de vreo 2 luni, cind inghit saliva, simt cum urechile ca imi fac 'pleosc'

23-01-2013
Medy
Nu este medic/terapeut
Medy
Buna Ziua!
Am o problema, de acuma de vreo 2 luni, cind inghit saliva, simt cum urechile ca imi fac 'pleosc', o senzatie de parca as fi in avion, sau de parca as fi racita, dar intr-adevar nu sunt racita.
Azi am fost la ORL, si mi-a spalat ambele urechi de ceara, (fiind vorba despre un dop de ceara) si oricum continua sa simt aceasta senzatie, anume cind inghit. Medicul mi-a spus ca daca aceasta senzatie nu-mi trece peste o saptamina, sa ma duc si sa-mi fac frotiu.
Intrebarea mea este: poate fi aceasta senzatie o infectie in urechi? si daca, cind iti ia frotiul din urechi, este dureros?
Va multumesc mult.
6 comentarii
0
23-01-2013, ora 15:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu e de la ureche externa..si nu e cazul de frotiu
este problema de respiratie nazala sau de inflamatie in faringe si rinofaringe care ajunge la trompa lui eustache
cauti un cabinet ORL.. unde se fac endoscopii nazale si timpanograma.
0
23-01-2013, ora 15:58
Medy
Nu este medic/terapeut
Medy
Domnul Medic, Va Multumesc foarte mult! Voi lua in consideratie toate cele scrise de dvs. Toate cele bune.
0
23-01-2013, ora 16:24
Medy
Nu este medic/terapeut
Medy
Sa ma scuzati, ca va scriu de atitea ori. Dar mai am o intrebare, referitor la problema mea care v-am scris-o mai sus.
Dvs, mi-ati spus, ca este o problema nazala sau de inflamatie in faringe si rinofaringe. Si cred ca, aveti perfecta dreptate, fiindca la mine de ceva timp, se astupa nasul, cu toate ca nu am nimic, si apoi revine peste citeva minute la normal (de vreo 8 luni). Va rog frumos, intrebarea mea este: aceasta senzatie din ureche pe care o am la inghitire "pleosc" nu este nimic ceva grav? si este nevoie de tratament, anume la urechi sau nas, faringe si rinofaringe?
Va rog foarte mult, daca puteti sa-mi raspunde-ti.
Va multumesc mult.
0
23-01-2013, ora 20:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cauta pe forum...
catar tubar.., otita seroasa... rinita cronica
si o sa gasesti mii de sfaturi ce si cum se trateaza...
investigatiile la orl...sunt obligatorii
0
23-01-2013, ora 20:38
Medy
Nu este medic/terapeut
Medy
Va multumesc mult.
0
23-02-2013, ora 11:54
Medy
Nu este medic/terapeut
Medy
Buna ziua!
Am dat frotiul din urechi, si mi-a gasit stafilococ saprophyticus si corynebacterium, am mai trecut si audiograma, la audiograma a aratat ca auzul este in limitele normei. Medicul pt acestea 2 infectii mi-a prescris Ciprofloxacina (ciprinol) sa-mi picur 7 zile, de 2 ori pe zi, cite 3-4 picaturi in fiecare ureche, si pt nu a avea ciupearca de la antibiotec, mi-a dat sa-mi picura Dioxid, adica 2 zile cu antibiotic, o zi cu Dioxid, si asa mai departe.
Am fost pe la farmacii, si dioxidul numai este in vinzare. Intrebarea mea este, cu ce pot sa inlocuiesc dioxidul? si daca pot acest antibiotioc, sa nu-mi picur in urechi, ci sa-mi cumpar pastile, si sa-l inghit?
Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Implant cohlear: o nouă metodă de monitorizare ar putea ajuta la dezvoltarea unor implanturi mai performante
  •