este cancer de colon la ce va scriu mai jos??va rog urgent

198 comentarii 1 23 ..... 6 7 Înainte ›
0
21-11-2008, ora 18:08
deea20
Nu este medic/terapeut
deea20
Buna ziua doamna doctor.Tatal meu s-a operat acum 3 saptamani de cancer la colon.Tumoara a fost de 27.5 cm(s-a descoperit in timpul operatiei)i-a fost extirpata si acum se simte f bine, adica a avut scauna frecvente, are pofta de mancare si energie.A iesit rezultatul biopsiei si nu stim exact despre ce fel de cancer este vorba.Doctorul a spus ca diagnosticul este: tumoara sigmoidiana ulcerovegetanta.Concluziile au fost: adenocarcinom colonic alveolar-cribiform trabecular si cu dispozitie in arii solide, ulcerat, moderat spre slab diferentiat(grad de anaplazie mijlociu spre inalt G2-G3), invaziv in toata grosimea peretelui colonic si in tesutul gras pericolonic, cu perforatia peretelui;invaziv in tesutul adipos perirenal stang(pT4);invazie perineurala si perivasculara;numeroase enbolii carcinomatoase.Limitele de rezectie fara invazie carcinomatoasa.In tesutul gras pericolonic se identifica un nodul tumoral liber si 4 linfoganglioni in care unul cu masiva metastaza carcinomatoasa.Stabilizare finala:pT4pN1pMx
Codul:OMS8140/3
Astept raspunsul dvs in legatura cu natura cancerului.
0
21-11-2008, ora 21:08
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru Misty - valoarea crescuta a antigenului carcino-embrionar nu trebuie sa va induca temeri atat de mari - creste si la fumatori, in boli pancreatice, hepatice, inflamatii ale sanului sau in unele boli inflamatorii ale intestinului. Chiar daca aveti in antecedentele familiale cancer de colon, deobicei boala debuteaza la varste mai inaintate.
Simptomele descrise de dvs. sugereaza mai degraba un intestin iritabil, afectiune benigna, sau poate, o Boala Crohn (afectiune inflamatorie a intestinului), insa pentru siguranta, puteti face o colonoscopie. De asemenea, o ecografie pelvina.
0
21-11-2008, ora 21:14
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru deea 20 - partea buna e ca la tatal dvs. s-a rezecat intreaga masa tumorala si ca nu exista semne de metastaza in prezent. Din pacate, tumora a depasit peretele intestinului si e slab diferentiat (ceea ce poate insemna necesitatea chimioterapiei). Insa, cancerul decolon e unul dintre cele cu prognostic "bun" daca vre-un cancer poate fi considerat astfel, intrucat progreseaza lent cu cat varsta e mai inaintata, iar chiar si metastazele hepatice daca sunt izolate se pot trata. E importanta starea generala - cu cat se recupereaza mai rapid, mananca si are starea de spirit pozitiva cu atat evolutia e mai buna. Fiind un cancer care are o componenta familiala, de la 40-50 de ani incolo e obligatoriu ca dvs. sa efectuati colonoscopii de control regulat.
0
12-12-2008, ora 17:35
bacaucristi
Nu este medic/terapeut
bacaucristi
Buna seara. Tatal meu, in varsta de 80 ani, a fost diagnosticat cu:
- formatiune vegetativa semicircumferentiala rect inferior;
- polip voluminos, 50 mm, la 10 cm de OAE;
- polip, 20 cm, de OAE.
In rest analizele sunt bune. Nu are anemie si ficatule este in regula.
Inteleg ca trebuie operat. Analizele le-am obtiunut pe data de 12.XII.2008. Rezultatul la biopsie va fi gata in jur de 30 zile. Ce sanse are si ce-i de fcut?
0
15-12-2008, ora 09:28
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
trebuie operat, cu toate riscurile aferente varstei. Daca trece de momentul operatiei cu bine, evolutia ar trebui sa fie buna, pt. ca tumora nu a determinat ocluzie, anemie sau metastaze. Cu cat varsta e mai inaintata, cu atat recidiva sau metastazele apar mai lent si evolutia bolii este intarziata.
0
15-12-2008, ora 11:56
bacaucristi
Nu este medic/terapeut
bacaucristi
Multumesc ca a-ti raspuns. Mi s-a spus, de aici de la Focsani, sa faca, tata, operatia dupa sarbatori ca nu e tarziu. Am de gand sa ma duc la Bucuresti cu el. Dumneavostra ce ziceti, e tarziu?
Cu respect,
Cristi Bacau

Sarbatori fericite!
Tot ce va propuneti sa se indeplineasca!
0
16-12-2008, ora 06:37
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Dupa cum spuneam, e bine safie operat, pentru ca se poate rezolva problema daca d-lui e in putere. cat priveste momentul operatiei, e greu de zis, poate mai cereti, intr-adevar o opinie.
0
19-01-2009, ora 22:28
annaking
Nu este medic/terapeut
annaking
Buna seara,
Am si eu nevoie de ajutorul dvoastra.mama are cancer la colon, nu imi dau seama ce stadiu este.Diagnosticul dupa operatie suna astfel:
tumora jonctiune rectosigmoidiana;piesa de rezectie recto-sigmoidiana
Nr lame histopatologie :11
Macro-fragment intestine cu L=15cm, prezinta tumora cu diametrul 6/5 cm, ulcerate, vegetanta
Micro-1-4 Tumora:Adenicarcinom infiltreaza peretele in totalitate inclusive seroasa
5-8-oerete la 2-5 cm de tumora in amonte-aval:Indemn
9-11.Ggl:2ggl-metastaza carcinomatoasa > 0.2cm, invazia tesutului gras periggl

Concluzii:adenocarcinom recto-sigmoidian.G2
total ggl:examinati 2; invadati 2
pT3
pN1
M=8140/3

Ce inseamna toate astea?A inceput si chimioterapia, prima sedinta a trecuto- cu bine.Pe fisa ei scria ceva de genul calciu folic si fluoracil.Momentan se simte bine, are pofta de mancare si sper sa treaca cu bibe de celelalte 11 sedinte de chimio ramase.
care sunt sansele ei?Ce alte suplimente ii pot sa sa treaca cu bine de chimio?

Va multumesc din suflet pentru ajutor
0
24-03-2009, ora 13:21
bacaucristi
Nu este medic/terapeut
bacaucristi
V-am cerut sfatul in luna decembrie 2008:

"Buna seara. Tatal meu, in varsta de 80 ani, a fost diagnosticat cu:
- formatiune vegetativa semicircumferentiala rect inferior;
- polip voluminos, 50 mm, la 10 cm de OAE;
- polip, 20 cm, de OAE.
In rest analizele sunt bune. Nu are anemie si ficatule este in regula.
Inteleg ca trebuie operat. Analizele le-am obtiunut pe data de 12.XII.2008. Rezultatul la biopsie va fi gata in jur de 30 zile. Ce sanse are si ce-i de fcut? "


A facut radioterapie, 5 saptamani, a fost operat. Din pacate la operatie au fost descoperite 2 matastaze la ficat, ce nu aparusera la CT.
Ce-i de facut? Ce sanse mai are? Va mai trai? Cat?
0
22-04-2009, ora 09:14
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru anaking - tumora, desi a fost destul de mare la momentul interventiei, are G2 adica este bine diferentiata (celulele se apropie de celulele normale) ceea ce creste sansele de raspuns la chimioterapie). Prognosticul e bun deobicei in cancerul decolon, cu supravietuiri depeste 50% la 5 ani.
0
22-04-2009, ora 09:22
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru cristi - pentru metastazele hepatice, la Iasi, in cadrul clinicilor chirurgicale de la spitalul Sf. Spridon se face chemoembolizare - adica se injecteaza laparoscopic o substanta care distruge local metastazele, iar supravietuirea e buna. Cu cat varsta e mai inaintata, cu atat cancerul progreseaza mai lent.
0
23-04-2009, ora 18:55
d dorin
Nu este medic/terapeut
d dorin
d dorin.
Buna ziua.Daca sunteti draguta, as vrea sa-mi raspundeti si mie.Tata a fost operat acum trei saptamini de cancer la colon.Nu i sa facut anus contra naturii, pt.ca sa folosit un aparat {stepler} cu care sa capsat colonul, la cca.7 cm.de rect.Sau taiat cam 15-20 cm.din colon.Doctorul spune ca nu sunt afectate alte organe.acum are f.des senzatia ca trebuie sa mearga la toaleta dar nu face nimic, iar cand are scaun de cele mai multe ori este moale si face si diaree.Doctorul a spus ca din cauza diareei s-a iritat destul de tare rechtul.I-a prescris Cutaden pentru aceasta iritatie, si niste medicamente pentru reformarea florei intestinale. Ieri a fost supus unei investigati cu un aparat electronic in interiorul colonului, si doctorul a spus ca operatia este OK.Raspundeti-mi va rog, este normala diareea la aceasta data, si cat ar mai putea sa dureze ??Recuperearea este lunga?Va multumesc mult de tot. Astept raspuns..
,
0
24-04-2009, ora 10:06
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Inca poate sa dureze perioada de cicatrizare a plagii; in continuare poate exista diaree sau scaune mai moi, insa odata cu dieta si cu reeducarea sfiincterului anal problemele ar trebui sa se diminueze.
0
27-04-2009, ora 14:37
nita emilia
Nu este medic/terapeut
nita emilia
Buna ziua! Va rog sa-mi clarificati si mie rezultatul histo-patologic.Am fost operata acum 4 saptamani ;histerectomie totala cu anexectomie bilaterala;rectocolectomie stanga cu anastomoza mecanica joasa.
Diagnostic histo-patologic;
piesa-lichid peritoneal=granulocite in cantitate mare, dispuse izolat si in mici grupuri, rare limfocite si celule mezoteliale cu aspect reactiv. nu se constata atipii.
piesa-s v =frotiu cu modificari atrofic-inflamatorii.
piesa-tumora recto-sigmoidiana=perete de colon cu ulceratii ale mucoasei ce patrund in musculara, edem parietal, numeroase microabcese si prezenta de colonii de ACTIMONYCES intraepitelial, inflamatie limfogranulocitara pronuntata in tesutul adipos pericolic si fibroza. Limfonoduli pericolici cu aspect reactiv.
UTER-endometrita acuta cu ulceratii ale mucoasei, exudat granulocitar si necroza fibrinoida a endometrului extinsa si la nivelul endocervical.Miometru cu leiomiom intranatural si focare de adenomioza.Col cu dilatatii chistice ale glandelor endocervicale, unele cu exudat granulocitar adiacent, metaplazie imatura a epiteliului endocervical.Salpingita acuta, cu exudat granulocitar intraluminal.
Ovare cu chist luteal hematic, corpi albicans, chisturi foliculare.
cu multumiri!
0
29-04-2009, ora 23:09
gabalela
Nu este medic/terapeut
gabalela
stimată doamnă, sunteţi o minune pt lumea in care trăim!Vă mulţumesc, în numele tuturor, pt explicaţiile extrem de importante pe care le oferiţi. Aş dori să vă întreb în ce constă alimentatia şi metodele de recuperare pt o persoană operată de 2 săptămâni la colon?Nu am încă rezultatul biopsiei, dar voi îndrăzni să vă cer sfatul, imediat ce îl voi avea.E posibil să fie cancer, zona sigmoidală.Credeţi că şedinţele de chimioterapie ar trebui însoţite de administrarea unor revitalizante(de ex. coenzima Q 10?)
0
30-04-2009, ora 16:41
gabalela
Nu este medic/terapeut
gabalela
revin cu rugamintea de a-mi explica diagnosticul histopatologic
Macroscopie-Piesa op: fragment sigmoid de 24 cm ce prezinta la 5 cm de unul din capetele de excizie o form. tum. circumf. ulcerata, cu margini burjonate cu diam de 3 cm. Seroasa adiacenta form. tumorale este retractata si aderenta
Microscopie- Adenocarcirom moderat diferentiat, ulcerat, cu izolate arii coloide, infiltrativ in perete pana la nivelul tesutului adipos subseros, fafa penetrarea seroasei. Se remarca moderat infiltrat limfoid folicular la limita frontului de invazie. 3 din 19 ganglioni limfatici cu metastază de adenocarcirom
pT3N1Mx-G2
61576-Polip adenomatos tubulovilos cu displazie severă şi focare de adenocarcirom papilar diferenţiat
Mii de mulţumiri!
0
01-05-2009, ora 20:23
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Tumora nu a depasit peretele intestinal, ceea ce e bine (T3) insa cativa ganglioni locali au fost infiltrati de celulele canceroase, dar, mai mult ca sigur au fost scosi si acestia odata cu tumora (N1). Cancerul este moderat diferentiat, adica este apropiat ca aspect al celulelor de celulele intestinale normale, ceea ce e iarasi un lucru bun.
In general, prognosticul in cancerele de colon operate este bun, dar trebuie probabil facuta chimioterapie, iar pe termen lung trebuie facute ecografii hepatice la 6 luni. De asemenea, trebuie facuta la 6 luni o analiza numita antigenul carcino-embrionar care poate sesiza la timp aparitia unei recidive.
Cat priveste alimentatia - de toate, fara iritante intestinale- picant, iute, etc.
Multa sanatate!
0
01-05-2009, ora 20:27
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru d-na Emilia - in cazul dvs. a fost o infectie mai rar intalnita cu o specie de ciuperca Actinomyces, care nu e cancer, dar a dus la tot felul de modificari reactive. De asemenea, exista un leiomiom - o tumora benigna a uterului - fara risc si un chist ovarian.
0
02-05-2009, ora 14:40
gabalela
Nu este medic/terapeut
gabalela
va multumesc din tot sufletul pt. lămuriri!
V-aş mai cere un sfat: mama a fost operată în Iaşi, deşi locuieşte în alt judeţ. Credeţi că e posibil să facă chimioterapia în Iaşi?Puteţi să-mi recomandaţi pe cineva?
Daca vreodata va fi nevoie, îmi puteţi spune unde anume se află cabinetul dumneavoastră?
Sunteţi un om deosebit şi vă doresc numai bine!
0
05-05-2009, ora 23:07
U Nico
Nu este medic/terapeut
U Nico
Buna seara..Am fost diagnosticata cu cancer de colon la 18 ani, m'am operat si am urmat tratamentul cu citostatice.Nu au existat alte organe afectate, toti ganglionii din jur erau conservati.A trecut un an de atunci si totul merge foarte bine in ceea ce priveste analizele. Care sunt sansele sa apara iar?? Cati timp traieste o persoana operata de cancer de colon??
Va multumesc
0
10-05-2009, ora 07:54
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru Gabalela: in cadrul Cl. de oncologie Sp. Sf. Spiridon - dr. Miron, iar in cadrul ambulatorului spitalului Sf. Spiridon - Dr. Volovat. Cabinetul meu se afla in cadrul centrului medical Copou. Multa sanatte!
0
10-05-2009, ora 07:58
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru U Nico - daca nu au fost afectati gamglionii locali probabil ca stadiul tumorii era I - ceea ce presupune o rata de supravietuire de peste 90% la 5 ani. Daca dupa 5 ani nu au aparut recidive sau metastaze, in cazul cancerului de colon se presupune ca e vindecat - si atunci speranta de viata este aceeasi cu cea a populatiei generale.
0
10-05-2009, ora 17:43
U Nico
Nu este medic/terapeut
U Nico
Va multumesc frumos
0
12-05-2009, ora 08:42
Minerva42
Nu este medic/terapeut
Minerva42
Am fost operata acum 2 luni -histerctomie totala cu anexectomie bilaterala.
Va rog sa ma ajutati sa inteleg ce inseamna:
Cervicita cronica eroziva.
Condilo -papilom dezvoltat pe o infectie cu HPV
Leiomiom uterin multinodular.
Va multumesc!
0
29-05-2009, ora 22:33
segarceanu
Nu este medic/terapeut
segarceanu
Buna seara. Mama mea a fost diagnosticata cu adenocarcinom tubulo-papilar si alveaolra-cribriform colonic, ulcerat, moderat diferentiat (grad mijlociu de anaplazie G2), invaziv in intreaga grosime a peretelui colonic si tesutul adipos pericolonic(pT3);invazie perivasculara si perineurala. In tesutul gras pericolonic sei dentifica cinci limfoganglioni cu moderata histiocitoza sinusala si un limfoganglion cu metastaza carcinomatoasa. Polipi adenomatosi tubulari cu arii de displazie epiteliala simpla si moderata (neoplazie intraepiteliala de grad jos)
Stadializarea finala a tumorii: pT3N1Mx
Acesta a fost rezultatul biopsiei
Tumora a fost operata, i s-au scos 15 centrimetri din colon si ia fost pus anus iliac(anus contra naturii).
Rugamintea mea este sa-mi spune-ti cam care e rata de supravietuire in urma diagnosticului de mai sus si care este eficianta chimioterapiei (in procente). Este bine sa urmeze un anume regim care ar puteau ajuta in vre-un fel in cazul de fata?
Va multumesc si astept raspunsul d-voastra!
0
16-06-2009, ora 10:51
elenav42
Nu este medic/terapeut
elenav42
Buna ziua. Am 42 de ani, Am facut o colonoscopie absolut intamplator si mi s-a gasit un, , polip sesil 4-5 mm, situat la 5 cm de marginea anala."S-a efectuat polipectomie prin, , cupare'. rezultatul biposiei este, , Polip adenomatos tubular cu displazie epiteliala severa in focar". Trebuie sa repet colonoscopia dupa 3 luni. mentionez ca nu sunt fumatoare, obeza, sedentara si nici antecedente familiale nu am. Poate sa imi dea cineva detalii legate de evolutia bolii mele? Multumes anticipat.
0
19-06-2009, ora 20:21
bcoculica@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
bcoculica@yahoo.com
Buna ziua, mama mea a facut rectira radica de la sedintele de radioterapie avand cancer la colul uterin. Medicul oncolog i-a sugerat sa faca operatie, anus contra naturii deoarece durerea nu cedeaza deloc.
As dori sa stiu daca s-a mai confruntat cineva cu asa ceva?
0
21-06-2009, ora 15:36
BEZDY
Nu este medic/terapeut
BEZDY
Buna ziua. Am 44 de ani.In anul2008 (mai) am fost operata punandumi-se diagnosticul de:Neoplasm mediu spre superior, std IIIp (T4 N3 M0 ), stenozat, hemoragic invadant uterin.La aceasta operatie s-a efectuat :PELVECTOMIE POSTERIOARA, REZECTIE RECTOSIGMOIDIANA TIP DOXON, CU COLORECTOANASTOMOZA T-T, HISTERECTOMIE SUBTOTALA CU ANEXETOMIE BILATERALA (a ramas doar 1 cm col uterin). Am efactuat 6 sedinte chimioterapie cu Oxaliplatin 150 mg si Xeloda 5 cps/zi 14 zile pe luna, 25 sedinte cobaltoterapie in zona plvisului (in aug. 2008 ), 10 sedinte cobaltoterapie in zona trohanteriana stanga deoarece in martie 2009 a iesit la scintigrafia osoasa o formatiune intens gadolinofila (fac tratament cu Aredia ). Anul acesta pe 15.06.2009 am facut un IRM abdomen total, deoarece am dureri in zona anastomozei, rezultatul fiind:
- masa pelvina polilobata localizata la jonctiunea recto-sigmoidiana cu dezvoltare medio- lateral stanga, probabil la nivelul unei transe de anastomoza ( in jurul si in leziune se observa mici artefacte metalice cel mai probabilde la materiale de sutura ) ;formatiunea ce intereseaza peretele canalului alimentar dar evolueaza predominant extralumenal, invadeaza muschiul ridicator anal stang ;are dimensiuni 38/34/27 mm restrictie de difuzie, se incarca intens, neomogen cu subs de contrast (arie centrala de necroza ) ;
- sacru, coccige fara anomaliistructurale decelabile IRM ;
-infiltratie edematoasa presacrata ;
-ficat ortotopic cu forma si dim. in limite normale, cu semnal omogen pe imaginile pT1 si p T2, fara dilatatii de cai biliare intrahepatice;
-colecist, splina, pancreas, glande suprarenale, rinichi fara modificari IRM ;
-absenta lichidului peritoneal ;
-zona heterosemnal cu aspect de sare si piper la nivelul epifizei femurale superioare stangi ; imagistic compatibl cu encondrom ;

Aspect IRM evocator de masa pelvina imagistic compatibila cu recidiva tumorala la nivelul anastomozei recto- sigmoidiene cu invazia muschiului ridicator stang.
As dori sa va intreb ce inseamna ARTEFACTE METALICE DE LA MATERIELELE DE SUTURA si ce ma sfatuiti sa fac, medicul chirurg mi-a spus sa fac iradieri cu cobalt insa nu mai pot face pentru ca am facut nr maxim pe zona pelvina.Ar fi indicat sa fac o serie de citostatice inainte de operatie?
MULTUMESC ANTICIPAT !
0
27-06-2009, ora 12:00
costellamore
Nu este medic/terapeut
costellamore
sotia are 45 ani.In urma biopsiei s-a pus concluzia de adenocarcinom colonic bine diferebtiat tubular focal ulcerat.Ce trebuie sa inteleg.
0
12-07-2009, ora 21:51
coca1955
Nu este medic/terapeut
coca1955
buna ziua doamna doctor as vrea sa va rog sa-mi spuneti si mie urmatorul lucru
acum 4 ani m-am operat de tumora rect
la examenul hist-patologic a iesit
adenocarcino moderat diferentiat ulcerat cu arii intinse de necroza infiltrativ in tot peretele colonului inclusiv in grasimea pericolonica
patru limgoganglion pericolonici cu metastaze de adenocaracinom
margini de rezetie fara infiltrate neoplazice
am citit tot ce ati raspuns dvs pe acest site si am observat ca la fiecare ati spus rata de traire dupa o asemnea operatie de 5 ani
in cazul meu v-as ruga sa-mi spuneti cit de grav a fost acest diagonostic de la histopatologie
va multumesc
cu stima coca 1955

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
198 comentarii 1 23 ..... 6 7 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.