epilepsie ori cu totul altceva?

12-05-2015
irinel grigore
Nu este medic/terapeut
irinel grigore
buna ziua, fetita noastra de aproape 6 anisori a avut conform medicilor o criza epileptica[anul trecut]mentionez ca episodul s'a petrecut la orele amiezii in timp ce dormea.mai exact fetita s'a trzit cu o parte a corpului rigida, gurita stramba, necooperanta.a durat circa 20 sec.ulterior si'a revenit dar a fost foarte agitata si avomitat mult.am ajuns la urgente i s'a facut eeg, iesind modificari de unde.am facut mai apoi un rmn fara modificari.am continuat cu eeg in timpul somnului, rezultat ok.a urmat inca unul la cateva luni, rezultat ok.va rog ajutati'ne noi locuim in italia si exista o oarecare bariera lingvistica intre noi si medici, ieri s'a petrecut ceva oarecum asemanator'doar pt 4, 5 sec, mentionez ca doar in timp ce doarme se petrec aceste episoade.s'a trezit in fundulet cu senzatie de voma, sufocare, avand gurita putin stramba, repet pt cateva sec doar, apoi revenindusi.ce se intampla, de ce doar la orele amiezii?sa fie altceva?mentionez ca este un copil pe cat de sensibil, pe atat de energic.va rog, nelamurirea noastra, de ce se intampla in timpul somnului insotit de senzatie de voma.copilului nu i sa prescris medicatie deoare ce au considerat ca episoadele au fost extrem de rare.mentionez ca are un somn foarte agitat noapte de noapte.are vreo legatura faptul ca in aceeasi zi a suferit o sperietura destul de mare din cauza unui caine.medicii de aici considera ca nu are epilepsie totusi.va rog ajutati'ne cu un sfat, credem totusi ca din pacate sunt si alti parinti care au trecut prin asa ceva.doamne ajuta
4 comentarii
0
13-05-2015, ora 17:25
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu o poate aduce un parinte la Sectia de Neurologie Pediatrica a Spitalului Obregia Bucuresti ?
0
13-05-2015, ora 17:27
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Am trimis mesajul dv. unui medic psihiatru din Romania.
Va trimit raspunsul cand il primesc.
0
13-05-2015, ora 22:11
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
Cred ca atitudinea medicilor care au consultat copilul este pentru moment corecta.Banuiesc ca si un medic pediatru a vazut copilul si nu a gasit motiv de ingrijorare.Puteti folosi zi de zi ceaiul de tei pentru hidratare, este un sedativ natural.Succes!
0
15-05-2015, ora 07:01
irinel grigore
Nu este medic/terapeut
irinel grigore
cu stima si recunostinta multumim pt raspunsuri.doamne ajuta
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul