este cancer de colon la ce va scriu mai jos??va rog urgent

198 comentarii 1 2 34 ..... 6 7 Înainte ›
0
11-09-2009, ora 10:16
cbodogai
Nu este medic/terapeut
cbodogai
Buna ziua,
Diagnosticul pus in urma unei colonoscopii in iulie a fost procto-rectita segmentara radica, ulcer rectal acut parasfincterian intern anterior hemoragic, condilomatoza anala incipienta (istoric: cancer de col III A iradiat/citostatice in august 2008, infarct miocardic in ian 2008 cu aplicare stent, diabet non insulino dependent, coxartroza)
Situatia s-a agravat, pacienta in cauza are dureri mari si nu poate avea scaun. Un chirurg a indicat necesitatea unui anus contra naturii, as vrea sa confirmati/infirmati diagnosticul colonoscopiei, sa inteleg in ce consta operatia, care sunt beneficiile/riscurile/alternativele sau ce tratament indicati impotriva durerilor.
Va multumesc anticipat
0
11-09-2009, ora 13:26
emilia_07
Nu este medic/terapeut
emilia_07
Buna ziua, doamna doctor! revin cu o intrebare la dv. Ma puteti ajuta sa inteleg ce inseamna rezultatul biopsiei ? va reamintesc ca mama s-a operat acum un an de cancer la colon (are 61 de ani)si as dori sa stiu ce inseamna rezultatul biopsiei, ce grad este cancerul sau stadiu, dv stiti mai bine termenii
Acum, la 1 an dupa operatie, va face o ecografie, iar dupa o luna va face iar o colonoscopie. La 6 luni, dupa operatie(cand a facut colonoscopia )-au spus ca are un mic polip, care nu i-a fost rezectat cand a facut colonoscopia si ca e bine. Insa, de la operatie, are zile cand are si cate 15 scaune pe zi, depinde si ce mananca
Descr macroscopica: fragment de intestin gros cu lungime de 17 cm, prezinta la 1 cm si 16 cm de extremitati o leziune ulcero-vegetanta si infiltrativa de 2/2 cm, rosietica, ulcerata. Pe sectiune cenusie dura. Transe de sectiune chirurgicale libere.
Descr. micrsoscopica: 1. Limfoganglion paracentral cu diametrul de 0, 5/1 cm cu hisiocitoza sinusala. 2. Transa de sectiune distala cu mucoasa de aspect tipic cu hiperemie in submucoasa. 3. Piesa de colectomie segmentara ce prezinta la 1 cm de transa de sectiune chirurgicala laterala o leziune ulcero-infiltrativa si vegetanta de 2/2 cm -adenocarcinom papilar moderat diferentiat cu invazie in seroasa. Accentuat infiltrat granulomos disecant abcedat. Vase capilare cu trombi carcinomatosi. Tesut nervos periferic cu infiltrat granulomatos. Tesut adipos peritumoral cu infiltrat granulomatos. Tesut adipos peritumoral cu infiltrat granulocitar abcedat. Limfoganglioni regionali de 0, 5/0, 5 cm cu invazie carcinomatoasa. p T3N1Mx(G2) C18M8140/3
P.S. Domnul acesta, Bogdan, a invadat toate site-urile, peste tot posteaza acelasi lucru, uneori isi ia un alt nume, de fata-gabi, spunand ca s-a vindecat de cancer. Omule, nu mai profita de disperarea oamenilor, ca ti-o da Dumnezeu intr-o zi o palma, de n-o s-o poti duce..
Tot ce stiu eu e ca un regim fara carne(de porc in special), multe legume si fructe, peste, multe vitamine:A, C, E si spirulina, ajuta la intarirea sistemului imunitar, in rest, nu s-a dovedit inca eficacitatea acestor tratamente si Dumnezeu sa ne ajute sa-i avem mai mult timp printre noi
0
23-01-2010, ora 03:25
utilizator_64383
Nu este medic/terapeut
utilizator_64383
Buna seara. Am o problema GRAVA! In urma cu 5 luni, tata mancase ceva la masa, de care nu i-a cazut in stomac cum trebuie (i-a scapat pe gat o bucata de carne mai mare de care s-a chinuit cam 10 min. sa o inghita de tot). Si de atunci a inceput sa se baloneze, dar rau de tot. Pe data de 07 noiembrie 2009 a fost la spital avant un fel de "criza" (nu stia ce se intampla cu abdomenul lui) si am mers la spitalul Elias la analize. Cei de acolo i-au facut analize si au spus ca ar putea avea ocluzie intestinala. Atunci a refuzat internarea pe motiv ca urmau sarbatorile si credea ca medicii nu au binevointa de a lucra serios de sarbatori, avand in vedere ca sunt si ei oameni si au treburile/problemele lor. Eh, si de atunci de pe data aia pana acum 2 saptamani, pe 07.01.2010 s'a tot umflat in burta precum o gestanta in luna a 4-a, a 5-a. El deja slabise foarte mult, era el slab dar nici chiar asa, gen 1.90h si 70 de kg avea ultima data. Manca putin de tot, si dupa 5 minute spunea ca s-a saturat, ca nu mai poate. Avea scaun normal, avea gaze normale dar ultima oara scaunul a fost de o culoare mai spre vishiniu, dupa spusele lui. Atunci s-a speriat si am hotarat sa mergem la spital. Acolo, am mers la ecografie unde ne-au spus ca ori e ocluzie intestinala, ori cancer la intestine (colon). Dupa ce a vazut femeia aia de la ecograf datele alea, ne'a trimis la urgente la U.P.U. sa'i faca analize. Acolo ne-au tinut 3 ore jumate pt analize, dupa care ne-a zis o doctorita ca are tumoare in colon si ne-au trimis sa tomograf, unde i-au facut tomografii si dupa 3 ore ne-au dat rezultatul (lucru care mai mult de 30 de min. nu dura dar ma rog, Romania...) care ne-au zis ca are ocluzie. Bun, l-am dus in salon, de acolo a venit doctoru si i-a prezentat planul lui de operatie. La prima vedere parea simplu, dar ce nu ne-a convenit a fost partea ca trebuia pus pentru o perioada limintata, anus contra naturii (eu unu nici nu auzisem de asa ceva pana acum). Bun...la ora 21:00 l-au bagat in operatie de urgenta, in aceeasi zi. De acolo ne-au zis ca s-ar putea sa nu reuseasca din cauza inimii avand insuficienta cardiaca ( insuficienta cardiaca o are de cand s-a nascut, doar ca nu poate sa faca efort) si ne-au zis ca exista riscul sa cedeze inima pe masa de operatie. Eu cu mama am mers acasa, ca nu mai avea rost sa stam pana la 02:00 acolo sau pana cand se termina operatia. Am stat o noapte cu griji, ca nu stiam ce sa facem, nu aveam pic de informatii despre operatie, cum este, daca e stabil sau nu...nimic! A 2-a zi, ne suna cei de la Elias si ne spun ca operatia a reusit si este la Terapie Intensiva si il putem vizita a 3-a zi cum ar veni. Eh, si mergem noi in a 3-a zi si vorbim cu doctorul si ne spune ca nu a avut ocluzie intestinala ci, tumoare la intestinele subtiri si din cauza tumorii s-a umflat in asa fel incat a obturat colonul. Dar ne-a mai spus ca s-ar putea sa nu o mai duca mult... Dupa ce l-au bagat la salon, slabise si mai rau decat era, asta am inteles'o..ca a fost operat, i'a consumat multa energie si putere aceasta operatie. A mancat normal, nu a mai avut probleme. Dar la externare mai vorbim odata cu doctorita (mana a 2-a a chirurgului) si ne zice ca a avut cancer la intestinele subtiri... si sa asteptam *3 LUNI* pentru rezultatul analizelor finale, sa aflam ce tip de cancer este (malign/benign). Bun, il da acasa...ne chinuim noi 3, 4 zile la rand sa montam punga pe stoma, avand in vedere ca nu eram obisnuiti cu mirosul, si pe zi ce trecea... el manca mai mult de 7 mese pe zi cat i-a indicat doctorul...manca aproape odata la o ora jumate!! Si manca mancare de regin, branza de vaci, supe cu legume pasate, pilaf bine fiert, totul pasat si bine fiert! Dupa 4, 5 zile ii dam si carne de pui/vita fierte bine in apa cu putin ulei. Dar problema era ca pe zi ce trecea, el tot slabea, chit ca manca mult! Asta nu inteleg eu. Si cand ii schimbam pantalonii, in spatele genunchiului era pielea stransa la un loc, atarna intr'un fel...Ca dupa slabire brusca, si nu se regenereaza pielea. Acum..dupa 2 saptamani vad ca si-a mai revenit, dar am chemat un vechi prieten de familie, care a fost mare chirurg la Elias prin anii '90, care acum e pensionat si e profesor universitar la o facultate parca, si am vb cu el si ne-a zis noua (mie si lui mama, in particular) ca situatia e cat se poate de grava...a spus ca are cancer malign dar nu la intestinele subtiri cum ne-a zis doctorul. Ci in tesutul din spatele intestinelor! Intre sirea spinarii si intestine. Tumoarea a crescut in asa hal incat a blocat intestinele si a obturat unele parti ale intestinelor, si subtiri si gros. Nu inteleg ce tip de cancer este acesta.dar doctorul acesta ne-a spus ca sa ne asteptam la ce-i mai rau pentru ca, corpul lui este deja in metastaza, si nu se stie cat o mai duce.
Ma scuzati de topicul acesta lung dar sunt cam...in caz de disperare. Se mai poate face ceva in situatia asta pentru a scapa de cancer?? Adica...nu se vede ca a crescut in alte zone, nu e umflat pe nicaieri, desi stiu ca daca atinge ganglionii limfatici acestia poarta tumoarea prin sange si se poate pune oriunde in corp. Dar intrebarea mea este cam cat timp dureaza pana se observa chestia asta?
Si in legatura cu stoma...acel colon este cam mult iesit in afara! Este cusut la iesire de catre chirurg dar nu stiu de ce iese atat de mult, are cam 10-12 cm in afara. Multi spun ca este normal acest lucru, desi nu pare a fi.
In faza asta mai exista ceva de facut pentru remedierea bolii? Va rog frumos sa ma ajutati/sfatuiti ca sa fiu si eu informat, pentru ca pana acum toti medicii/doctorii au spus chestii diferite!
Multumesc anticipat.
0
23-01-2010, ora 09:46
brad
Identitate neconfirmată
brad
Ce a zis dl dr pensionar ca are tatal dvs, cancer de mezenter?Eu sint medic Orl dar in general la stadiile avansate ale acestei boli, speranta de viata nu e mai mare de 6 luni.Si cre ca acolo, la stoma adica acolo une e anusul contra naturii e o problema pt e prea mult iesit in afara.Nu inteleg totusi de ce dureaza atit de mult procesarea probelor preluate in timpul interventiei.Nu le puteti lua ca sa le lucreze in alta parte si sa aveti mai repede un rezultat?
0
23-01-2010, ora 15:59
utilizator_64383
Nu este medic/terapeut
utilizator_64383
Doctorul acela a spus ca are cancer la tesutul din spatele intestinelor... I-a spus o denumire dar nu mai stiu...oricum nu era "mezenter", a spus ca e cel mai parsiv si inselator cancer...

Iar problema cu stoma, ne-a zis doctorul de la chirugie din elias ca isi va reveni stoma, iar doctorita de acolo la fel a zis...doctorul pensionar la fel a spus, dar ma ca ingrijoreaza ca e..prea mare fata de ce am vazut eu pe internet ca poze, detalii etc.

Analizele nu le putem lua pentru ca s-au trimis deja la un laborator de analize, daca le luam...va trebui sa ne caram noi cu ele la alt laborator, si cine stie cat mai asteptam si acolo...au trecut 2 saptamani deja, sa speram ca mai dureaza maxim 2 saptamani. Oricum nu cred ca anuleaza ei analiza asta, pentru ca daca mergem noi personal sa le luam de acolo o sa ne spuna mai mult ca sigur ca nu sunt finalizate si nu ni le poate inmana.
0
24-01-2010, ora 13:29
brad
Identitate neconfirmată
brad
Tumora a fost in mod sigur voluminoasa si ati fi putut lua si dvs un bloc de parafina sa-l duceti la citit.Daca a mai ramas ceva din tumora la laboratorul din Elias si daca dvs o cereti ei au obligatia sa vi-o dea.Puteti sa duceti la citit si la dna dr Iosif a la spit Sf Maria si sa spuneti ca dr Brad v-a trimis.Dumneaie e f buna, lucreaza si la Institutul V Babes la sectia de Imunohistochimie.Incercati si asa.Succes.Sa-mi scrieti ce rezolvati.
0
24-01-2010, ora 19:08
utilizator_64383
Nu este medic/terapeut
utilizator_64383
Eu inteleg partea dvs. Am vorbit cu mama, si a spus ca partea aceea de tumora scoasa nu e la Elias, este trimisa la alt laborator in alta zona, nu stiu exact unde. Si pana o cerem, pana vine, pana ni se inmaneaza proba aceea, mai trece o saptamana. Acum o las acolo sa vedem poate vine mai devreme de o saptamana rezultatul.
Dar intrebare mea este: Daca e cancer malign, cu ce se poate trata? Iar daca e benign, ce este de facut?
Si in legatura cu stoma? Stie cineva de ce este asa iesita in afara? Adica doctorii au spus ca este normal sa fie asa...ca se mai retrage ea, dar dupa cat timp!?
0
24-01-2010, ora 19:58
emilia_07
Nu este medic/terapeut
emilia_07
Domnule Andrei, incerc sa va raspund eu, (precizez ca nu sunt medic) caci va inteleg disperarea pe care o simtiti, pentru ca am trait-o si eu in sept 2008, cand mama mea de 60 de ani s-a operat de cancer la colon. Ea nu stie ce are si e mai bine pt mentalui ei. A sperat sa nu i se faca anus contra naturii si Dumnezeu i-a auzit rugile. Daca cititi prima pagina, veti observa ca aceasi intrebare am pus-o si eu: cati ani se poate trai cu cancer? mi s-a spus ca maxim 5, dar sunt multi alti factori care conteaza, de ex: marimea tumorii, stadiul cancerului, organe afectate.etc Daca nu exista metastaze la data operatiei, e bine, asa mi s-a spus mie, dar acestea pot aparea oricand. La fiecare 6 luni stau cu inima stransa, cand mama se duce sa-si faca analizele. La inceput plangeam f mult, dupa care, in timp mi-am dat seama ca nu pot face nimic altceva decat sa ma bucur de fiecare clipa petrecuta impreuna. Am sa-mi permit sa va spun ceva: nu exista cencer malign sau benign, exista doar tumora maligna si tumora benigna, cancerul inseamna deci ca tumora este maligna. Eu am stiut inainte sa imi spuna doctorul, caci m-am documentat, nu puteam sa stau si sa astpet pana imi spune dr ce are. Scria ceva de genul: TNM/3, de aici am inteles eu ca nr asta 3 inseamna cancer si M inseamna daca sunt metastaze.Eu am avut in familie doi unchi care au avut anus contra naturii si care au trait patru ani de la operatie si o matusa care a trait doar 6 ani, caci avea metastaza la ficat. Eu o rog pe mama sa manance cat mai sanatos, fara carne de porc, f mult peste, legume si fructe, fara stres si multa odihna. Acum ne rugam sfantului Nectarie cu multa speranta, izbavitorul de cancer sa ne ajute, si sa va ajute sa treceti cu bine peste tot si sa dea Domnul sa traiasca multi, multi ani. Sanatate multa va doresc!P.S.sper ca nu v-am suparat ca v-am raspuns eu inaintea unui medic
0
24-01-2010, ora 20:19
utilizator_64383
Nu este medic/terapeut
utilizator_64383
Nu ma supar ca ai raspuns inaintea medicului deloc! Mi-ai mai luat o piatra de pe suflet chiar.
Am 19 ani, nu merit sa fiu tratat ca "domnule" :p
Chestia e ca de 4 zile asa, din ce era el slab...a inceput sa mai puna pe el, sa se mai ingrase, nu mult dat vizibil.
Am auzit si eu de cazuri in care medicii au spus ca mai mult de 2 luni nu traieste si a trait peste 3, 4 ani, dar...sa speram ca e si la noi cazul acesta! Pentru ca eu nu m-am obisnuit cu faptul ca el avand cancer in scurt timp nu va mai fi viu.

Eu unu sper ca acel chirurg si cu doctorita de la Elias sa se fii inselat in privinta timpului lui de viata!

Daca a mai avut cineva alte cazuri similare...va rog sa ma sfatuiti. Cu cat mai multe sfaturi, cu atat mai bine. Pot sa-mi fac o idee in ceea ce priveste sanatatea/timpul de viata/gravitatea situatiei.
0
25-01-2010, ora 00:27
emilia_07
Nu este medic/terapeut
emilia_07
De obicei se spune ca e un semn bun faptul ca isi revine, ca mananca si ca viata revine incet-incet la normal. Cunosc doua cazuri in care medicii le-au spus ca mai au de trait f putin si care inca mai traiesc, unul dintre cazuri e chiar haios, intrucat dupa aflarea vestii, a dat de pomana tot ce avea mai de pret si acum se plange ca nu mai are mai nimic...daca medicii i-au spus ca mai are doar 2 luni de trait, femeia a vrut sa-si asigure n loc in cer.. Observ ca am gresit cand am postat mai sus, cand am scris 6 ani, in loc de 6 luni(era vorba despre matusa mea). Numai Dumnezeu stie ce va fi, insa speranta noastra e sa-i avem cat mai mult printre noi, nici nu vreau sa ma gandesc la momentul despartirii. Nimeni nu iti poate spune cu siguranta cat va trai tatal tau, asta depinde de foarte multi factori. Tatal tau trebuie sa urmeze in continuare sfatul oncologului, dupa aflarea rezultatelor de la biopsie, care este cel mai concludent. Iti mai pot da un caz, acela al tatalui meu care este o leguma de cativa ani si medicii se mira in continuare ca mai traieste. Asa vrea Dumnezeu!Sanatate multa!
0
28-08-2010, ora 15:43
any57
Nu este medic/terapeut
any57
Poate cineva sa ma ajute?
Am fost operata acum 3 saptamani de cancer de colon. Buletinul histo patologic este urmatorul:
Adenocarcinom colonic moderat diferentiat(G2), ulcerat, cu inflamatie cronica difuza, interesand intreg peretele si tesutul adipos adiacent(pT3).
Emboli tumorali in vase.
2 limfoganglioni pericolonici cu metastaze de anenocarcirom.
8limfoganglioni pericolonici cu aspect reactiv.
Margini de rezectie colonica fara interesare tumorala.

Daca cineva poate sa-mi spuna cat de grav este si daca trebuie sa fac radioterapie sau chimioterapie si unde sa ma duc, ce-mi recomandati.
Astept raspuns cat mai repede.
0
29-08-2010, ora 13:52
utilizator_64383
Nu este medic/terapeut
utilizator_64383
Surprinzator, iata ca si dupa 6 luni de la operatie, tata traieste! A inceput sa mearga, face piata, se plimba, isi schimba singur punga aceea, stoma a revenit la normal. Ce am zis mai sus ca ii iesea ceva din stoma care semana cu intestin, era interiorul de pe peretii colonului, toxina aceea sau cum ii zice. Am facut si analiza IHC si a iesit ceva de genu, cancer malign cu celula canceroasa lenta, dl. dr. Bacanu mi-a zis ca este un cancer lent, si se poate trata fara citostatice doar cu un tratament de pastile, ceva de genu.
Operatia i s-a cicatrizat, a mai avut probleme cu ea acu cateva saptamani ca mai avea niste fire nescoase, si s-au infectat putin, dar si le-a scos singur.
Acum, vad ca a revenit la normal, a facut si niste analize de sange, si sunt mai bune ca cele din spital de pe 7, 8, 9 si 11 ianuarie. Acum in septembrie trebuie sa ne facem programare la o vizita a dl. dr. Calu de la Spitalul Elias. TOT RESPECTUL PENTRU SPITALUL ACELA!
Multumesc pentru sfaturi, sanatate tuturor!
0
01-10-2010, ora 07:07
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru any57 - e bine faptul ca adenocarcinomul este moderat diferentiat, ceea ce indica un prognostic mai bun, deasemenea faptul ca sunt prinsi numai doi ganglioni locali si marginile de rezectie sunt curate. Decizia de radioterapie sau chimioterapie trebuie sa o luati impreuna cu oncologul - schemele de tratament sunt aceleasi in toate centrele din tara. Trebuie urmarit macar odata la 3 luni in primul an Antigenul Carcino-embrionar ACE si de repetat frecvent ecografie abdominala. Supravietuirea la 5 ani de la operatie este de peste 50% asa ca trebuie luptat!
0
02-10-2010, ora 00:51
utilizator_64383
Nu este medic/terapeut
utilizator_64383
Tin sa va anunt ca luni (27.09.2010) la ora 02:55 tata a decedat. Nu stiu din ce cauza, toata chestia asta m'a terminat atat pe mine cat si pe mama. De vreo o saptamana incepuse sa manance mai putin decat normal, dat zicea ca ii e foame, dar nu prea manca. Din ce ii faceam de mancare pana acum, manca numai jumate in ultima saptamana, nu stiu de ce. iar joi am fost cu el la doctor ca avea de vreo 3 sapt ulcer varocos la picioru drept (dupa spusele medicilor, in faza de vindecare) si de acolo i-au dat asa: Carmazepin, Tramadol, Metroprolol si Algocalmin sa ia, pe langa Augmentin 1g pentru ulcerul de la picior. La picior era gen rana deschisa, supura mereu, si cand dadea sa creasca noua piele, facea basici si se spargea, si cadea. Iar procesul se repeta. Dadea cu creme facute la farmacie ( neomicina 50g si vaselina 100g ).
Dupa ce a inceput sa ia tratamentul, a devenit asa domol, si somnoros, am observat chestia asta si i'am zis sa nu mai ia tramadolul ( stiam ca ala era calmantul. puternic recomandat de medic) si i-am zis sa nu'l mai ia, mi-a spus ca "bine, nu-l mai iau" si l-am pus mai departe de el ca oricum nu se putea ridica dupa el. Si am observat ca tot asa era...parca il trezeam brusc si era in starea aia de moleseala/mahmureala, dar asa era el treaz! Sambata si duminica nu a mancat absolut nimic! NU INTELEG DE CE! Spunea ca ce mananca ii vine sa vomite, si nici apa nu a baut. El care manca 12-14 mese pe zi, a ajuns sa nu mai manance deloc. Iar duminica pe la ora 21:00 l-am intrebat cu mama:
- Cum te simti?? Obosit, somnoros..cum??
- Obosit... ( cu jumate de gura )
- Hai sa iti fac ceva de mancare ca nu ai mancat nimic
- Nu, ca vomit daca mananc
Si dupa l-am lasat in pace ca il luase somnu...La 22:00 am plecat afara, am venit la 23:00 am trecut pe la el, dormea, se mai trezea, si tot asa. Iar la 02:55 cand dormea mama, s-a trezit brusc, s-a dus la el, l-a vazut ca se trezise si se intinsese sa tasteze ceva la calculator ca biroul era langa patul unde statea el, si isi aprinsese o tigara, vazandu-l asa, mama i-a zis ca sa-i faca ceva de mancare la care el a zis cu jumate de gura si parca fara chef "da... da.as manca...as manca..". S-a dus mama in bucatarie sa-i faca ceva usor de mancare si cand s-a intors in camera dupa nici 1 minut tata a dat ochii peste cap (nu si-a inghitit limba, nu era rece decat la picioru cu ulcer unde era si inainte, si acum 2/3 saptamani. Acum...am incerca eu sa-l resuscitez, sa-i fac respiratie dar nimic.nu mai avea puls. Asta dupa 1 min de cand a dat ochii peste cap!!! Acum, faza ciudata este asa, el la picior in ultimile 2 zile avea pete invinetite pe alocuri. Si cand l-am dezbracat sa-l toaletam, i-am schimbat punga pentru ultima oara, am vazut stoma, si nu era normala. Adica din ce culoare avea ea inainte, un rosu aprins si viu asa...acum era de culoarea pateului de port, un gri din'ala asa de parca ar fi alterat, iar punga era trasa spre stoma, ca si cum era vidata...nu am mai vazut asa ceva.
El incepuse sa manance asa mai putin fata de cat ii faceam eu inainte, de acum 2 saptamani, manca doar jumate din ce ii dadeam. Nu inteleg de ce!!
Iar la capela, inainte de inmormantare a trebuit sa'i dezlegam mainile si picioarele, si cineva care a facut operatia asta a pus mana pe fasa de la picior care i le tinea legate si s'a speriat ca inca era ud picioru de la cat supura picioru!!! E posibil asa ceva!?!? Chiar si dupa moarte sa supureze piciorul!!??! Mai ales ca nu era vascularizat!?
Din lipsa de bani, nu am putut face autopsia, iar eu v'am povestit zic eu, foarte detaliat starea lui de o luna incoace. Imi poate da cineva o explicatie? De ce a murit????
0
22-10-2010, ora 15:27
adriana claudia
Nu este medic/terapeut
adriana claudia
BUNA ZIUA STIMATA D-NA DOCTOR, numele neu ete adriana popa si sint din cj am si eu o rugaminte daca se poate la dumneavoastra, matusa mea a fost diagnosticata cu cancer la colon si metastaze la ficat nu a fost operata, ceva sanse am avea acum face ceva perfuzii cu citostatice stim ca nu o putem ajuta dar macar sa-i lingim firul vieti are numai 42 de ani. CU MII DE MULTUMIRI ASTEPT RASPUNSUL DUMNEAVOASTRA
0
22-10-2010, ora 19:16
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Stimata d-na, dupa cum ati vazut si din e-mail-ul trimis de Andrei, caruia tin sa-i transmit condoleante, exista atatea diferente intre prognosticul aparent al unui cancer de colon si ce se intampla in realitate. In general sunt cazuri chiar avansate, in care, in absenta metastazelor hepatice supravietuirea la 5 ani depaseste 50% insa, in acelasi timp, prognosticul depinde de o multime de factori - tipul de tumora, marimea acesteia, localizare, stadiul in care e descoperita si, cel mai important, starea generala a organismului.
0
01-11-2010, ora 22:30
faned
Nu este medic/terapeut
faned
Socrul meu a fost diagnosticat cu cancer de colon, astazi i-au venit rezultatele finale si ne-au zis ca trebuie operat cat mai urgent. Doar ca nu ne-a dat prea multe detalii, va scriu aici ce scrie pe rezultatul biopsiei:
-Provenienta materialului: proces proliferativ sigmoidian
-Aspect macroscopic: doua fragmente tisulare albicioase de 0.3/0.1/0.1 fiecare + 1 mic de 0.1 cm diam.
-Diagnostic Histopatologic: adenocarcinom mucosecretant tubulo-papilar moderat diferentiat (G2) cu inflamatia stromei.

Mentionez ca a facut si un CT toraco-abdominal la care NU s-au vazut alte organe afectate.
Ma intereseaza cat este de grav, ce stadiu este (G2 = gradul doi?) si daca la stadiul asta prima optiune este operatia?
Va intreb pt ca am avut doi vecini apropiati operati de cancer de colon (nu stiu exact in ce stadiu) care n-au rezistat mai mult de un an dupa operatie, si socrul meu e cam temator in legatura cu operatia...

Va multumesc mult, si sanatate la toata lumea!

Ps. in rezultatul colonoscopiei scrie cva de genu: "La 15 cm de OAE proces proliferativ...", in cazul asta poate scapa de "anus contra naturii"? se poate sa revina totul la normal dupa operatie???
0
06-11-2010, ora 15:43
emilia_07
Nu este medic/terapeut
emilia_07
Condoleante, Andrei!
0
27-11-2010, ora 15:04
cati_v
Nu este medic/terapeut
cati_v
Buna ziua! Intrebarea mea este urmatoarea: la ce varsta ar trebui sa fac investigatii pentru a preveni un eventual cancer la colon, avand in vedere antecedentele in familie (mama a decedat la 40 de ani, diagnosticata fiind cu cancer la colon, iar tatal meu a fost diagnosticat cu acelasi tip de cancer la varsta de 62 de ani) mentionez ca am vasta de 35 de ani. Va multumesc.
0
27-11-2010, ora 17:15
coca1955
Nu este medic/terapeut
coca1955
buna ziua doamna doctor
as dori si eu un raspuns de la dvs.
am vazut ca in toate cazurile la care ati raspuns spuneti ca cineva care este operat de cancer colo_rectal
are sanse sa traiasca mai mult de 5 ani
va rog sa_mi spuneti este o regula sau poate recidiva dupa 5 ani
eu am fost operata acum 5 ani si nu mi_ a iesit nimc la analize
va multumesc
coca1955
0
27-11-2010, ora 18:42
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
faned, gradul nu inseamna stadiul (cat e de avansat cancerul), ci arata agresivitatea cancerului. La orice stadiu si grad operatia e prima optiune pentru ca impreuna cu tratament oncologic ofera sanse destul de mari pentru a invinge boala.
coca1955, termenul de 5 ani tine de statistica, inseamna supravietuire pe termen lung in cazul anumitor cancere si boli. La majoritatea cancerelor acest termen arata eficienta (sau ineficienta) tratamentelor la care a fost supus pacientul. De obicei, supravietuirea pe 5 ani are procente asemanatoare cu supravietuirea pe 10 ani. Un exemplu ar fi asa: supravietuirea la 1 an = 90%, supravietuirea la 5 ani = 50%, la 10 ani = 40%. E un exemplu la intamplare, nu e despre cancer de colon. Dar de aici se observa ca odata cu trecerea timpului sansele de recidiva si deces scad. Aceasta este tendinta cancerului. Daca vreti, rata de supravietuire la 5 ani e un fel de plafon statistic, dar posibilitatea de a reveni cancerul pe parcusul vietii nu va fi niciodata nula, de aceea trebuie controale periodice de rutina.
0
27-11-2010, ora 20:20
coca1955
Nu este medic/terapeut
coca1955
iti multumesc din suflet radicus de raspuns.
m_ai linistit un pic.
am avut cancer colo_rectal stadiul iii si mi_a facut rezectie cu anastamoza
ma cam speriasem un pic
coca1955
0
28-11-2010, ora 09:17
emilia_07
Nu este medic/terapeut
emilia_07
Domana doctor, mama mea, despre care va spuneam ca s-a operat acum doi ani, la colon, a facut o recidiva la plamani, are pleurezie dreapta, posibil metastatica, cel putin asa scrie in analiza lichidului care i s-a scos de la plamani, caci facuse apa la plamani si i s-a scos circa 1, 5 kg de lichid din plamani. Ni s-a spus ca acest lichid va mai aparea. Intrebarea mea este: nu se mai poate face nimic? o operatie de extirpare a vreunui plamani sau orice altceva? ea acum ea xeloda, dar se sufoca f tare, nu mai poate iesi afara deloc, iar daca face efort, daca ridica ceva, oboseste atat de tare, incat crezi ca acum isi da duhul. Stiu ca mai are f putin de trait, dar totusi mai sper, nu sunt inc apregatita s-o pierd. In astfel de cazuri, cam cat se preconizeaza ca va mai trai? Va multumesc din suflet pt raspuns!
0
28-11-2010, ora 20:09
razvan71
Nu este medic/terapeut
razvan71
Buna seara, D-na Doctor.
In urma efectuarii unui RMN cu substanta de contrast, tatalui meu, in varsta de 69 de ani, i s-a descoperit o formatiune tumorala circumferentiala de cca. 60mm, situata in colonul sigmoid, aflata la 40 cm de anus.
Din pacate diagnosticul nu face referire la stadiul in care se afla formatiunea tumorala.
Din spusele d-nei doctor ce a pus diagnosticul am aflat ca tumoarea este in faza incipienta.
Va rog mult, daca se poate, sa-mi spuneti daca in functie de marimea tumorii se poate determina si stadiul in care se afla aceasta si care este gravitatea diagnosticului.
Mentionez ca RMN-ul efectuat asupra organelor interne nu a evidentiat nimic deosebit.
Va multumesc anticipat.
Cu respect,
Razvan.
0
01-12-2010, ora 12:06
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru emilia - din pacate situatia este destul de grava daca a aparut pleurezia metastatica...depinde cat de repede se reface pleurezia.
0
01-12-2010, ora 12:12
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru razvan - stadializarea se poate face doar dupa operatie, pentru a se vedea tipul de tumora la examenul anatomo-patologic. Daca doriti sa stiti un pic mai mult despre invazia tumorala inainte de operatie puteti sa-i faceti un CT cu substanta de contrast al intregului abdomen.
0
02-12-2010, ora 15:40
razvan71
Nu este medic/terapeut
razvan71
Multumesc foarte mult, D-na Doctor.
0
03-12-2010, ora 09:02
deea20
Nu este medic/terapeut
deea20
Buna ziua,
Acum doi ani v-am scris in legatura cu tatal meu ce a fost operat de cancer la colon.Problema este urmatoarea el in continuare se simte foarte bine are energie multa, mananca normal a renuntat la carne si lactate de curand insa avem o problema. De curand in tara s-a infiintat o clinica in Bucuresti si am fost sa incercam si acest tratament deoarece deja cancerul se extinsese la ficat rinichi si splina insa tumorile nu erau fff mari cea mai mare fiind la ficat de 4 cm iar la celelalte de 1 cm. Dp ce am urmat acest tratament de "ARDERE" a tumorilor acestea s-au dublat deoarece nu au mai vrut sa intervina si a doua oara, iar cancerul fiind foarte sensibil in aceasta faza imediat a rabufnit. Ce avem de facut face chimioterapie ii dam spirulina pt imunitate, coenzima q10, liv, insa am mai putea sa facem ceva pt ficat?macar sa stagneze.
Va multumesc din suflet ne-ati fost de ajutor tot timpul prin raspunsurile prompte si sincere.
0
11-12-2010, ora 02:04
TheMoonlight
Nu este medic/terapeut
TheMoonlight
nu stiu daca am vreun comentariu, dar poate cineva sa-mi spuna ce inseamna asta? Adenocarcinom colonic bine diferentiat, infiltrant pana la nivelul seroasei, ulcerat, cu zone abcedate;invazie limfovasculara si perineurala absenta(189 705-707).Margini de rezectie distala si proximala fara infiltrare tumorala(189 703-704) Metastaze de adenocarcinom in 2 din 24 limfoganglioni din mezocolon, cu depasirea capsulei si invazie in tesutul adipos din jur(189 708-720) Stadiu p T3 N1 Mx. Va rog sa ma ajutati sa inteleg asta.Ce stadiu este?Multumesc
0
11-12-2010, ora 02:15
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
TheMoonlight, dupa informatiile expuse este stadiul 3b. Dar nu se cunosc numarul de metastaze (Mx). Daca e M0 atunci e stadiul 3b. Daca e M1a sau M1b, atunci e cuprins la stadiul 4.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
198 comentarii 1 2 34 ..... 6 7 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.