Depresie insotita de atacuri de panica

03-02-2015
gr84gut
Nu este medic/terapeut
gr84gut
Buna ziua,
Ma numensc Daniel, am 31 ani si de la varsta de 25 ani ma confrunt cu una din cele mai des intalnite boli ale sec. 21. Depresie insotita de atacuri de panica.
Mentionez ca am consultat un medic din Giurgiu, (in anul 2010), si mi-a prescris Seroxat si Xanax (cate 0.5 mg) de 3 ori pe zi timp de 1 luna apoi am inceput sa reduc pana la eliminarea completa a xanaxului in timp de 2 luni.
Mentionez faptul ca m-am simtit excelent timp de 4 ani pana ce impreuna cu medicul in cauza am hotarat sa renunt complet (evident degresiv) la seroxat, acest lucru intamplansu-se in iunie 2014.
Totul a fost bine pana acum 3 saptamani cand au reaparut aceleasi simptome ca la inceput. Arevenit la medic si mi-a prescris Cipralex 5 mg - 7 zile apoi 10 mg inca timp de 20 zile pana la urmatorul consult, si Xanax cu aceeasi administrare mentionata anterior. Medicul mi-a vorbit si de efectele secundare temporare in prima faza a administrarii. Ideea e ca dorm foarte mult, am o stare de letargie totala, si am momente cand simt ca imi plezneste ceva dupa ceafa ca si cum as avea tensiunea 20 si transpir abundent. Mentionez ca starea mea s-a mai imbunatatit putin in sensul ca am inceput sa vad lucrurile putin mai pozitiv, iar atacurile de panica sunt ceva mai rare si de intensitate mai scazuta.
Si acum intrebarile mele sunt urmatoarele:
1 - A mai primit cineva acest tratament si a avut rezultate?
2 - A mai avut cineva aceste simptome in prima parte a tratamentului si dupa aceea lucrurile s-au schimbat in bine si tratamentul a avut rezultate? pentru ca sunt putin descurajat ca starile amintite cel putin de cand am marit doza de la 5 la 10 mg sunt din ce in ce mai puternice si dese ceea ce ma face sa cred ca poate organismul meu nu tolereaza escitalopramul.
Va multumesc si astept raspunsurile voastre.
16 comentarii
0
03-02-2015, ora 17:58
Rasfat
Nu este medic/terapeut
Rasfat
Eu am doua experiente cu Cypralex. Asta vara am luat 4 zile cate 1/4/5mg si anxiar si a cincea zi 1/2 si am avut o anxietate atat de puternica i, incat medicul mi l-a scos din medicatie.
Acum 2 saptamani un alt medic a zis sa incercam iarasi Cypralexul si am simtit ca mor: tensiune oscilanta, venele de la membre umflate, transpiratii, insomnii si ganduri negre. Eu l-am luat timp de 10 zile si gata, iarasi mi-a fost scos din medicatie.
Asta a fost experienta mea, dar sunt persoane carora le-a mers f. bine cu Cypralex. Citeste topicul: "Pentru cei cu anxietate si atacuri de panica".
Eu nu suport AD-urile, asa ca poate experienta mea nu iti e de ajutor. Eu iau seara trittico, este un AD atipic, dar si de la el am transpiratii, palpitatii.
0
03-02-2015, ora 22:32
gr84gut
Nu este medic/terapeut
gr84gut
Mltumesc mult Rasfat. Astazi este a 12-a zi de cand iau Cipralex si cum am spus si in postul anterior din punct de vedere psihic se pare ca lucrurile ar merge pe un trend ascendent in conditiile in care si medicul si prospectul medicamentului indica faptul ca rezultate vizibile vor aparea dupa aprox. 20 - 30 zile. Intr-adevar si la mine la fel s-a manifestat in a 5-a sau a 6-a zi dupa cipralex am avut o noapte prin care nu doresc sa treaca nimeni, plina de atacuri de panica pana aproape de lesin si din urmatoarea zi am marit doza de Xeroxat la 2 mg pe zi in 3 prize. 1 mg - 05 - 05. De ieri de cand am inceput sa ma simt putin mai bine psihic am redus doza de xanax 05 - 05 - 05 si vad ca este ok. fara atacuri de panica si starea de spirit parca se imbunatateste.
Problema mea mare consta inca in starea puternica de letargie si somnolenta, ceva ameteli, lipsa poftei de mancare si in momentul asta am un gol in stomac cat China.
0
04-02-2015, ora 18:05
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ gr84gut

De ce nu te-o fi trecut doctorul tot pe Seroxat, cu care ai avut remisie, e o mare dilema pentru mine. Eu cu Seroxat m-am vindecat de Anxietate. Nu am mai luat medicamente pentru Anxietate de 7 ani. Ad-urile cum e Cipralexul tau pot da efecte secundare si 3 saptamani. Daca da mai mult decat atat, eu te sfatuiesc sa il schimbi.
0
04-02-2015, ora 18:43
dayana7
Nu este medic/terapeut
dayana7
cine stie despre eft? a incercat cineva? recomand!
0
05-02-2015, ora 13:41
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ dayana7

Eu am mers foarte bine pe Efectin, daca despre el este vorba, din start.
Am luat 6 luni. Am putut lucra.
E un medicament foarte bun.
Apoi mi-au aparut ca efecte secundare transpiratiile abundente si a trebuit sa il schimb cu Seroxat. Un an. Apoi mi-a trecut anxietatea. De 7 ani nu mai iau astfel de pastile pentru anxietate.

Fiecare avem datoria sa ne ingrijim sanatatea si sa inceercam toate antidepresivele care exista, pina il gasim pe cel care ni se potriveste.

Eu la boala mea care e mai complexa, am schimbat peste 60 de retete la viata mea in 20 de ani dar nu imi pare rau, pentru ca acum mi-am gasit antidepresivul (pt depresie) Fevarin cu care ma simt bine in combinatie cu celelalte medicamente pe care le iau. Totul este sa nu renunti si sa le iei pur si simplu la rand.

Nici un medic, oricat de bun ar fi, nu poate sa iti spuna 100 % ca nu vei avea efecte secundare cu un anumit medicament.

Efectinul a fost si la mine foarte bun.
0
05-02-2015, ora 17:46
dayana7
Nu este medic/terapeut
dayana7
nu, nu despre efectin este vb, eu vorbeam despre terapia EFT, despre echilibrarea energiilor si eliminarea emotiilor negative. este o teorie super. merita incercata, se stie relativ putin despre asta. citeste pe net despre EFT!
0
06-02-2015, ora 20:18
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ dayana7

Dupa ce ati facut sedintele de EFT, pe ce perioada exacta ati avut remisie de depresie si anxietate si nu ati luat nici un fel de tratament ?
0
07-02-2015, ora 12:41
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
@dayana - e un malpraxis major sa recomanzi terapie eft intr-o depresie severa insotita de risc suicidar.
de altfel din cate am observat pe net cei ce practica aceast pseudoterapie sunt departe de a-si face probleme de etica intrucat o promoveaza ca fiind psihoterapie...ceea ce nu este in niciun caz. E la fel ca si cum, atunci cand ai dureri de burta ai merge la vrajitoarea Omida din sat in loc sa mergi la medicul de familie de acolo
0
08-02-2015, ora 14:39
mariuca_
Nu este medic/terapeut
mariuca_
Buna Daniel,

Eu am luat Cipralex si mi-a fost de mare ajutor. Au fost si la mine efecte secundare, aproximativ trei saptamani insa nu chiar cele mentionate de tine. La inceputul tratamentului am avut o stare de greata accentuata si o anxietate crescuta pe care am diminuat-o cu 1/2 pastila de Lexotan.

Am intrerupt prima data tratamentul peste aproximativ doi ani si l-am reluat dupa cateva luni pentru ca imi revenisera partial simptomele.

L-am intrerupt din nou peste cateva luni pentru ca efectul nu a mai fost deloc acelasi, asta s-a intamplat acum mai bine de sase luni si pentru moment sunt OK.
0
08-02-2015, ora 16:34
dayana7
Nu este medic/terapeut
dayana7
evident niciun psiholog nu va aprecia tehnica EFT ca fiind eficienta, dar chiar este, ESTE! pt. clara - imi cer scuze, dar daca te documentezi mai bine, vei vedea ca nu sti prea multe despre boala ta! sigur, am luat si tratament cu serlift trei ani, nu exista dependenta absolut deloc, dupa trei ani am diminuat pana la incetare definitiva fra nici o dependenta. e super sa fii iar bine... si terapia eft chiar da rezultae dar psihoterapeutii nu vor recomanda asta pt ca pierd pacienti, care nestiind despre ce e vorba (EFT)platesc bani grei la psiholog. efectul EFT apare la cateva zile sau o saptamana, doua, depinde de cat de veche e boala.
0
08-02-2015, ora 19:12
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
@dayana Chiar si potiunile miraculoase din vestul salbatic erau eficace la foarte multe persoane. La fel si in afectiunile psihice exista diverse solutii ce vor functiona in anumite cazuri iar asta nu e un lucru rau. Devine insa complet neadecvat atunci cand aceste solutii sunt propuse pentru tratarea unor cazuri severe.
La fel de neadecvat este si a vinde EFT ca fiind psihoterapie. Este ca si atunci cand cineva care nu are pregatire medicala ar face reclama pe net la un cabinet in care ar spune ca ofera servicii de 'medic de familie'

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata familiala & profesionala
0
08-02-2015, ora 22:35
gr84gut
Nu este medic/terapeut
gr84gut
Buna din nou,
Efectele secundare au continuat sa persiste si chiar sa creasca ca si intensitate, am mers din nou la medic si mi-a schimbat tratamentul, revenind la Seroxat si Sanax. Mi-a spus ca probabil eu sunt printre putinele persoane 1 - 1000 asa cum invoca si prospectul Cipralexului la care se manifesta aceste efecte secundare foarte pronuntat.
Schema a fost urmatoarea: Mi-a spus ca pot renunta imediat fara diminuare prealabila de doza a cipralexului, pentru ca eu luam doar cate 10 mg, sa iau doar xanax 3 zile pana s-ar elimina cea mai mare parte din corp a cipralexului avand in vedere doza mica si timpul scurt de administrare si dupa 3 zile sa incep cu cate o jumatate de pastila de Seroxat (20 mg) seara si sa imi controlez starile de anxietate si atacuri de panica din Xanax, sa il dozez in functie de necesitate.
Este a doua zi cand iau din nou Seroxat.
Va tin la curect cu evoluta mea.
Multumesc tuturor celor care au contribuit si vor contribui la acest topic.
0
16-02-2015, ora 12:18
gr84gut
Nu este medic/terapeut
gr84gut
Buna din nou,
Astazi este ptima zi de serviciu dupa 3 saptamani de stat acasa.
Vreau sa spun ca ma simt mult mai bine. Atacurile de panica aproape ca au disparut in totalitate, anxietatea este la cote mult, mult mai mici, astfel incat momentan imi permite sa imi vad de viata personala si profesionala si sper sa ma simt din ce in ce mai bine.
Se pare ca Seroxatul este tratamentul potrivit pentru mine. Inca din prima zi de cand am inceput sa iau (a doua oara, dupa cipralex) nu am resimtit niciun efect secundar sau sa amplifice starile de anxietate si atacuri de panica. Aatazi este a 10-a zi de cand iau Seroxat, in combinatie cu Xanax. Deja am redus Xanaxul la 1mg/ zi, o jumatate dimineata cand mai simt ceva stare de anxietate si seara inainte de culcare pt a avea un somn de calitate.
Dupa ce incepe sa isi intre in drepturi depline Seroxatul (20 - 30 zile) urmeaza sa renunt treptat si definitiv la Xanax.
Va tin la curent cu evolutia mea si sper ca acest topic sa foloseasca cuiva, cu probleme silimilare cu ale mele.
Zi frumoasa va doresc!!!
0
16-02-2015, ora 18:55
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Seroxatul este un medicament foarte bun.
Mie mi-a disparut complet anxietatea dupa un an de tratament cu el.
Ma bucur ca ati reusit.
0
23-02-2015, ora 11:12
gr84gut
Nu este medic/terapeut
gr84gut
Da Clara_p, acum psihic ma simt mult mai bine, nu ca inainte dar sunt pe un trend ascendent. Ideea este ca fizic ma simt foarte greoi, parca as avea o tona de greutati pe umeri si in special dimineata la trezire. Totodata din cand in cand transpir abundent sau am momente cand imi este destul de frig, asta in special dimineata dupa trezire, apoi in aproximativ o ora lucrurile revin la normal. Am vorbit din nou cu medicul si mi-a spus ca aceste stari vor disparea dupa aproximativ 5 saptamani de la incepeperea tratamentului, momentan eu am doar 16 zile.
Astept sa vad ce se intampla. Important e ca sunt pe picioare si pot merge la job insa randamentul este foarte scazut.
0
23-02-2015, ora 13:41
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ gr84gut

Transpiratiile pot fi efecte secundare de la tratament.
Cititi prospectul cu atentie.
Am avut si eu de la Efectin.
Avantajul a fost ca dupa 6 luni de Efectin si 12 de Seroxat anxietatea s-a retras si nu am mai facut niciodata tratament sustinut de circa 7 ani.
Merita sa continuati tratamentul.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Combinația între depresie și tulburări cognitive minore la vârstnici accelerează îmbătrânirea creierului
  • Stimularea magnetică îmbunătățește starea de spirit în cazul bolnavilor de depresie
  • Gazul ilariant, tratament pentru depresiile severe
  • Pericolele utilizării Facebook-ului
  • Terapia cognitiv-comportamentală pentru insomnia cronică
  • Medicamentul care ar putea trata depresia în mai puțin de 24 de ore
  • Depresia
  • Atacul de panică
  • Cum recunoști atacul de panică?
  •