dureri de articulatii de cateva zile

18-01-2011
petruta alecu
Nu este medic/terapeut
petruta alecu
Buna ziua, am si eu o intrebare, sotul meu are de cateva zile niste dureri ciudate.La piciorul drept are dureri la piciorul drept, intre os si muschi, de sus pana jos si cand este in repaus si cand se pune in miscare.Nu stim ce investigatii am putea face si cu ce am putea ameliora durerile, va multumesc
9 comentarii
0
18-01-2011, ora 14:35
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Situatia actuala depinde de varsta, greutate, status ocupational si sportiv, dar mai ales de localizarea anatomica a durerii (nu am inteles nimic dein cele precizate), de tipul si intensitatea acesteia, de durata si modul de aparitie, de legatura cu efortul si cu temperatura, de antecedente traumatice, reumatologice sau de alta natura, etc etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
18-01-2011, ora 15:01
petruta alecu
Nu este medic/terapeut
petruta alecu
Sotul meu are 53 ani, 67 Kg, la 175 cm, este bolnav cronic cu astm bronsic de la 40 ani si chiar spunea ca si atunci cand ar incerca sa tuseasca simte o durere pe picior in jos. Nu mai poate lucra de cativa ani din cauza astmului, dar ocazional lucreaza amenajari interioare, dar iarna nu prea are de lucru si in perioada aceasta a inceput durerea, in general la repaus, cand incepe sa mearga durerea inceteaza.Dar cand este in repaus are o durere continua.In schimb noaptea durerea inceteaza si persista doar in timpul zilei stand in repaus
0
18-01-2011, ora 15:12
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu am inteles localizarea anatomica a durerii.
Prin "picior" se intelege in limbaj medical formatiunea anatomica situata distal (mai jos) de glezna, pentru a o diferentia de "membrul pelvin" format din sold, coapsa, genunchi, gamba, glezna si picior.

Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
19-01-2011, ora 09:03
petruta alecu
Nu este medic/terapeut
petruta alecu
Buna dimineata, Imi cer scuze nu prea cunosc termenii medicali.Durerea apare dimineata incepe din coapsa, se lasa in jos pe langa genunchi iar in momentul in care se ridica in picioare, durerea se lasa pe gamba.Dar ciudat durerea nu pare a fi nici pe os, nici in muschi, ci pare a fi intre os si muschi sau poate raspunde durerea, chiar nu inteleg, mai ales ca nu are antecedente traumatice sau reumatologice.Va multuesc ca ma ascultati
0
19-01-2011, ora 12:10
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Asa cum o descrieti, este posibila o origine vertebrala lombara (sindrom compresiv de tip hernie de disc sau stenoza canalului lombar).
Trebuie sa consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
19-01-2011, ora 13:24
ria193
Nu este medic/terapeut
ria193
Buna ziua, are si mama mea o problema asemanatoare...As dori un sfat daca se poate...Aseara a inceput sa o doara ingrozitor genunchiul stang, nu il poate misca de durere si urla la cea mai mica atingere, spune ca durerea e oarecum in interior..precizez ca a mai avut astfel de cazuri la mana stanga acum vreo doi ani si acum vreo patru luni la umarul drept..pur si simplu s-a trezit dimineata cu niste dureri insuportabile.Pentru umar i-a recomandat un farmacist arcoxia si i-a trecut de la sine dupa vreo doua-trei saptamani.A fost la ortoped si nu i-a dat diagnostic...
Am observat ca sunteti un medic foarte competent, astept raspuns, sunteti unica mea speranta. va multumesc.
0
19-01-2011, ora 14:05
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Exista nenumarate cauze de dureri la nivelul genunchiului, in schimb nu exista un tratament universal, ci strict unul aplicat cauzei generatoare.
Pentru aflarea cauzei este indispensabil un consult clinic la ortoped.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
19-01-2011, ora 15:09
ria193
Nu este medic/terapeut
ria193
va multumesc mult pt sfat, sper ca de aceasta data, vizita la ortoped sa fie incununata de mai mult succes ca data trecuta, cand nu a stiut ce are si a trimis-o acasa fara niciun diagnostic sau macar un calmant. O zi excelenta!
0
19-01-2011, ora 16:12
petruta alecu
Nu este medic/terapeut
petruta alecu
va multumesc din suflet pentru sfat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Osteoartrita ar putea fi prevenită prin dietă și sport
  • Compusul din alge marine ce ar putea trata artrita
  • Nanotehnologie pentru detectarea biomarkerilor moleculari ai osteoartritei
  • Ce modificări dietetice sunt eficiente pentru reducerea simptomelor osteoartritei?
  • Antiinflamatoarele non-steroidiene cresc riscul cardiovascular la pacienții cu osteoartrită
  • De ce mă dor articulaţiile (mă lasă una şi mă ia alta)
  • Cum îți menții articulațiile sănătoase
  • Rolul estrogenului în osteoartrită și durerile lombare la femei
  •