De 2 saptamani ia Xanax si nu se simte bine deloc | Forumul Medical ROmedic

De 2 saptamani ia Xanax si nu se simte bine deloc

51 comentarii 1 2
0
11-09-2009, ora 10:37
head1
Nu este medic/terapeut
head1
nu am vazut la nimeni, printre simptome, senzatia de nod in gat si in cosul pieptului, o stare de neliniste al stomacului.ca de exemplu o bolboroseala zgomotoasa.sau o senzatie ciudata fara hiperaciditate, suportabila.si nu le am tot timpul.am avut anxietate din 2008 aprilie...am facut tratament cu xeroxat o pastila pe zi dimineata.si o data sau de doua ori pe luna am mai luat prazolex de 0, 25mg cand aveam o stare de neliniste fara sa o las sa se accentueze.mai am puseuri la o saptamana doua dar autosugestia cu ganduri pozitive dau rezultate mai bune...mai fac la o perioada de cateva luni o cura cu vitamine ulei de somon, magneziu...ceai de sunatoare.cu optimism se poate scapa de anxietate, care este o tulburare si se afla la marginea psihiatriei...nu este o boala.
0
27-01-2010, ora 18:11
lungu robert
Nu este medic/terapeut
lungu robert
Salutare tuturor, nici nu stiu cum sa incep, se intampla acum3 saptamani dupa o cearta mai aprinsa cu unul dintre parintii mei si o imagine a unui baiat care a suferit in fata mea o criza de spazmofilie, mi-au demoralizat si "depunctat"psihic incat am facut un atac de panica, cel putin asa au spus neurologii si psihiatrul..., asa dintr-o data a venit totul, ameteala, un val de caldura din degetele de la pitioare pana in varful capului, respiratie redusa la jumatate decat ce-a normala si apoi stare de ameateala(parca a-si fi baut ceva), am luat 2 fiole de calciu gluconic, mi-am revenit din starea de lesin dar eram ametit si imi era somn.am ajuns la spitalul militar seara unde mi sau facut cateva investigatii, fara sa ma puna la vreun aparat, EKG, TOMOGRAF, etc., mi-au dat LECITINA C, OMERAN, MAGNE B6, BILOBIL, iar psihiatrul mi-a dat COAXIL 3 pe zi, ma simteam obosit si imi era frica sa ies din casa, am stat 1 saptamana cu tratamentul medicamentuos iar acum am renuntat la coaxil de 2 zile, este mult mai bine, nu am iesit din casa 2 saptamani, pana ieri cand am fost la facultate, la cumparaturi in acelasi magazin unde am asistat neputincios la scena cu spazmofilia, imi era un pic teama de acel loc, dar a trecut...in concluzie cred ca dak gandesti pozitiv si atunci cand este pe cale sa se produca un alt atac stai calm si iti spui singur"nu am nimic, este imaginara toata treaba" treci usor peste...astazi am fost iarasi la spital sa imi fac totusi analize mai amanuntite, am facut programare pt maine dimineata, o sa va spun exact ce imi vor spune doctorii maine..pana atunci sa fiti sanatosi ! Robert, Bucuresti.
0
28-01-2010, ora 17:58
lungu robert
Nu este medic/terapeut
lungu robert
NOTA 10 CU FELICITARI PT "IONITA", ARE DREPTATE IN TOT CE SPUNE EL, SI EU AM RENUNTAT LA COAXIL DE 3 ZILE SI AM REUSIT SA IES DIN CASA NU MAI SUNT AMETIT NU MAI DORM MULT, BEAU CEAIURI CALMANTE SI APA MULTA...SA ELIMIN TOXINELE DE TOT SI MA AUTOCONTROLEZ.DECAT SA DATI BANII UNUI PSIHIATRU SAU IN ALTA PARTE PE TOT FELUL DE MEDICAMENTE MAI BINE VA DUCETI LA UN MASAJ, REFLEXOTERAPIE, ETC, SANATATE TUTUROR !!
0
11-02-2010, ora 22:10
puiu_mamii
Nu este medic/terapeut
puiu_mamii
ma numesc elena am 36 de ani am avut f multe prbl cu sotul in anii trecuti era sa ajungem la divort avem o fetita de 12 ani a fost plecat sotul de acasa cand vroiam sa divortez.a plecat in strainatate ca avea pe cineva acolo.vb f rar la tel si atunci mai mult ne certam.dupa 2 ani si jumatate si-a adus aminte de noi si a venit acasa.nu mai e ca inainte dar acum cand imi aduc eu aminte de tot ce mi-a fact imi vine sa plang si acum mai rau am o durere in piept oftez tot timpul si nu pot respira ma tine cave ca o gheara.nu am glanda ca mi-am facut analizele.am fost la dr si mi-a dat pastile pt tensiune ca am prbl si cu inima si acum mi-.a mai dat bilobil si xanax am inceput sa iau xanax 0, 25 cate 1 pe seara asta seara am luat a treia pastila.imi e teama sa nu devin dependenta dar nu pot respirasi ma tine rau in piept dati-mi un sfat -*


(*modificat de administrator)
0
13-11-2010, ora 21:37
crisan_anka
Nu este medic/terapeut
crisan_anka
buna acum miam facut si eu cont .ma intereseaza si pe mine problema care vad ca o au mai multe persoane adica AXIETATEA si problemele ei adica ce urmari are aceast boala pe care o am si eu de am decoperit-o acum 1 an Nu am fost la un medic psiholog ci la un medic care face biorezonanta si el mia spus de aceasta boala am tratat-o cu neglijenta nu iam dat importanta de fapt dar acum simt ca am ajuns la capatul puterilor.Vreau sa consult un medic psiholog dar nu stiu daca la noi in oras este asea ceva sant din zalau, pt copi stiu ca este dar nu da consultati si la adulti am intrebat pe cineva si mia spus de medicii psihiatri la care nu vreau sa ma duc daca cineva poate sa imi recomande cineva vreun medic la noi in oras ias multum, i foarte mult as vrea sa fac un tratament pt asea ceva pt ca nu mai rezist am doua fetite cea mare de 10 ani si pitica de 3 ani jumate pe care le cresc singura pt ca sotul meu este plecat in strainatate si vine acasa o data la trei luni eu cred ca singuratatea ma adus in pragul disperari nu am un cerc de prietene cu care sa conversez ceea ce ma face sa ma simt din ce in ce mai singura si obosita de rutina zilnica pe care o fac
0
06-03-2011, ora 19:20
adriana.val
Nu este medic/terapeut
adriana.val
buna!ma numesc adriana si sunt anxioasa.imi este foarte geu pentru ca inainte aveam o viata foarte activa...pana cand am trait o experienta mai grea pentru mine..prietena mea cea mai buna s-a rasturnat cu atv-ul si eu am gasito!!!atunci am incercat sa fiu puternica dar mai tarziu mau lasat fortele.au fost niste ore cumplit de grele ea nu se putea ridica de pe pamant(avea fractura de bazin si de umar)dar noi nu stiam de ce...am chemat ambulanta care a venit dupa trei ore...si tot asa...acum ea este bine, merge, dar eu nu imi pot reveni.la cel mai mic zgomot ma sperii, can ies in oras am un nod in gat si simt ca ma sufoc, in capul meu este tot timpul daca mi se face rau ce ma fac...desi sunt cu prietenii...medicamente iau calciu, magneziu, eurovita vitamine si distonocalm.Am mai luat si vagostabyl si tiroidin timp de o luna prescris de medic.
Nu stiu ce sa mai fac !!va rog ajutatima!vreau sa fiu ca inainte distractive, vesela!Va multumesc anticipat!
0
11-05-2011, ora 15:32
Superlativizat
Nu este medic/terapeut
Superlativizat
si eu sufar de aceeasi boala...
se poate muri din asa ceva??? ca au noaptea am mereu senzatia asta mi'e frica... tresar in somn..inima parca nu mai bate cum trebuie:(:(
vreau sa stiu daca se poate muri din asa ceva:|:|
0
15-05-2011, ora 13:58
Alessandra M
Nu este medic/terapeut
Alessandra M
Nu se moare din asa ceva...nu mai fiti atat de speriati..si eu trec printr-o perioasa asemanatoare...curaj..trebuie sa infruntati totul..nu fugiti de lupta...la un moment dat toate astea vor ramane in urma...ganditi-va ca este urmarea a ceea ce ati trait in trecut..probleme care v-au afectat si acum isi contureaza forma groaznica...totul depinde de voi..medicamentele nu fac decat sa va adoarma..si sa fiti ca legumele...imi pare rau sa zic asta...insa asa e...psihoterapia ajuta mult..eu asta fac.am facut pana acum doar 2 sedinte..si dupa cum se vede increderea in mine e tot mai mare..sanatate multa..si nu uitati...puterea e in voi!!!
0
30-05-2011, ora 01:11
involver
Nu este medic/terapeut
involver
De anxietate scapi singur. Medicamentele doar cumpara timpul necesar pentru a putea realiza cu ce te confrunti si pentru a gasi metoda de a invinge.
0
21-10-2011, ora 11:28
Dasa
Nu este medic/terapeut
Dasa
imi poate spune cineva care este cauza care provoaca aceasta boala- anxietatea? Este cineva care s -a tratat definitiv?Va multumesc!
0
20-02-2012, ora 19:22
Psiholog Adina Demian
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Adina Demian
Buna seara tuturor,

Anxietatea este o tulburare psihica, care insa nu are sub nicio forma ca si consecinta moartea.
Aceasta tulburare este definita ca fiind "frica fara un pericol real". Frica este o reactie emotionala normala si constructiva a organismului, atunci cand ne paste un pericol real, de ex. daca fuge cineva dupa mine ca sa imi fure geanta. Frica mea din aceasta situatie, e perfect normala, ma va ajuta sa alerg, sa cer ajutor, sa ma apar, adica frica ma poate ajuta sa scap nevatamat si nepradat.
Atunci cand insa nu exista un pericol real pentru mine: nu exista cineva sau ceva in realitate care sa ma ameninte, sa ma agreseze, dar mie mi-e frica, e foarte probabil sa fie vorba despre anxietate.
Din punct de vedere psihologic, cauza acestei stari de anxietate de cele mai multe ori, este data de felul nostru dezadaptativ, irational, de a gandi in termeni catastrofali, in termeni de scenarii negative, in termeni de cerinte absurde si absolutiste, etc.
Da, anxietatea este o tulburare psihica tratabila in procent de 100%, daca apelezi la ajutorul de specialitate adecvat si daca il urmezi conform recomandarilor.
Psihoterapia cognitiv- comportamentala este una dintre formele de tratament cele mai eficiente in tratarea tulburarilor de anxietate.

Va doresc mult succes, echilibru interior, armonie si zile senine!
0
21-02-2012, ora 15:23
Cheyenne
Nu este medic/terapeut
Cheyenne
Cert este lucrul ca NU se moare de la anxietate. De obicei, daca aveti si atacuri de panica, incercati sa va mentineti calmul, chiar daca este foarte greu. De exemplu, concentrati-va asupra respiratiei dumneavoastra, in sensul sa respirati adanc, inspiri, expiri. Poate sa va ajute cumva.
Eu personal, odata ce a rasarit iar soarele afara, am deschis geamurile dupa ce am venit de la scoala si simt o bucurie in suflet, cand vad ca totul a revenit la normal. Cei care sufera de anxietate din motive de izolare, cel mai bine este sa iesiti la o plimbarica, sa comunicati deschis cu oricine si sa nu bagati in seama nimicurile.
Anxietatea, spre orice alta boala infectioasa, spre exemplu, se poate trata de catre propria persoana si odata reusind asta, deveniti si mai puternici psihic.
Multa sanatate.
0
06-03-2012, ora 21:39
ioana_bc
Nu este medic/terapeut
ioana_bc
Va rog sa-mi dati un sfat si mie!Sufar de depresie anxioasa am o frica teribila aproape de orice satu f mult in casa din cauza asta si merg doar insotita si am luat pana acum rivotril.bromazepam, zyprexa si tot ma simt rau.Am fost la o doctorita sa-mi schimbe tratamentul si mi-a dat anxiar sa iau dimineata si seara daca stie cineva de acest medicament sa-mi spuna ceva.Vreau sa spun ca doctorii de aici in loc sa te incurajeze iti mai vb si urat si ma simt f deprimata, depresiva.astept sfaturi de la voi.
0
07-03-2012, ora 12:38
Psiholog Adina Demian
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Adina Demian
Buna ioana_bc,
Imi pare rau sa aud ca te confrunti cu aceasta tulburare! Cred ca poate fi foarte neplacuta si chinuitoare pentru tine!
De cat timp te confrunti cu aceasta dificultate? Diagnosticul de depresie anxioasa ti l-a pus un medic psihiatru?
Cum se manifesta aceasta frica de aproape orice, in cazul tau?
Din cate stiu eu, anxiarul este un medicament eficient in tratarile starilor de anxietate, este un anxiolitic, insa iti recomand sa-l iei doar in urma recomandarii medicului si asa cum el iti prescrie. Daca te confrunti cu o perioada de cateva zile pana in 2, maxim 3 saptamani cu stari mai neplacute decat inainte sa iei medicatia, nu te ingrijora, aceste efecte sunt normale, pana se adpateaza complet organismul cu medicatia.
Pe langa medicatie, ai apelat si la tratamentul psihoterapeutic? Mai exact la sedinte de psihoterapie cu un psihoterapeut?
Daca nu, iti recomand cu incredere sa apelezi la acest ajutor. In dificultatile cu care tu te confrunti, psihoterapia de orientare cognitiv- comportamentala, poate fi foarte eficienta.

Multa sanatate, liniste, seninatate si echilibru interior, iti doresc!
0
06-08-2012, ora 22:08
ioana_bc
Nu este medic/terapeut
ioana_bc
Buna !as vrea sa stiu si eu daca un medic homeopat m-ar ajuta sufar de depresie anxioasa am mai scris pe acest forum si m-ar ajuta mult daca as vorbi cu mai multe persoane despre asta.Eu iau acum rivotril, bromazepam, zyprexa.poate imi recomandati si altceva dar in special ma intereseaza homeopat si daca stiti ce medicamente.Multumesc
0
15-09-2013, ora 23:21
ioana_bc
Nu este medic/terapeut
ioana_bc
Buna!as vrea sa va intreb si eu depre zyprexa injectabila mi-a recomandat un psihiatru in loc de pastile de 10 mg si imi este f frica sa fac injectia am inteles o data pe luna am o anxietate f puternica si nu merg decat insotita pe strada si cam oriunde ma simt cam rau si dimineata iau rivotril de 2mg un sfert si bromazepam in timpul zilei daca mi-e rau dar sincer nu mai stiu ce sa fac si ce medicamente sa iau.Mi s-a mai dat anxiar si am luat intr-o dim si pana seara aveam o anxietate mai puternica dar in cursul zilei pana dupa amiaza am fost ok.Va rog sa-mi dati niste sfaturi in legatura cu aceste medicamente si ce ar trebui sa mai fac.
0
04-06-2014, ora 09:44
dana1, 70
Nu este medic/terapeut
dana1, 70
Buna,
Nu cred ca un medicament (indiferant care ar fi el ) o sa te ajute.Trebuie sa iti schimbi gandirea si mai ales trebuie sa iti rezolvi simptomele.Daca nu iti va mai fi rau nu iti va mai fi nici frica. Atat de simplu este.Eu am rezolvat problema fara Xanax si isrs.In concluzie poti si tu
Cu drag,
Dana
0
04-06-2014, ora 18:31
madalina.popa
Nu este medic/terapeut
madalina.popa
Buna ziua,

Prietenul meu a suferit de anxietate generalizata acum 2 ani. Am incercat multe tratamente si cel mai rau a fost fapul ca acest diagnostic i-a fost pus tarziu...dupa ce a fost trata luni de zile cu pastile penru stomac si inima.. A incercat mai multe tratamente pentru anxietate dar cel care a dat roade a fost Anxiar si Arketis.Nu tote pastilele sunt bune pentru toate persoanele. A mentinut o perioada tratamentul si i-a facut foarte bine.
Noi am contactat-o pe Doamna doctor Alina Mitrache - spitalul Universitar. O doamna doctor foarte buna, calm, draguta.
In speranta ca va poate ajuta postul meu, daca tratamentul nu va este cel bun.
Dumnezeu sa va ajute !
0
25-07-2014, ora 13:58
Psiholog Gabriel Pîrvan
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Gabriel Pîrvan
Buna ziua,

Doamna Madalina, pentru anxietate generalizata fara cauze medicale tratamentul psihiatric e mai eficient daca se urmeaza in paralel si sedinte de psihoterapie.
Psihoterapia cognitiv-comportamentala e o abordare cu eficienta dovedita stiintific in tratarea tulburarilor de anxietate(anxietatea generalizata, fobiile specifice, atacul de panica, fobia sociala, stresul posttraumatic, manifestarile obsesiv-compulsive)
In unele cazuri, anxietatea apare ca urmare a unor atitudini, convingeri, credinte disfunctionale fata de noi insine, fata de lume, fata de viata etc.
Psihoterapia actioneaza exact asupra acestor aspecte, fapt greu de realizat de catre medicamente sau ceaiuri.

Toate cele bune!
0
30-11-2018, ora 21:24
glamy
Nu este medic/terapeut
glamy
Buna seara! Si eu ma confrunt de ani de zile cu sindrom depresiv anxios.inainte sa nasc le.mai controlam singura, insa dupa nastere a trebuit sa medicamente caci nu mi mai reveneam. Am luat vreun an dupa care am intrerupt. La 6 luni fix de la imtrerupere am cazut intr o anxietate si depresie grava...nu mai.mancam nu mai faceam nimic de frica...a fost groaznic...am reluat iar tratamentul..din pacate.si de atunci tot asa de cate ori am.incercat sa l las m au luat mai rau starile.acum iar incerc sa renunt la ele de vreo 3 saptamnai dupa ce le am redus treptat dar deja ma simt oribil...am o frica generalizata..ma trezesc cu ea ma culc cu ea...simt o apasare pe suflet as plange as fugi.simt ca nu mi gasesc linistea deloc in nimic din ce fac...nu stiu ce sa fac sa le iau din nou sau sa incerc sa mai rezist asa...am inceput intre timp sa iau fitosenin pe baza de sunatoare nu stiu daca o avea vreun efect...m ar ajuta putina incurajare din partea voastra...am o fetita de creacut si nu vreau sa fie afectata de starile mele :((
0
09-12-2018, ora 13:26
CM07
Nu este medic/terapeut
CM07
Buna ziua. Dupa ce am citit aceste sfaturi si post uri oarecum pozitive, sunt curioasa cati dintre voi care ati scris, ati trecut peste si nu mai sunteti pe pastile ?
Astept cu nerabdare sa citesc povestile voastre in bine si cum v-ati redresat.
Adaugă un comentariu / răspuns
51 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Anxietatea È™i stresul cronic pot creÈ™te riscul dezvoltării tulburărilor psihiatrice
  • DependenÈ›a față de tehnologiile mobile a fost asociată cu depresia È™i anxietatea
  • Anxietatea poate influenÈ›a negativ luarea deciziilor
  • AplicaÈ›ia pentru smartphone care ar putea reduce anxietatea È™i depresia
  • Riscul de anxietate la mame, asociat cu utilizarea intensă a dispozitivelor electronice
  • Tinerii È™i femeile sunt mai predispuÈ™i la anxietate
  •