despre crestere

48 comentarii 1 2
0
23-01-2011, ora 20:12
Growth-Flex
Nu este medic/terapeut
Growth-Flex
Intradevar cel mai bine ar fi sa consultati un medic endocrinolog. Chiar si fara parerea unui medic endocrinolog, pentru a stimula cresterea in inaltime trebuie sa duceti un stil de viata sanatos cu o dieta adecvata, respectarea orelor de somn si practicarea unui sport specific cum ar fi inotul sau baschetul. Va doresc mult succes -*! Numai bine!


(*modificat de administrator)
0
30-09-2011, ora 11:25
victoriu
Nu este medic/terapeut
victoriu
Salut!
Am 18 ani si am 1.65m, nu am crescut nici un cm de la 15 ani, fac sport, gimnastica dar nu am nici un rezultat, ce pot face pentru a creste macar citiva cm?.. Consultarea cu doctosul mi sa pare absurda,
0
13-10-2011, ora 19:43
Cristinelutzu
Nu este medic/terapeut
Cristinelutzu
Salut ! Am 13 ani si am o problema cu statura am sub 1, 6m si am intre 45-50 kg. As dori sfatulu unui medic in legatura cu ce as putea face sa cresc putin in inaltime.Multumesc!
0
17-04-2012, ora 14:27
raluu
Nu este medic/terapeut
raluu
Mr Nick.La 24 de ani mai pot creste in inaltime?Am 1, 63 si mai imi doresc sa cresc makr cativa centimetri.Am inteles k vitamina D3 este buna.Ce parere aveti?Imi puteti recomanda ceva?
Pentru inalt cum a crescut fica dumneavoastra dupa varsta de 24 de ani?
Multumesc!
0
27-04-2012, ora 22:29
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hristos a înviat!

@victoriu, dacă a vă consulta cu medicul vi se pare a fi ceva absurd, de ce activaţi pe un forum care se numeşte RoMEDIC? Consultarea cu medicul nu este deloc ceva absurd!
Dacă nu aţi mai crescut niciun centimentru de la vârsta de 15 ani, într-o proporţie de 99, 99% nu veţi mai creşte niciun centimetru nici după vârsta dv. actuală, de 18 ani. Înălţimea unui om este codificată genetic şi stimulată endocrinologic!
Sporturile recunoscute mondialmente pentru stimularea creşterii în înălţime sunt nataţia (înotul) şi baschetul!
Consultaţi un medic endocrinolog, eventual unul ortoped.
Dumnezeu să vă binecuvânteze!
Toate cele bune,
Mr. Nick
0
27-04-2012, ora 22:34
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hristos a înviat!

@Cristinelutzu, mai aveţi timp să creşteţi.
Totuşi, vă sfătuiesc să evitaţi sedentarismul, adică leneveala (faceţi cât mai mult sport, cu moderaţie, echilibrat), să NU fumaţi, să aveţi o alimentaţie cât de cât echilibrată, să vă hidrataţi corespunzător, să trăiţi în comuniune cu Dumnezeu şi să consultaţi un medic endocrinolog.
Mai multe despre alimentaţie puteţi citi accesând link-ul de mai jos:
http://forum.romedic.ro/prod/Ave%C5%A3i_cuno%C5%9Ftin%C5%A3e_despre
_alimentele_de_baz%C4%83_%C5%9Fi_v%C4%83_alimenta%C5%A3i_s%C4%
83n%C4%83tos?_059396.html

Dumnezeu să vă binecuvânteze!
Toate cele bune,
Mr. Nick
0
27-04-2012, ora 22:41
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hristos a înviat!

@raluu, de regulă, vârsta maximă până la care un organism uman poate creşte în înălţime este cea de 25 de ani. Teoretic, da, mai puteţi creşte în înălţime, pe cale naturală, pentru că aveţi 24 de ani ;) Practic, există probabilitatea substanţială să nu mai puteţi creşte deloc.
Vitamina D3 este deosebit de bună pentru promovarea şi întreţinerea sănătăţii sistemului osos şi sistemului imunitar. V-o puteţi administra, cu acordul medicului, în cantitate şi concentraţie prescrise individual, doar în combinaţie cu gluconat de calciu (eventual citrat de calciu) + magneziu + zinc + vitamina A, pentru a avea un efect optim de durată.
Vă recomand să faceţi sport, să aveţi o gândire centrată pe pozitivism şi să consultaţi un medic endocrinolog.

Dumnezeu să vă binecuvânteze!
Toate cele bune,
Mr. Nick
0
01-05-2012, ora 23:02
raluu
Nu este medic/terapeut
raluu
Calciu cu vitamina D3, magneziu, zinc si vitamina A, ar fii ok?dak le-as lua dupa prospect fara a apela la un medic?M-ar ajuta?Multumesc!
0
08-05-2012, ora 09:27
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hristos a înviat!

@raluu, calciu + vitamina D3 + magneziu + zinc + vitamina A, să vi le administraţi fără a apela la un medic, în conformitate cu instrucţiunile din prospectele aferente lor, din propria dv. iniţiativă??? Da, puteţi face acest lucru, asumându-vă responsabilitatea în totalitate, atât în cazul obţinerii unor efecte pozitive, cât şi în cazul experimentării unor efecte negative.
Consultaţi, totuşi, un medic!

Numai bine,
Mr. Nick
0
11-05-2012, ora 00:21
Alina333
Nu este medic/terapeut
Alina333
Buna. Sunt Alina si in urma cu o saptamana jumatate am postat tot pe acest forum un mesaj ca am cumparat un program de crestere in inaltime la recomandarea unui prieten de 21 de ani care a crescut 4 cm in inaltime in numai 3 saptamani. Si am zis sa ma reintorc sa va confirm ca este total adevarat!! INcredibil, dar functioneaza!! Am inceput programul de crestere in inaltime al celor de pe www.inaltime.com cu aproape 2 saptamani in urma si am reusit deja sa cresc 2 cm in inaltime:D Ceea ce parea imposibil a devenit realitate:D. Eu am sa incerc sa mai postez din cand in cand pe aici, pentru a va ajuta si pe voi sa luati o decizie:D Oricum merita toti banii! Eu la 21 de ani am reusit sa cresc in inaltime, contrar tuturor prostiilor aflate de pe net, ca fetele nu mai cresc dupa 19-18 ani. Mult succes la crestere va urez!:D
0
01-06-2012, ora 18:44
Catalina R
Nu este medic/terapeut
Catalina R
Salutare, ma numesc Catalina, am aproape 15 ani si 1, 68m.
Tata are 1, 82-1, 83 si mama nu mai mult de 1, 65.
Dupa 27 iunie am sa merg la inot, imi doresc sa ajung la 1, 75 sau mai mult. Ce sanse credeti ca am si ce suplimente, vitamine imi recomandati?
Multumesc!
0
02-08-2012, ora 17:43
serious_man
Nu este medic/terapeut
serious_man
buna ziua ! am 21 de ani si 1.70. niste sfaturi ?
0
21-09-2012, ora 19:01
blizzard
Nu este medic/terapeut
blizzard
Salut Mr. Nick!numele meu este George.am 23ani, 1.74/64kg.stiu ca am rahitism dar nu stiu mai mult de atat.sunt din Braila dar de 2 ani locuiesc in strainatate si sincer nu am consultat un medic inca aici si sper nici sa nu o fac.am o problema cu sternul.este asimetric, partea dreapta fiind mai in exterior decat cea stanga.la 19 ani am incercat gimnastica medicala timp de 6 luni pentru a corecta dar fara nici-un rezultat!cum am mentionat mai sus am 64kg.timp de 3 ani ma tot invart in jurul acestei greutati nimik mai mult poate mai putin.am incerkt cu vitamine plus calciu timp de 6 luni fara intrerupere dar totusi nici-un rezultat.as dori un sfat in legatura cu greutatea si inaltimea.dak as face sala de forta si arte martiale ar avea vre-un efect negativ sau pozitiv asupra sternului?ce supliment imi poti recomanda(fiind din plante sau fara a necesita prescriptii medicale).as vrea sa iau proteine si ceva energizante in momentul in care incep sala de forta, dar nu am nici-o idee despre ce m-ar putea ajuta.multumesc anticipat
0
06-12-2012, ora 19:55
silmea
Nu este medic/terapeut
silmea
Buna! Alina333 te rog sa imi lasi ceva adresa sa putem vorbi daca ai timpt,


multumesc mult!o seara placuta!
0
23-03-2013, ora 17:55
VoinStefanRaul
Nu este medic/terapeut
VoinStefanRaul
Bunaziua! Ma numesc Raul am 17 ani, si 1.72m inaltime. Aici ii ceva inneregula. Sunt portar la fotbal de 10 ani! Si nu mi se pare normal la varsta asta sa am 1.72, un prieten care ii portar la fotbal de 3 ani, so inaltat pana la 1.85. Mi-ai putea zice te rog, modalitati de crestere, si de ce nu am crescut in inaltime? Precizez ca de 3 ani nu am mai crescut nici un cm in inaltime.
0
27-03-2013, ora 12:53
cera_91
Nu este medic/terapeut
cera_91
Buna, ma numesc Cerasela si am aproape 22 de ani. Acum vreo 3-4 ani am mers la un medic endocrinolog sa-mi recomande ceva ca sa mai cresc, chiar si niste hormoni de crestere,.. pentru ca sunt destul de mica am doar 1, 53 cm si mi-a zis din start ca nu mai am nicio sansa. Mi-a fost greu sa accept, dar ma resemnasem pentru ca am zis ca asa a fost sa fie..si parintii mei sunt mici de statura (mama-1, 55 cm iar tata-1, 65).. dar sora mea are 1, 62 si 27 de ani. Mi-as dori mult sa mai cresc chiar si cativa cm nu conteaza.. oricat ar fi e bun primit. Dar mi-e frica, poate primesc acelasi raspuns cu toate ca voi merge acum la un alt medic.. de ce aici spuneti ca este posibil sa cresti pana la varsta de 25 de ani iar cand intrebi un medic iti spune ca nu... poate nu vor sa se complice si se spala pe maini zicand ca nu e posibil.. de ce nu incearca, doar asta le e meseria..sa ajute oamenii
0
01-10-2014, ora 10:16
Quella
Nu este medic/terapeut
Quella
Buna ziua, am 16 ani, o inaltime de 164 cm si imi doresc din toata inima sa mai cresc..Tin sa mentionez ca practic inot de 3 luni si nu am vazut niciun rezultat (sau mai bine spus am crescut acel unic centrimetru care se datoreaza depresurizarii discurilor coloanei).Credeti ca mai pot creste?Parintii nu sunt tocmai inalti, mama are 162cm si tata 178cm.Multumumesc anticipat!
0
04-10-2015, ora 17:57
Simona03
Nu este medic/terapeut
Simona03
Buna. Am aproape 19 ani, 1.58 inaltime si 50 kg. Sunt clasa a12a si visul meu este sa dau la Academie dar mai imi trebuiesc 2 cm :( Fac sport, in clasa a9a si a10a am fost in echipa de baschet a liceului si acum ca sunt a12a vreau sa incep din nou sa ma antrenez cu fetele. Stiti daca va da roade? doar 2cm imi trebuiesc pana la vara :(
Adaugă un comentariu / răspuns
48 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Aportul de proteine ​​contribuie la creșterea în înălțime la fete
  • Un studiu oferă o explicație asupra caracterului sezonier al creșterii și greutății copiilor
  •