Colon iritabil/Boala Chron sau altceva mai grav?

14-05-2019
Alexa2894
Nu este medic/terapeut
Alexa2894
De mai mulți ani, vreo 3-4 mă confrunt cu niște probleme digestive care apar și dispar de mai multe ori pe an. La început aveam crampe ușoare de la anumite alimente, iar acum am ajuns sa scot cam 80% dintre alimentele pe care le mancam din meniu datorita felului in care ma simt dupa ce le mananc.
Am facut zeci de ecografii, TOATE PERFECTE, analize de sange (chiar acum 3 saptamani), PERFECTE, am fost la 3 gastroenterologi pana acum.
Cu toate astea am niste dureri ingrozitoare in burta dupa ce mananac, dimineata, seara, aproape tot timpul, de trei ori am ajuns la urgenta cu o durere imensa in partea stanga jos, simteam ca imi crapa colonul, aparuta dupa ce am mancat, nu au gasit nimic in neregula insa la spital.
Am incercat toate tratamentele posibile pentru colon iritabil, unele m-au ajutat pentru o perioada scurta de timp altele nu.
Problema este ca de aproximativ o luna ma simt extrem de rau, constipatie, balonare, dureri in burta non stop, in abdomenul inferior (stomacul nu ma doare niciodata si nici nu simt nimic in partea de sus a abdomenului, doar jos), gaze, si mai nou, un lichid ciudat la defecatie, plus mucus in scaun pe care il am de mult timp, insa acest lichid galben-portocaliu deschis nu a fost prezent pana acum.
Sunt disperata si nu stiu la ce medic sa mai merg, sau ce sa fac.
Va rog sa-mi recomandati un medic, tratament, orice.
Multumesc!

*Doi gastroenterologi la care am fost mi-au spus ca am colon iritabil, unul nu.*
5 comentarii
0
15-05-2019, ora 08:57
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Ar trebui sa faceti o colonoscopie.
0
20-05-2019, ora 22:23
Alexa2894
Nu este medic/terapeut
Alexa2894
Mi s-a recomandat să fac o colonoscopie si de unul dintre medicii la care am fost, insa sincer ma ingrozeste ideea, alta varianta mai "usoara" de diagnosticare si afarea problemei pe care o am nu exista?
Dvs ce parere aveti am colon iritabil? Credeti ca e altceva?
Cum se poate diferentia colonul iritabil de boala chron sau alte boli mai grave?
0
21-05-2019, ora 07:57
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Diferentierea nu o poate face decat colonoscopia, sau varianta mai usoara - colono CT.
0
09-06-2019, ora 12:49
Ellyss
Nu este medic/terapeut
Ellyss
Bună ziua! Sunt diagnosticarea cu boala Crohn din anul 2009. Imi puteti spune dacă pot beneficia de o pensie de boala sau handicap? De 3 ani stau doar in casa, sunt dependenta de toaleta, pe lângă crizele frecvente. Am si TAB din anul 2010, cu două tentative de suicid in ultimul an. In ambele tentative am fost in comă nespecificata si stop cardio- respirator. Astept un răspuns de la dumneavoastra. Vă mulțumesc!
0
09-06-2019, ora 13:20
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
TAB ?
Nu stiu daca puteti beneficia de pensie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: