsite si o pneumonie tratae toate si mentionez k nu tusesc.Mi-am facut si radiografie pulmonara si a iesit doar o raceala pe caile respiratorii cam acum un an, mentionez k de cel putin 2 ani am flegmele astea dar se intensifica in timp din cate am observat.Ar putea fi de la sinuzita?Ce analize sa imi fac?Sunt din Deva.Si sangerari nazale am dese cu putin sange in secretia nazala.Astept un raspuns urgent, char as avea mare nevoie:(:(Stima
0
07-02-2011, ora 10:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o radiografie SAF. si consult ORL
0
10-02-2011, ora 08:59
Pity 77
Nu este medic/terapeut
Pity 77
Buna ziua! Am si eu o problema de care ma chinuie de cativa ani.imi curge nasul aproape tot timpul, un lichid incolor, uneori stranut de mai multe ori, cand dorm cu fata in sus sforai.Am fost la Spitalul militar de la Iasi unde am fost diagnosticat cu Rinosinuzita frontala cronica catarala, DSN cu tulburari functionale, Rinita vasomotorie si sindrom dislipidemic.Intrebarea mea este ce tratament sa urmez sau remedii naturiste pentru a nu imi mai curge nasul tot timpul?
0
10-02-2011, ora 09:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ai facut radiografie SAF ?
0
10-02-2011, ora 17:39
Pity 77
Nu este medic/terapeut
Pity 77
Da, am facut si mi-a iesit si deviatie de sept, poate sa imi curga nasul acel lichid incolor aproape tot timpul, din cauza deviatiei de sept ?Deviatia de sept nu ma deranjeaza estetic vorbind, intrucat e foarte putin vizibila, ceea ce ma deranjeaza e ca imi curge nasul tot timpul.E necesara neaparat operatia de deviatie de sept sau sunt si alte tratamente pentru a scapa de acest disconfort ?
0
10-02-2011, ora 18:45
silvianem
Nu este medic/terapeut
silvianem
Buna seara. Am o problema chinuitoare, pe 9 noiembrie 2010 am fost operata de cornete nazale prin metoda cu radiofrecventa combinata cu metota laparoscopica, de atunci sunt 3 luni de cand am mereu secretii transparente si verzui care imi curg mereu din nas in gat si ma fac sa inghit tot timpul. Secretiile sunt foarte vascoase si uneori ma innec cu ele si nu pot respira, am multe nopti nedormite din aceasta cauza, pur si simplu mi-e foarte greu asa. Mi-a gasit acum o luna stafilococ auriu si mi s-a spus ca e sensibil la oxacilina, cand am luat oxacilina am facut soc anafilactic - a fost groaznic. Am luat tratament cu picaturi cu ciloxan (ciprofloxacina) si bioparox.. Pentru 2 saptamani mi-a trecut apoi a luat-o de la capat. La analiza acum nu mi-a mai iesit decat flora normala. A spus medicul ca nu mai stie ce sa-mi faca. Cand imi spal nasul cu cu Sterimar secretiile devin si mai abundente, majoritatea sunt transparente si vascoase si din cand in cand verzui. Va rog din suflet sa ma ajutati, nu stiu ce as mai putea sa fac. Sunt din Iasi si am 47 ani. Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns
73 comentarii 1 23 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  • Amețeala - cele mai frecvente cauze
  • Cum tratezi amețeala (vertijul, amețelile frecvente)
  • Legătura dintre amețeală și COVID-19: unul din zece pacienți infectați cu virusul SARS-CoV-2 prezintă amețeală
  • Ameţeli în timpul somnului (înainte să adormi) - cauze posibile
  • Terapia fizică poate scădea riscul de accidentare cazată de amețeală
  • Amețeala - un simptom asiciat cu un risc crescut de deces
  •