efecte fizice dupa renuntarea la fumat

24-01-2011
doru sirbu
Nu este medic/terapeut
doru sirbu
Am 49 de ani si am fumat 30 de ani (1-2 pachete/zi ). Am decis sa ma las de fumat, pentru ca a fost destula otrava si sunt pe calea cea buna. De 5 saptamini n-am mai fumat. Respir mult mai bine si am alta energie. Ma ingrijoreaza insa faptul ca ma trezesc dimineata cu limba maronie si scuip maroniu pina ma clatesc. Face parte din procesul de curatare a plaminilor sau este din alte cauze? Nu am dureri pulmonare.

doru s.
2 comentarii
0
31-01-2011, ora 01:47
abcynthia
Nu este medic/terapeut
abcynthia
da, cred ca este normal. Si eu dupa ce m-am lasat de fumat am tusit cu secretii negre cam o luna si ceva. nu maroniu, verde ci negru, direct. Dupa patru luni fara niciun fum si in care evit cat pot mediile unde se fumeaza inca mai am accese de tuse si din ce am citit o sa mai am pana la vreun an. Asta cu toate ca am fumat 15 ani doar un pachet la cateva zile, si am mai avut incercari de a ma lasa, de cateva luni. Deocamdata merge bine in continuare urasc tigarile si nu am niciun chef sa ma mai apuc. pentru siguranta, eventual mergeti sa va vada si un medic. Nu stiu cum ar putea arata plamanii dv dupa 30 ani de tutun, ai mei dupa 10 inca erau roz, dar dupa 15 nu stiu si nici nu vreau sa stiu, traiesc cu impresia ca am facut un pas important si cata vreme ma simt f bine nu o sa merg sa iradiez degeaba plamanii (gen: nu transpir, nu fac febra, respir din ce in ce mai amplu de la o saptamana la alta - nu cred ca astea sunt simptome de bpoc sau Doamne fereste altceva:D ) Mult succes! :)
0
19-07-2011, ora 16:30
mpc
Nu este medic/terapeut
mpc
Am 46 ani si fumam de 28 pana la 2 pachete pe zi.
acum aproape 3 luni m-am lasat de fumat.
deocamdata rezist, dar din pacate acele benefecii ale sanatatii de care vorbeste toate lumea eu nu le simt.
Nici nu tusesc nici nu merg mai usor si imi e la fel cand urc scari pe jos.
Sper ca avantajele vor aparea in timp.
Ce stiu sigur e ca de cand nu fumez cand ma culc pe spate respir mai greu, trebuie sa-mi ridic putin omoplatii si capul.
poate stie cineva explicatiile la cele de mai sus, sunt sigur de ce afirm.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Luarea în greutate după renunțarea la fumat
  • Țigara electronică – o soluție pentru a renunța la fumat?
  • O strategie mai bună pentru campaniile antifumat
  • Pachetele „vorbitoare” de țigări ar putea descuraja fumatul
  • Imaginile grafice de pe cutiile de țigări au impact asupra creierului
  • Renunțarea la fumat, bruscă sau graduală?
  • Faza luteală a menstruației poate ajuta femeile care doresc să renunțe la fumat
  •